Yüzde Bakteri Olur Mu? Neden Olur? Cilt Hastalıkları Nelerdir?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Yüzde Bakteri Olur Mu? Neden Olur? Cilt Hastalıkları Nelerdir? Dermatit, cildin iltihaplanmasını tanımlayan genel bir terimdir. Dermatitin birçok nedeni olabilir ve birçok şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle şişmiş, kızarık cilt üzerinde kaşıntılı döküntüler olarak kendini gösterir. Deri iltihabı ile ilgili merak edilen tüm detayları haberimizde sizler için derledik… Deri iltihabı (Dermatit) nedir? Deri iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Deri iltihabı bazıları için rahatsız edici olabilir. Cildinizdeki, kaşıntı hissi hafif ila şiddetli arası değişebilir. Bazı türlerde deri iltihabı uzun süreli olabilir, diğerleri ise mevsime, maruziyete veya strese bağlı olarak artabilir. Deri iltihabının bazı türleri çocuklarda, diğerleri ise yetişkinlerde daha yaygındır. Peki, deri iltihabı (Dermatit) nedir? Deri iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

DERİ İLTİHABI (DERMATİT) NEDİR?

Deri iltihabı yani dermatit, cildin iltihaplanmasını tanımlayan genel bir terimdir. Dermatitin birçok nedeni olabilir ve birçok şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle şişmiş, kızarık cilt üzerinde kaşıntılı döküntüler olarak kendini gösterir.

Dermatitten etkilenen ciltlerde kabarma, sızıntı, kabuklanma ve pullanma olabilir. Dermatit örnekleri arasında zehirli sarmaşık, sabun ve içinde nikel bulunan takılar gibi birtakım maddelerden herhangi biriyle temastan kaynaklanan atopik dermatit (egzama), kepek ve döküntüler sayılabilir.

Dermatit bulaşıcı olmayan yaygın bir durumdur, ancak kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilir. Kendi kendine bakım ve bazı ilaç kombinasyonları ile deri iltihabını tedavi etmenize yardımcı olabilir.

DERİ İLTİHABI BELİRTİLERİ

Her bir dermatit türü diğerinden farklı görünebilir ve vücudunuzun değişik bölgelerinde ortaya çıkabilir. En sık görülen dermatit tipleri şunlardır:

Atopik dermatit (egzama)

Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir. İki yaşından büyük çocuklarda daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği bölgesini tutar. Tutulan bölgelerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir. Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Lezyonlar daha çok el ve ayak bilekleri, kol ve bacakların iç yüzlerinde, göz çevresi, yüz, boyun ve gövdenin üst kısmındadır. Bu dönemde egzama sadece ellerde görülebilir. Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşma ve renkte koyulaşmaya neden olur.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kontakt dermatit

Bu döküntü, cildi tahriş eden veya zehirli sarmaşık, sabun ve esansiyel yağlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olan maddelerle temas eden bölgelerinde oluşur. Bu reaksiyonlar, daha fazla yanma, batma, kaşıntı veya kabarmalara neden olabilir.

Seboreik dermatit

Bu durum pullu lekelere, deride kızarıklığa ve inatçı kepeklere neden olur. Genellikle yüz, üst göğüs ve sırt gibi vücudun yağlı bölgelerini etkiler. Remisyon ve alevlenme dönemleri ile uzun vadeli bir durum olabilir. Bebeklerde bu bozukluk beşik kapak olarak bilinir.

DERİ İLTİHABININ NEDENLERİ

Bazı sağlık durumları, alerjiler, genetik faktörler ve irritanlar farklı tiplerde dermatite neden olabilir.

Cilt Enfeksiyonu Nedenleri

Cilt enfeksiyonları daha önceki yazılarımızdan da anlaşıldığı gibi farklı etkenlerden ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak Cilt enfeksiyonlarının nedenlerinde de farklılıklar mevcuttur.

Cilt Enfeksiyonlarında Tanı ve Teşhis

İyi bir tıbbi muayene, neyin cilt enfeksiyonuna neden olduğunu belirlemenin en iyi yoludur. Doktorlar teşhisi koyarken enfeksiyonun ciltte yarattığı etkilere dikkat ederler. Eğer yakın cilt enfeksiyonları varsa ayırt etmek adına bazı testler yapabilirler. Doktorunuz belirtilerinizi sorabilir ve herhangi bir darbe, kızarıklık veya lezyonları yakından inceleyebilir.

Cilt Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, enfeksiyonun nedenine ve enfeksiyonun cildinizde ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Viral deri enfeksiyonlarının bazı türleri günler veya haftalarca kendiliğinden gelişebilir. Bakteriyel enfeksiyonlara genellikle topikal antibiyotikler doğrudan cilde uygulanır veya oral antibiyotikler ile tedavi edilir. Bakteri tedaviye dirençli ise, enfeksiyon tedavisi hastanede intravenöz antibiyotik uygulanmasını gerektirebilir.

Cilt Enfeksiyonlarına Evde Çözüm

Kaşıntı ve iltihapları azaltmak için cildinize birkaç kez soğuk kompres uygulayın.

Cilt Enfeksiyonlarını Engelleme

Cilt enfeksiyonlarını engellemek için antibakteriyel sabunlar ile cilt temizliği yağın.

Yüzde Bakteri Olur Mu, Neden Olur, Cilt Hastalıkları Nelerdir, bakteriler nelerdir, ciltte bakteri neden olur, cilt mikropları nelerdir, enfeksiyon sebepleri nelerdir, cilt bakterileri uçuğa neden oluyor mu, bakterileri temizlemek için ne yapılmalı, iyi bir cilde sahip olmanın yolları, pamuk gibi cilde nasıl sahip olunur, cilt lekeleri nasıl geçer, siyah noktalar nasıl geçer 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.