Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
İlan & Afişİlan & Afiş & DuyuruKripto Para

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Birimi: Bitcoin ve Ötesi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, 2020 karantinalarının başlamasından bu yana büyük bir coşku yarattı. Mayıs 2020’den bu yana Bitcoin’in değerinin %470 artmasının kanıtladığı gibi, her zamankinden daha fazla insan kripto paralara yatırım yapıyor. Bu artış, kısmen yeni yüksek profilli yatırımcıların oyuna girmesinden ve para kazanabileceklerini ummasından kaynaklanıyor. Diğerleri, birikimlerini korumaya hevesli sıradan insanlar. Ancak, her üç yatırımcıdan biri Bitcoin hakkında çok az şey biliyor. Bu hızlı ve okunması kolay kılavuz, arkasındaki bazı temel ilkeleri açıklamaktadır. 

Bitcoin ve Ötesi
Bitcoin ve Ötesi

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, tıpkı dolar veya pound gibi itibari para birimleri gibi bir değişim aracı ve bir değer deposudur. Değer deposu, bir bireyin değere sahip olduğuna inandığı ve genellikle dolar cinsinden temsil edilen herhangi bir şeydir. Bir şeyin değeri, satın alma gücü veya bir şeyden ne kadar satın alabileceği ile de gösterilebilir. Değişim aracı, herhangi bir mal veya hizmeti satın almak için kullanılan araçtır. Bir kişi, Bitcoin ile bir araba satın alırsa, Bitcoin arabayı satın almak için kullanılan araç olur. 

Bitcoin ve itibari para birimi arasındaki temel fark, kişinin kağıt dolar veya poundu hissedebilmesidir. Bitcoinler tamamen dijitaldir, fiziksel bir formu yoktur. Ek olarak, madencilik vardır ve basılmamıştır. Bitcoin madenciliği, “madencilerin” bir blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için çok fazla bilgi işlem gücüne sahip özel bilgisayarlar kullanmasıdır. Birisi bir işlemi başarıyla doğruladığında, o kişi hizmet karşılığında Bitcoin alır. Blok zinciri, tüm işlemlerin blok zincirinin bloklarına kaydedildiği bir defter gibidir. Yeni bir işlem olduğunda, zincire ek bir blok eklenir. 

Her Bitcoin kullanıcısına benzersiz bir adres atanır ve her madeni paranın belirli bir anahtarı vardır. Adres, madeni paraların gönderilebileceği bir yer olarak hizmet eden bir tanımlayıcıdır. Özel anahtarlar, sahiplerinin madeni paralarına güvenli bir şekilde erişmelerini sağlayan ve onları çevrimiçi hırsızlardan koruyan şifreleme biçimleridir. 

Bitcoin, itibari veya kripto para ile borsalarda alınıp satılır, ancak bazı platformlar itibari paradan kripto işlemlerine izin vermez. İlk kez kripto para birimi alıcıları, kripto işlemlerine itibari para sağlayan bir hizmet bulmalıdır. 

Borsalar Anonim mi?

Bitcoin ve Ötesi
Bitcoin ve Ötesi

Tüm borsalar anonim değildir ve anonimlik, insanların kripto para birimleri kullanmasının nedenlerinden biridir. Coinbase ve Kraken gibi borsaların, KYC ve çeşitli tanımlama gereksinimleri vardır. Ancak Godex.io’da, ID’siz bir kripto para çevirici bulmak mümkün. Burada, kullanıcılar sabit döviz kurları, 5 ila 30 dakika arasında işlenen siparişler ve 201 kripto para birimine erişim gibi avantajlardan da yararlanabilirler. 

Sizin için seçtik:  En çok kripto üreten ülkeler listesinde İran da girdi!

Bitcoin Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin bir değişim aracı olduğu için, tüccarın kabul ettiği herhangi bir mağazada kullanılabilir. Madeni paralar, “cüzdan” adı verilen programlarda veya cihazlarda depolanır ve her cüzdan olmasa da çoğu, bir mobil uygulamaya, banka kartına veya başka bir ödeme yöntemine bağlıdır. 

Bitcoin’i kabul eden satıcıların işletmelerinde bir yerde QR kodları vardır. Madeni para harcamak için akıllı telefonun kamerasını koda doğrultun ve kodu tarayın. Uygulama, ödemeyi satıcıya gönderir. Cüzdana bağlı bir banka kartı kullanıyorsanız kartı kaydırın. Ödeme otomatik olarak yapılacaktır.  

Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin sadece bir değişim aracı değil, aynı zamanda yüksek değeri nedeniyle kazançlı bir yatırım da olabilir. Akıllı bir strateji izleyerek ve içerdiği riskleri bilerek başarılı bir yatırımcı olmak mümkündür. 

Düşütüğünde Al ve Yükseldiğinde Sat

Herhangi bir şeye yatırım yapmanın ilk kuralı, fiyat düştüğünde satın almak ve hızla yükseldiğinde satmaktır. Düşük fiyattan Bitcoin satın almaktan korkmayın, çünkü eninde sonunda yükselecektir. Ancak, fiyat katlanarak yükselmeye başladığında buna takılıp kalmayın. Er ya da geç düşecek ve tedbirli yatırımcılar ne zaman duracaklarını bilmelidir. 

Piyasaya ne zaman girip çıkacağınızı bilmenin en iyi yolu haberleri okumaktır. CoinTelegraph gibi yayınlar, fiyatların yükselmesine ve düşmesine neden olabilecek olayların derinlemesine kapsamını sağlar. 

Çeşitli Portföy Mevcut

Altın gibi, Bitcoin de oldukça spekülatiftir ve büyük bir satış, piyasayı çökertebilir. Akıllı yatırımcılar sahip oldukları her şeyi Bitcoin’e koymamalıdır. Bunu yapmak, kişinin tüm varlıklarını kaybetmesi anlamına gelebilir. Diğer kripto para birimlerine yatırım yapın ve fonlarınızı koruyabilecek yatırım/hedge fonlarına veya gayrimenkullere para koyun. 

Son Düşünceler

Bitcoin gelecek vaat eden bir yatırımdır, ancak kişinin neye bulaştığının önceden tam olarak farkında olması gerekir. Yatırım yapmanın ilk kuralı, anlamadığı bir şeye para bağlamamaktır. Sadece başarılı olabileceğini düşünenler denemeli. Piyasayı inceleyin ve mali durumunuzu akıllıca yönetmek için yeterli bilgi edinin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER