Yurtdışından Ibana Para Gönderme 2022

Bazı durumlarda yurtdışından ibana para gönderme işlemi karışık gibi gözükebilir. Yurtdışından ibana para transferi ne kadar sürer?

Yayınlama: 05.04.2022
Düzenleme: 05.04.2022 01:55
59
A+
A-

Yurtdışında yaşayan kişiler başka ülkelerde yaşayan tanıdıklarına para göndermek durumunda kalabilirler. Özellikle Almanya’da yaşayan Türkler kendi ülkelerindeki ailelerine para gönderme işlemlerinde zaman zaman çeşitli sıkıntılar yaşayabilirler. Bazı durumlarda yurtdışından ibana para gönderme işlemi karışık gibi gözükebilir. Ülke içerisinde bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemleri dakikalar içerisinde gerçekleşse de bu işlem uluslararası alanda ciddi bir problem haline gelebilir.

Yurtdışından Ibana Para Gönderme 2022
Yurtdışından Ibana Para Gönderme 2022

Kısa sürede gönderilmesi gereken bir paranın bazen günleri bulunması insanların oldukça sıkıntılı zaman yaşamasına neden olabilir. Böyle durumlarda yurtdışından IBANa para gönderme işlemleri konusunda belli başlı gönderim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde kısa sürede istediğiniz IBAN adresine ve dünyanın her yerine para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Bankacılık sektörünün her geçen gün biraz daha gelişmesi ile birlikte ülkeler arası IBAN’a para gönderme işlemleri çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Beklentilerinize yanıt veren ve son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemlerde profesyonel bankalar hizmet sunuyor. Çalıştığınız bankanın yurtdışı IBAN para gönderme işlemleri konusunda birtakım sorularınıza yanıt verebilmesi gerekir. Eğer bankanızın profesyonel olmasına güveniyorsanız kısa sürede istediğiniz İBAN adresine yurtdışından para gönderme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemi yaparken artık çok fazla işlem detayı gerçekleştirmenize gerek kalmıyor. Bu işlemleri yapabilmek için IBAN numarası bilgisi mutlaka elinizde olmalıdır. Tıpkı yurtiçinde nasıl havale veya EFT yapıyorsanız elinizde bulunması gereken bilgiler mutlaka yurtdışı hesaplarında da olması gerekir. Tek fark yurtdışından IBANa para gönderme işlemi yaparken bankaların mutlaka Swift ya da biç kodları olması gerekir. Göndereceğiniz para döviz cinsinden olacağı için mutlaka bu kodlara sahip olmanız büyük bir önem taşır. Aynı zamanda bankanızın bu uygulamalar dahilinde olması da oldukça önemlidir.

Yurtdışındaki bir hesaptan Türkiye’deki bir hesaba para göndermeyi düşünüyorsanız bu işlemi mutlaka döviz cinsinden yapmanız gerekiyor. Bu işlem için öncelikle göndereceğiniz kişinin aktif olarak kullanılabilen bir banka adresi olması gerekiyor. Türkiye’den de yurt dışına para gönderebilmek için birçok avantajınız bulunuyor.

Türkiye Bankalar Birliğinin son yıllarda yaptığı birçok bankacılık gelişmesi bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre artık Avrupa Birliği üyeleri ile Norveç, İzlanda, Suudi Arabistan gibi ülkelere direkt IBAN üzerinden para transferi yapılabiliyor. Para transferi yapılacak olan bankalarda mutlaka SWİFT işleminin yapılabiliyor olması gerekiyor. Aksi halde Türkiye’den başka bir ülkeye başka bir ülkeden de Türkiye’ye para gönderimi gerçekleştirmek günler alabilir.

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Oldukça fazla Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen birçok gurbetçi nasıl para yollanacağını araştırmakta. Türkiye’de bir Ibana para göndermek isteyen kişiler için birçok para gönderme yolu mevcut. Almanya ülkesinden Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen kişiler Western Union ile kolayca para transferi gerçekleştirebilirler.

  İhtiyaç kredisi 60 ay vade ne zaman olacak?

Yurtdışından para transferi için oldukça sık tercih edilen Western Union güvenilir bir transfer seçeneği olarak gösterilmekte.

Western Union ile Nasıl Para Gönderilir?

Western Union yaklaşık olarak 150 milyon kullanıcıya sahip bir bankadır. Son derece yüksek standartlarda bir banka olması ve geniş müşteri kitlesi bulunması bu bankanın son derece popüler olmasını sağlamıştır. Banka üzerinden uluslararası para transferi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu transfer sırasında şu işlemleri yapmanız gerekiyor.

Western Union ile anlaşmalı olan bankanızın internet bankacılığı hesabına giriş yapmalısınız. Buradan para transferi alanına girmelisiniz. Western Union ekranına giriş yapın. Para gönderecek olan kişinin MTCN gibi kişisel bilgilerini girin. Western Union ile gelen para bankaya ait olan hesaplara aktarılmaktadır. Bu şekilde yurt dışındaki bir bankaya kolaylıkla para gönderim işlemlerinizi yapmış olursunuz.

Bir de Western Union ile yurtdışından ibana para gönderme işlemi yapabilmelisiniz. Bu işlem için de şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Western Union ile anlaşmalı olan bankanın internet bankacılığına giriş işlemin yapın.
 • Sonra transfer kısmına giriş yapın.
 • Buradan transfer yapılacak olan kişinin adını, soyadını, ülkesi ve gönderilecek tutarı yazmalısınız.
 • Son olarak da MTCN olarak karşınıza çıkan transfer kontrol kodunu karşı tarafı ile paylaşmalısınız.

Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda çok rahat bir şekilde para yatırma işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilme imkanı elde edebilirsiniz.

İnternet bankacılığı aracılığı ile para yatırma işlemlerini kolayca yapabilmenin en önemli yollarından biridir. Uluslararası alanda para yatırmak eskiden çok uğraştırıcıyken artık daha pratik şekilde para yatırma işlemi yapılabiliyor.

PTT Yurtdışından Para Gönderme

Yurtdışına para göndermek ve yurtdışından bir Ibana para göndermek isteyen kişiler PTT ile yurtdışına para gönderme işlemini araştırıyor. PTT ile yurtdışına para göndermek ve yurtdışından Türkiye’ye para göndermek isteyenler için farklı seçenekler bulunuyor.

Herhangi bir PTT şubesine giderek Yurtdışına posta yoluyla, elektronik ortamda (EUROGIRO) ve Western Union yoluyla para gönderebilirsiniz. Ayrıca KKTC ve Azerbaycan’a online olarak para transferi yapmanız mümkün. Bunun dışında PTT’den yurtdışına UPT (Ucuz Para Transferi yoluyla da para gönderebilirsiniz.

PTT UPT ile Yurtdışına Para Gönderme

PTT ile 100’ün üzerindeki ülkeye UPT yani Ucuz Para Transferi yoluyla para göndermeniz mümkün. Daha hızlı ve güvenilir olan bu transfer işlemi için uygun fiyatlara yurtdışına para gönderebilirsiniz.

 • Size en yakın PTT şubesine geçerli kimlik belgeniz (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet,Pasaport, Oturma Belgesi) ile giderek para gönderme formunu doldurun.
 • Gönderim tutarını ve gönderim ücretini ister TL, ister USD ya da EURO cinsinden gişe görevlisine verin.
 • UPT işleminize ait referans numarasını alıcınıza iletin.
  Kredi Kartı Geçici Nakit Kullanıma Kapatılması Ne Demektir?

PTT ile para transfer işleminizi bu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Papara Yurtdışından Ibana Para Gönderme

Çoğu kişi yüksek transfer ücretleri ve swift süreci ile karşılaşmamak için Papara ile para gönderme işlemi nasıl yapılır sorusunu merak ediyor. Papara ile yurtdışındaki bir papara hesabına para göndermek için öncelikle yurtdışındaki para yollanacak kişinin bir papara hesabı olması gereklidir. Daha sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirerek Papara ile yurtdışına para yollayabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 • Papara hesabınıza giriş yapın.
 • Para Transferi>Para Gönder adımından alıcının cep telefonu veya Papara numarasını yazın.
 • Alıcının banka hesabına para göndermek için Para Transferi>Para Gönder>Papara No/IBAN adımından alıcının banka hesabına ait IBAN bilgilerini girin.

Para yollamak istediğiniz kişinin Papara hesabı yoksa Para Gönder adımında para yollamak istediğiniz kişinin cep telefonu numarasını yazarak Papara’ya davet edebilirsiniz. Hesabına Papara ile para gönderilen kişi Papara hesabını oluşturduğu anda para transferi gerçekleşir.

Papara Yurtdışından Ibana Döviz Gönderme

Papara kullanıcılarına döviz transferi yapabilmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Papara hesabınıza giriş yapın
 • Ana sayfadan döviz hesabını seçin
 • Para Transferi>Para Gönder adımlarını takip edin.
 • Para göndermek istediğiniz kişiyi rehberinizden seçin veya Papara numarasını girin
 • Başkasının banka hesabına para göndermek isterseniz IBAN bilgisi girin.

Adımları uyguladığınız zaman Papara ile döviz transferini gerçekleştirmiş olursunuz.

Yurtdışından İbana Para Transferi Ne Kadar Sürer?

Yurtdışından ibana para gönderme süresi en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu para gönderme işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken çok fazla detay bulunuyor. İlk olarak bu para yatırma işlemlerinde çalıştığınız banka konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yurt dışına para yatırma işlemleri yapılabiliyor mu öğrenmelisiniz.

Bankanız yurtdışı ile çalışıyor ise para gönderme işlemi ortalama olarak 2 gün sürüyor. Bankaların yoğunluk derecesine göre 4 gün de sürebilmektedir. Ancak eskiden çok daha uzun bir sürede gerçekleşiyordu denilebilir. Bu süre her geçen gün biraz daha kısalmaya başladı. Yurtdışından ibana para gönderilmesi konusunda kişiler işlem ücretlerine de dikkat etmelidir. Eğer transfer aşamasında bir banka tercih etmeniz gerekirse genellikle işlem ücretleri de düşük olabileceği için döviz makas aralığı en az olan banka ile gönderim yapılması mantıklı olacaktır.

Her para gönderim işlemleri sırasında belli miktarda işlem ücreti kesilmektedir. Bu nedenle işlem ücreti ve paranın gitme süresi gibi konuları öncelikle para gönderme işlemi yapacağınız banka ile görüşülmelidir. Gönderme işlemine onay vermeden önce de mutlaka işlemin detaylarını dikkatle kontrol etmeli ve sonrasında gereken onayı vermelisiniz

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit