Xiaomi’den ezber bozan AR uygulaması patenti

Son dönemde Apple, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri üzerine ciddi mesai harcıyor. Şirket, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni AR setini, 2022 yılında kullanıcılar ile buluşturmayı hedefliyor. Bu teknolojiler üzerinde ciddi çalışmaları olan şirketlerden biri de şüphesiz Xiaomi.

Çinli şirketin bu hafta başlarında yeni bir AR uygulaması için patent aldığı ortaya çıktı. Özellikleri ile kısa sürede gündem olmayı başaran bu patent, hayata geçerse kullanıcılara artırılmış gerçeklik teknolojilerine yeni bir soluk getirecek.

instatakipci instagram takipçi satın al

Xiaomi patenti, çevredeki objelerin bilgilerini çıkaracak

CN110264320B yayın numarası ile ortaya çıkan bu patent, ilk başta bir AR cihazı olarak karşımıza çıksa da Xiaomi, bu patenti bir AR uygulaması olarak planlıyor. Bu patent, şirket tarafından ‘Artırılmış Gerçeklik Ekipmanı ile Entegre Çalışan Bilgi Görüntüleme Sistemi’ olarak adlandırılıyor.

Yapabildikleri ile dikkat çeken bu teknolojinin çalışma mantığı ise bilim kurgu filmlerini akıllara getiriyor. Patente göre, bu sisteme sahip AR cihazları, hedeflediği objenin bilgisini modelleyerek kullanıcılara sunuyor. Bu sayede kullanıcıların obje hakkında olumlu ya da olumsuz çeşitli bilgileri görmesine olanak sağlıyor.

Örneğin; akıllı telefon satın almak için gittiğiniz bir mağazadaki tüm ürünlerin bilgilerini bu teknoloji ile görme imkanınız olacak. Eğer Xiaomi, bu patenti hayata geçirebilirse artırılmış gerçeklik teknolojilerine çağ atlatacak. Şu an için bu patentin çalışma mantığı ile ilgili çok fazla bilgi yer almasa da, bazı temel detaylara yer verilmiş.

AR cihazı, içerisinde barındırdığı kamera modülü sayesinde bir objeyi hedefleyecek. Bu objeyi haritalamaya başladıktan sonra ürünün görünümüne dayalı olarak çeşitli bilgileri de kullanıcı ile paylaşacak. Vadettikleri ile kullanıcıları heyecanlandıran bu patentin hayata geçip geçmeyeceği ise büyük merak konusu. Bu nedenler Xiaomi’den gelecek resmi açıklamayı beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Bu haber sizin için özeldir   Virüs ve bakterilere karşı buhar teknolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER