EkonomiSosyal Medya

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Kazandırır 2022

Kadına Şiddete Dur De
Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Kazandırır
Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Kazandırır

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Kazandırır? Herkesin merak ettiği soru aslında youtube ne kadar kazandırıyor? ya da  youtube 1 milyon izlenme kaç para kazandırır?  sorusudur. Bu soruya cevap vermek için öncelikle youtube ve adsense terimleri olan TMB Nedir? BGBM Nedir? TO Nedir? sorunun cevabı bilmemiz gerekmektedir. Okumaya devam…

1 milyon youtube izlenmesi ile kaç para 2022 Soru bu. Fakat Henüz bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil. Bu sorunun cevabı için önce TBM (Tıklama Başına Maliyet) ve BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) kavramlarını iyi anlamamız gerekir. YouTube 1000 izlenmeye ne kadar para veriyor merak ediyorsunuz biliyorum.

Eğer youtube kazancınız düşük ise Youtube Kazanç Arttırma Yöntemleri | Kazancınızı 3 Katına Çıkartma Garanti! yazımızdaki yöntemleri uygulayarak youtube kazancınızı arttırabilirsiniz.

Bir youtube kanalının 1 milyon izlenmede kazanacağı reklam parası o kanalın TBM, BGBM ve TO değerleriyle direkt olarak ilgilidir. Bu nedenle önce TBM, BGBM ve TO kavramlarını açıklayalım.

Yazımızı okumaya başlamadan Youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube para kazanma rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz…

TBM (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?

Tıklama başına maliyet (TBM), videolarınızda gösterilen reklamınız her tıklandığında kazanacağınız tutardır. TBM, reklamveren firma  tarafından her reklam için ayrı ayrı belirlenir. Bazı firmalar, reklamını yaptıkları ürünlerin veya hizmetin kazancına bağlı olarak, reklamlarının daha öncelikli gösterilmesi için tıklama başına daha fazla ödeme yaparak rakiplerinin önüne geçmek isteyebilirler.

Burada yapılması gereken youtube ile daha fazla kazanç elde etmek için TBM oranları yüksek olan anahtar kelimeler ile ilgili videolar çekerek, bu videolarda TBM yüksek olan reklamların gösterilmesini beklemek olacaktır.

TO (Tıklanma Oranı) Nedir?

Tıklanma Oranı, youtube videolarında gösterilen reklamların gösterim sayısı ile tıklanma sayısının oranıdır.

Örneğin, yotube viedolarınızın 1 günde  1000 kez izlendiğini varsayalım. Bu 1000 video izlenmelerinin 500 tanesinde reklam gösterilmiş olsun ve bu reklamlara 50 kişi tıklamış olsun. Bu durumda TO değeri %10 olacaktır.

SON DAKİKA!  Instagram’a twitter linki nasıl eklenir

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?

BGBM tanım olarak, Bin gösterim başına geçerli maliyet veya sunulan her bin reklam gösterimi için tahmini ortalama brüt gelir anlamına gelir. Yani videolarınızı izleyen ziyaretçiler videoda çıkan reklamlara tıklamazsa bile reklam gösterimlerinden de reklam geliri elde edebilirsiniz.

Şimdi bu kavramlar ışığında sorumuza tekrar dönelim. Youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar kazandırır?

1-Kanal kategorisinin youtube kazancına etkisi

Genel olarak bakıldığında bazı kategorilerdeki videolar çok izlenme almasına rağmen TBM oranları düşüktür. Örneğin çocuklara yönelik videolar içeren kanalların TBM oranları düşüktür. Fakat ekonomi ile ilgili kanallar, eğitim içerikli kanalların TBM oranları yüksek olabilmektedir. Bu farklılık, bu videolarda reklamı yapılan ürün veya hizmetlerin maliyetlerinden ve rekabetten kaynaklanmaktadır.

Örneğin; iki kanalı örnek olarak alalım. Birinde çocuklar için eğlenceli videolar olsun. Bir diğerinde ise photoshop, tasarım vb ile ilgili bir eğitim kanalı olsun. Youtube’da çocuklara yönelik kanallar, eğitim içerikli kanallardan kat kat daha fazladır. Bu nedenle ayrılan reklam bütçesi daha çok paya bölüneceği için size düşen pay daha az olacaktır. Fakat aynı kategorideki eğitim içerikli youtube kanal sayısı daha az olacağından payınıza düşen reklam geliri daha fazla olacaktır.

2- Video dili:Türkçe-İngilizce…

Video içeriğinde kullandığınız dil kazancınızı doğrudan etkileyen bir diğer faktördür. Türkçe içerikli videolar bulunan bir kanalınız için hedef kitle çoğunlukla Türkiye olacağı için kazancınızın kapsamı daralmış olacaktır. Fakat İngilizce içerikli bir youtube kanalına sahip iseniz dünyadaki tüm ülkelerden izleyici potansiyeliniz olacağı için kazancınızın daha fazla olma ihtimali olacaktır.

Ayrıca şöyle bir örnek vermek gerekirse. Türkiye’den bir firma youtube’a 0,5 TL TBM ile reklam vermiş olsun. Videolarınızda bu reklam gösterilip tıklandığında kazanacağınız para 0,5 TL olacaktır. Aynı şekilde Amerika’daki bir firma 0,2 $ TBM ile bir reklam vermiş olsun. Sizin İngilizce içerikli videonuz Amerikada’ki bir kişi tarafından veya Türkçe içerikli video bile olsa Amerika’da yaşayan bir Türk tarafından izlenmiş olsun ve reklama tıklandığını varsayalım. Bu durumda kazancınız 0,2 $ olacaktır. Bu kazancı günümüz dolar kuru ile çarptığımızda (0,2 X 5,9) yaklaşık olarak 1,18 TL kazancınız olacaktır.

SON DAKİKA!  Zelenski’nin Haluk Bayraktar’a taktığı devlet nişanı dünya medyasında

Bu örnekler ışığında İngilizce içerikli videolar hazırlamak daha youtube kazancınızı arttırma konusunda daha cazip olacaktır.

3- Youtube video uzunluğu en az kaç dakika olmalıdır?

Youtube kaç para kazandırır Youtube video uzunluğu youtube kazancını etkileyen bir diğer faktördür. Youtube genel olarak en az 6 en fazla 12 dakikalık videoların daha değerli olduğunu belirtmektedir.

10 dakika üzerindeki videolarda videonun istenilen dakikasına ekstra reklamlar ekleyebiliyoruz. Peki bu durum reklam kazancını nasıl etkiler.

Örneğin; biri 6 dakika, diğeri 12 dakikalık 2 video olsun. Her iki videoda 1000’er kez izlenmiş olsun. Her izlenme başına 1 reklam çıktığını varsayarsak 6 dakikalık videoda toplam 1000 reklam gösterimi yapılacaktır. 12 dakikalık videonun istediğimiz 4 yerine daha reklam eklediğimizi varsayarsak her video için toplam 5 reklam, toplamda ise 5000 reklam göstermiş olacağız. Bu durumda 5 kat daha fazla youtube reklam kazancı elde etme şansımız olacaktır.

Ruhi ÇENET Kanal Kazancını Açıkladı…

Youtube kaç para kazandırır Ruhi Çenet, korku içerikli ve gizemli videoları yayınlayan ve ismiyle aynı adı taşıyan kanalı şu anda 3.7 milyon aboneyi geçmiş, videoları günde milyonlarca kez izlenen başarılı bir Türk youtuber’dır.

Ruhi Çenet, webrazzi.com‘da yayınlanan röportajında Ekim 2012 yılında açtığı kanalının 1 milyon izlenmeye Mayıs 2013 yılında ulaştığını, gelirinin ise 106 TL’den yaklaşın 1585 TL’ye çıktığını belirtmiştir. Kazancındaki yaklaşık 15 kat artışı ise şu şekilde açıklamaktadır. “Benim reklamlarıma tıklayan insanlar yurtdışında benim videolarımı izleyen gurbetçi Türklerdi. Sadece Almanya ve Fransa’da reklam gösterimim oluyordu. Eğer Türkiye’de para kazanma açık olsaydı, ikinci üçüncü ayımda yine 500 – 600 TL aylık olarak kazanmaya başlayacaktım”.

SON DAKİKA!  Bakanlıktan, SGK'yı zarara uğratan işlemlerle ilgili suç duyurusu

YouTube 1000 izlenmeye ne kadar para veriyor?

Ruhi Çenet, youtube kanalını açtıktan 1 yıl sonra aylık sabit 4000 TL gelir elde ettiğini belirtmektedir. Röportajın sonunda ise başladığı tarihten bugüne kadar 333 milyon izlenme yakalayan, sadece YouTube reklamlarından 500 bin TL’ye yakın gelir elde ettiğini ifade ediyor.

Bu durum 2. maddede açıkladığımız şekilde ingilizce içerikli videoların veya yurtdışından izlenme alabilen kanalların kanal kazançlarının  hızlı bir şekilde katlandığını kanıtlamaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında genel olarak ifade etmek gerekirse Türk izleyicilerine hitap eden bir youtube kanalı her 1000 izlenme için ortalama 1-3 TL arasında değişen bir kazanç elde etmektedir. Bu durumda 1 milyon izlenme için ortalama 1000 TL ile 3000 TL arasında bir youtube kazancı elde edilecektir.

Kanal İngilizce içerikli bir kanal ise 1 milyon izlenme için ortalama 5000 TL ile 15000 TL arasında bir kazanç elde etmek hayal değildir. Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Kazandırır

Bu yazımızda youtube kazançları için belirleyici olan TBM, BGBM ve TO kavramlarını inceledik. Ayrıca herkes tarafından merak edilen youtube 1 milyon izlenmeye kaç para veriyor? Sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Youtube kaç para kazandırır

YouTube en az kaç izlenmeye para veriyor?

YouTube‘dan para kazanmak için ilk ve en önemli şartlardan birisi kanalın en az 1000 aboneye sahip olması gerekiyor. Videolarınızın 10000 kanal görüntülemesi bulunması lazım, Son olarak da son 12 ayda 4000 saat izlenme oranının bulunması en temek para kazanma şartlarından birisidir.

YouTube parası nasıl alınır?

  1. YouTube hesabınıza giriş yapın.
  2. İçerik Stüdyosu’na gidin.
  3. Soldaki menüden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
  4. “Para kazanma”nın altından Etkinleştir’i tıklayın.
  5. Ekranda gösterilen adımları uygulayıp başvurunuzu tamamlayın.

Başa dön tuşu
Kapalı

REKLAM ENGELLEYİCİYİ KAPATIN

Reklamları görmek hoşunuza gitmiyor olabilir. Biz yayıncılar bu reklamlardan gelir elde etmekteyiz. Sizden ricamız lütfen reklam engelleyiciyi kapatın.
Sponsorlu Bağlantılar
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - | eşya depolama | - | şehirlerarası evden eve nakliyat | - |
süprem kumaş | - | nakliyat | - | güvenilir takipçi satın alma | - |     youtube abone satın al | - | youtube izlenme al | - | Dental İmplant | - |