Alıç meyvesi sindirimi nasıl etkiliyor? Adı nadir duyulan bitkilerden biri de alıç meyvesidir. Alıç meyvesi Ormanlardaüyetişir. İlkbaharda açan çiçekleri beyaz ve pembedir.üMeyveleriü6–10ümm çapında kırmızı ya da esmer kırmızıdır. Meyvelerindenüreçel,ümarmelatüveümacunüyapılır. Kurutulan çiçek ve meyvelerinden infüzyon yolu ile de yararlanılır. Peki alıç meyvesi sindirimi nasıl etkiliyor ve insan sağlığına faydaları nelerdir detayları haberimizde..

Alıç’ın diğer bir ismi deüyemişen’dir. Bu bitki 2 ile 4 metre arasında yükselebilen nisan ve mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan bir bitkidir. Ormanlık ve yol kenarlarında rastlanmaktadır. Koyu sarı ya da esmer kırmızısı meyveleri olan çalıya benzeyen bir ağaçtır.

Alıç meyvesi sindirimi nasıl etkiliyor
Alıç meyvesi sindirimi nasıl etkiliyor

Kabukları kurutulup toz haline getiriliyor

Alıç’ın çiçekleri tamamen açılmadan, ağacın kabukları ve meyveleri sonbaharda hasat edilip kurutmak şartıyla kullanılır. Bu kurutulan kabuklar, meyveler ve çiçekler toz haline getirilip kaynatılarak faydalanır. Bu meyvenin mayhoş bir tadı vardır. İçeriğinde C vitamini tanen, trimethylamin ve bazı vitaminler vardır. Ayrıca Flavon türevleri ve triterpen türevleri de bulundurmaktadır.

Alıç kalbe nasıl etki eder?

Adı nadir duyulan alıç, birçok kalp probleminin tedavisinde çok etkisi bulunmaktadır ve ihtiyacı olmayan kişiler tarafından alındığı esnada etkileri baş gösterir. Çarpıntıları tedavi ederken, yan etkilerden biri fazla kullanıma bağlı olarak, çarpıntıların artması olabilmektedir. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezine göre, çarpıntı ve artan kalp hızı sıklıkla aşırı doz almasının belirtilerindendir. Kalbi etkileyen diğer yan etkiler arasında artan göğüs ağrısı ve aktivite sırasında halsizlik sayılabilir.

Sindirim sistemini nasıl etkilemektedir?

Alıç kullanımı için sindirim problemlerini rapor edilmiştir. ü“İlaç Güvenliği” Alıç incelemesinin 2006 tarihinde yapmasıyla birlikte inceleme sonucunda, mide bulantısının baş dönmesi ve bağırsak kanaması ile beraber en yaygın yan etkilerden biri olduğuna dair rapor edilmiştir.

Alıç meyvesinin faydaları nelerdir?

Alıç özellikle kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalleştirilmesi sebebiyle kalp destekleyici olarak tüketilmektedir. Kalpte kan akışının ve oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Kan damarlarının çeperlerinin güçlenmesini sağlar. Sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, ağır enfeksiyon hastalıkları, kalp yetmezliği, kas zayıflaması, kalp krizi sonrasında oluşan yüksek kan basıncı ve damar sertliğine oldukça faydalıdır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendirir. 

● Kalp hastalığının iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Ritim bozukluğuna da iyi gelir ve aynı zamanda alternatif tedavi yöntemi şeklinde de kullanılır.ü

● Ağır enfeksiyon sonrasında kalbin kaslarında meydana gelen hasarların giderilmesine ve kalp yetmezliği sorunlarına iyi gelir.ü

● Yüksek tansiyon sonrasında oluşmakta olan damar sertliklerinin düzelmesinde etkilidir. Kalp krizi riskini en aza indirir.ü

Sizin için: Greyfurttan ilaç nasıl üretilir? Hangi ilaçlar üretilebilir?

Editör: TUNAHAN ERTAN