Youtube Abone Satın Alma Sitesi

YTB’den 2020’de Uygur Türkleri ve Asya-Pasifik Bölgesi için değerli projeler

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), her yıl olduğu üzere 2020 yılında da Türkiye ile derin tarihî, dinî, siyasî, coğrafik ve kültürel bağlara sahip olan kardeş, akraba ve soydaş topluluklara yönelik eğitim ve dayanak programlarını sürdürdü. Bu kapsamda Uygur Türkeri’nin eğitimi ve Asya Pasifik ülkelerinde yer alan medya mensuplarının gelişimi için birçok proje gerçekleştirildi. 

UYGUR DİASPORASINA MENSUP GENÇLERE UYGURCA KİTAP PROJESİ 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

YTB dünyanın dört bir yanında bulunan Uygur diasporasına mensup gençlerin anadillerinde yetkinlik kazanmaları, sahip oldukları ulusal ve manevi bedellerini unutmamaları için Uygurca dilinde ders kitapları çalışması başlattı. Kitapların içeriği ise Uygurca lisanında yayınlanan malzemeler üzerinde incelemeler yapılarak ve diasporada Uygurca ders veren öğretmenlere yönelik  gerçekleştirilen anketlerle tespit edildi. Anket çalışması Türkiye, ABD, İsveç, Kırgızistan, Belçika, Japonya başta olmak üzeri toplamda 12 farklı ülkeden iştirakle gerçekleştirildi.

UYGUR DİASPORASINA YÖNELİK ONLİNE EĞİTİM PROJESİ 

YTB, Farabi Eğitim Projesi kapsamında ise yine diasporada yaşayan ortaokul ve lise çağındaki Uygur gençlerine yönelik fen ve matematik alanlarında yetkinlik kazanmaları için kurs programları düzenledi. Başlatılan proje kapsamında; fen, matematik, geometri, mantık gibi konularda Youtube üzerinden ek ders eğitimleri verildi. Proje çerçevesinde 35 saat süreli 85 adet eğitim videosu yayınlandı. 

ASYA PASİFİK ONLİNE MEDYA EĞİTİM PROGRAMI 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

YTB, 2020 yılında bir de Asya Pasifik bölgesinde yer alan ülkelerdeki medya mensuplarının gelişimine katkı sağlamak ve iş birliğini güçlendirmek gayesiyle “Asya Pasifik Online Medya Eğitim Programı” düzenledi.  9 ülkeden toplamda 150 kişinin müracaat yaptığı programa 60 kişi kabul edildi. Programa ilgili ülkelerin diaspora temsilcilerinden de müracaatlar alındı. 12 saat süren program kapsamında katılımcılara: Yeni Medya ve Toplumsal Medya Uygulamaları, Multimedya ve İnternet Gazeteciliği, Koronavirüs Zamanında Gazetecilik üzere farklı hususlarda uzmanlar tarafından eğitimler verildi. Asya Pasifik Online Medya Eğitim Programı 11-12-18-19 Temmuz 2020 tarihlerinde Anadolu Ajansı iş birliğinde gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.