Yangın Söndürücü Nedir? Yangın Söndürücü Maddeleri Nelerdir?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Yangın Söndürücü Nedir? Yangın Söndürücü Maddeleri Nelerdir? İnsanoğlunun en büyük keşiflerinden biri olan ateş, aynı zamanda insanlık için en büyük tehditlerden biridir. Kontrol edilemeyen yangınlar, olağanüstü bir tahrip potansiyeline sahiptir. Yapımı yıllar süren binalar kısacık bir zaman içinde küle dönebilir.

YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Birkaç ay önce Kaliforniya’da yaşanan, önüne geçilmez yangını, televizyonlarımızdan şaşkınlık içinde izledik. Böylece insanoğlunun yangınla mücadelede, sandığımızdan daha çaresiz olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştik. Günlerce kontrol altına alınamadığı için önüne çıkan her şeyi küle ve ise çeviren yangın, yangının büyümeden söndürülmesi üzerine geliştirilen stratejilerin önemini hatırlattı ve dikkatleri yangın söndürme sistemlerine çekti. Bu olay üzerine siz de benim gibi yangın söndürme sistemlerinin nasıl çalıştığını, söndürme kimyasallarının neler olduğunu merak ediyorsanız, bu soruların yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Yangın Nedir?

Kuşkusuz yangınının ne menem bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu soruya yangınla mücadele uzmanları şöyle yanıt veriyor: Yangın, yanma adı verilen kimyasal reaksiyon sonucunda ortaya çıkar. Bu kimyasal reaksiyon ortaya çıktığında, tahta, yağ, kömür, kâğıt vb. maddeler oksijen ile birleşerek ısı, karbondioksit, su ve atık gazlar üretir.

yangın söndürücü nedir? yangın söndürücü maddeleri nelerdir?
Yangın Söndürücü Nedir, Yangın Söndürücü Maddeleri Nelerdir, yangın söndürücü yangını nasıl söndürür, yangın söndürücünün kimyasal maddeleri nelerdir, yangın söndürücünün içinde neler var, yangın söndürmekte etkili olan maddeler nelerdir, yangın söndürücü ne kadar uzağa püskürüyor

Yanma, harici bir tetikleyici olmadan otomatik olarak ortaya çıkmaz. Bu tetikleme genellikle bir tür enerji olan aktivasyon enerjisidir. Kibritin alev alması, aktivasyon enerjisi sayesinde olur. Ancak ateş bir defa ortaya çıktığında devam etmek için aktivasyon enerjisine ihtiyaç duymaz. İşte küçük bir kıvılcımla koskocaman ormanların küle dönme nedeni budur.

Yangın Söndürücü

Tüm yangın söndürücüler, yanma için gerekli olan üç elementin oksijenin, yakıtın veya ısının ortamdan uzaklaştırılması prensibine göre çalışır. Yaklaşık 2 yüzyıl önce üretilmeye başlanan yangın söndürücüler, sürekli olarak geliştirilmiştir ve geliştirme çalışmaları sürmektedir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Temelde iki tip yangın söndürücü vardır: Kartuşlu ve kartuşsuz sistemler. Kartuşsuz sistemlerde basınç doğrudan tüpün içine konmuştur. Kartuş tabanlı sistemlerde ise basınç tüpün dışındadır. Kartuş tabanlı sistemler daha yaygın olarak kullanılır. Özellikle endüstriyel tesislerde, kartuşlu sistemler tercih edilir.

Söndürme Kimyasalları

Yangın söndürücülerde, amaca bağlı olarak farklı kimyasal maddeler kullanılır. Örneğin ev tipi yangın söndürücülerde söndürme maddesini itmek için basınçlı nitrojen veya karbondioksit kullanılır. Yangın söndürücü kimyasal ise genellikle potasyum bikarbonat (KHCO3), sıvı halde su veya buharlaşan florokarbon’dur.

Roketleri İtmekte Kullanılan Yakıt

Araştırmacılar yangın söndürmede etkili olmakla birlikte çevreye daha az zarar verecek kimyasalların neler olacağı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Kullanılacak kimyasal madde kadar, bu maddenin yangın bölgesine daha etkin bir şekilde püskürtülmesi ile ilgili geliştirmeler de önemlidir. Son zamanlarda akademik çevrelerde yangın söndürücülerde katı propellant (roketleri itmekte kullanılan yakıt) kullanılması gibi bir fikir üzerinde durulmaktadır. Hedeflenen sistemin geliştirilmesi mümkün olursa yangınları mum söndürmek kadar kolay bir şekilde söndürülebileceği öne sürülmektedir.

Yangın Söndürücü Nedir, Yangın Söndürücü Maddeleri Nelerdir, yangın söndürücü yangını nasıl söndürür, yangın söndürücünün kimyasal maddeleri nelerdir, yangın söndürücünün içinde neler var, yangın söndürmekte etkili olan maddeler nelerdir, yangın söndürücü ne kadar uzağa püskürüyor

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu