Kadınlarda G Noktası, Cinsel arzularımızı keşfedip seksin ne olduğunu öğrenir öğrenmez, bu tensel oyundaki nihai hedefin orgazm olduğunu kavrayıveriyoruz. Partnerimizin kokusu, teninin ve nefesinin sıcaklığı, her bir öpücüğü ve her bir dokunuşu farklı hazların kapılarını açıyor. Ancak aldığımız hazzın doruk noktası, yani anahtarını elimizde tutmak istediğimiz kapı her zaman orgazmın kapısı oluyor. İçinde bulunduğumuz bedene göre, bu kapıya giden adresle ilgili farklı mesajlar alıyoruz. Ancak söz konusu kadın bedeni olduğunda, gidilecek adres belli... Kadınlarda G Noktası Nerededir, Kadınlarda G Noktası nasıl bulunur?

G noktası (G spot) vajinanın girişinden 4-5 cm içeride idrar çıkış deliğine yakın üst vajinal bölgeye verilen isimdir. İlk kez 1950 yılında Grafenger isimli bir araştırmacının belirlediği bu bölge, keşfeden kişinin ismine ithafen G noktası olarak tanımlanmaktadır. Bu bölgenin uyarılması ile kadınlar güçlü ve şiddetli bir orgazm yaşamaktadırlar.

Kadınlarda G Noktası Nerededir ve nasıl bulunur?
Kadınlarda G Noktası Nerededir ve nasıl bulunur?

Herkesin peşinde olduğu o G noktası

Birçok kadın hayatı boyunca orgazma ulaşamayabiliyor. Bunun nedenlerinden biri kadınların kendi bedenlerini tanımamaları, bir diğeri ise erkeklerin kadınların zevk noktalarını ararken hangi yöne gideceklerini bilmemeleri. Oysa kadınların zevk almak için sayısız seçeneği var. Bu seçeneklerden biri ise şu meşhur G noktası.

G noktası nerede yer alır?

G noktasının adı ilk defa 1951’de Ernst Gräfenberg adlı bir jinekolog tarafından anıldı. O zamanlar Gräfenberg, ilk modern rahim içi aracını (IUD) keşfetmesiyle tanınıyordu. Gräfenberg, G noktasının vajinanın en duyarlı yeri olduğunu ve bu noktaya ulaşılabildiğinde kadın orgazmı kaçınılmaz olacağını söylüyordu.

Ondan bahseden ilk kişinin adına ithafen “Gräfenberg noktası”, yani G noktası olarak anılan bu yerin, vajina girişinin 3-4 santim kadar ilerisinde olduğu düşünülüyor. Üst vajina duvarında, idrar kanalına yakın bir yerde bulunan G noktası, erkekteki prostat bezine benzer şekilde sıvı üreten skene bezlerine yakın bir yerde bulunuyor. Dolayısıyla kadınların deneyimleyebileceği şiddetli sıvı boşalmasına neden olarak da G noktasının uyarılması gösteriliyor.

G noktası nasıl bulunur?

G noktasını bulabilmek için kendi bedeninizi keşfe çıkabilirsiniz. Fakat bu macerayı çok daha heyecanlı bir hale getirmek için bedeninizin saklı yerlerine yapacağınız bu yolculuğa partnerinizi de dahil etmelisiniz. Keyifli bir ön sevişme bedeninizi keşfe çıkmadan önce sizi rahatlatacaktır. Vücudunuzu tam anlamıyla gevşettikten sonra kendinizi partnerinizin ellerine bırakabilirsiniz.

İşaret ve orta parmağı ile içinize girmesine izin verin. Ardından vajinanızın üst bölgelerine doğru ilerlerken haz tepesini hissetmeye çalışın. Daha önce deneyimlediklerinizden çok daha farklı olacak bu zevki fark etmemeniz mümkün değil. Yine de doğru noktaya yaklaştığınızı anlamak için bir ipucu var. Partnerinizin parmaklarıyla dokunduğu yer idrar hissi yaratıyorsa yaklaşıyorsunuz demektir! Ritmik hareketler ve düzenli uygulanan baskı ile bu his kısa zamanda zevke dönüşür ve G noktasının yolundan giderek orgazma ulaşırsınız.

G noktasını uyaran seks pozisyonları

G noktasının bulmak ve uyarmak için sadece parmaklarınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Kılcal damarların en yoğun olduğu, dolayısıyla en yoğun hazzın yaşandığı bu noktayı farklı seks pozisyonlarıyla da uyarmanız mümkün. Arayışınızı zorlaştırmamak adına ön sevişmeyi uzatabilirsiniz. Çünkü uzun soluklu bir ön sevişme, hatta seks öncesi yaşanan klitoral boşalma G noktasının büyümesine neden olur. Böylece partnerinizi çok daha rahat bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Kadının üstte olduğu tüm pozisyonlar sizi doğru adrese götürecektir. Köpek stili de partnerinizin G noktasına kolayca ulaşmasını sağlayan pozisyonların başında gelir.

Orgazm sırasında erkek ve kadın beyni aşağı yukarı aynı tepkiyi veriyor. En büyük fark ise orgazmdan sonra görülüyor. Erkek beyni orgazm sonrası cinsel uyarılara tepki vermediği bir süreç yaşıyor. Ama kadınlar için durum aynı değil. Orgazm sonrasında kadınlar eşit derecede tepkisel oluyorlar. Hatta ilk orgazm sonrasında kadınların çok daha hassas oldukları bir gerçek. Bu yüzden kadınlar üst üste birkaç kez çoklu orgazm yaşayabiliyorlar.

G noktası bir mit olabilir mi?

Kadın genital zevk anatomisi; klitoris, üretra ve vajinadan oluşan karmaşık bir yapıya sahip. Fakat unutmayın ki kadınlar için zevk, bu karmaşık anatominin bir arada çalışması sonucunda yaşanıyor. Öte yandan bu yapının şekli ve bağlantılarının her kadında farklılık gösterdiği de bir gerçek. Kadınlarda G noktasının izini süren bazı araştırmacılar ya onu bulamıyorlar ya da bulduklarından emin olamıyorlar. Dolayısıyla herkes için geçerli olan sihirli bir noktanın söz konusu olmadığını söylüyorlar.

Belki de kadınların en çok zevk aldığı yer olarak tek bir noktaya odaklanmak gerçekten yanlış. Zevke giden tek bir yol olduğu fikrine kapılıp bir hedefin peşinde gittiğinizde birçok zevki kaçırabilirsiniz. O halde bedeninize kulak verin. Nefesinizi kesen her nokta, sizin özel G noktanız olacaktır!

Editör: TUNAHAN ERTAN