Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERSeyahat

Uzun yolda et nasıl saklanır? Yolculukta bozulacak yiyecekleri saklama

Uzun yolda et nasıl saklanır? Yolculukta bozulacak yiyecekleri saklama. Kurban bayramının gelmesiyle birlikte memlekete yolculuklar başladı. Bayramda kesilen kurban etini memleketlerden taşırken uzun yolculukta nasıl muhafaza edilir en çok merak edilen sorular arasında yerini aldı.

Kurban Bayramını memleketlerinde geçirenlerin en çok zorlandığı şeylerden biri kesilen eti geri dönüş yolunda taşımaktır. Uzun saatler geçirilen yolculuklarda uygun olmayan şartlarda saklanan kırmızı et çok kısa sürede bozulabilir. Ayrıca bozulan etler besin zehirlenmelerine yol açarlar. Etleri memleketlerinden taşımak zorunda olanların dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Etleri uzun yolda taşırken güneşten korumak ve arabayı arada bir havalandırmak gerekir. Yolda gelirken arabanın klimasını yol boyunca açmak etlerin daha güvenli ve sağlam gelmesi için açılması tavsiye edilir. Kurban etini, hazırladığınız kıyma poşetlerini bozulmadan nasıl muhafaza ederek dönüş yolunda saklayabilirsiniz. İşte işinize yarayacak detaylar:

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

– Kurbanda kesilen etleri saklamadan önce ilk olarak soğutulup dinlendirilmesi gerekir. Etler iyice soğuyup dinlendirildikten sonra uzun yolda taşınacak etleri küçük parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız etleri buzdolabı poşetlerine bölerek yerleştirin.

 İster kıyma ister parça halinde buzdolabı poşetine yerleştirdiğiniz etleri direk derin dondurucunun içine koyun. Etleri donması için dondurucuya güzelce yerleştirin ve donmasını bekleyin.

– Etleri en az 1 gün beklettikten sonra ‘buzluk taşıma çantası’(büyük termosta denilir), ‘köpük kutu’ ya da ‘straforkutu’lardan hangisi varsa onun içine yerleştirip kapağını kapatın. Bu kutuları kullandığınız zaman etler hava sıcaklığından birazcık etkilenip az eriseler bile dışarı sızdırma yapmayacaktır.

Uzun yolda et nasıl saklanır Yolculukta bozulacak yiyecekleri saklama
Uzun yolda et nasıl saklanır, Yolculukta bozulacak yiyecekleri saklama, otobüste giderken et bozulur mu, yolculuk sırasında et kaç saat bozulmaz, kurban eti otobüs yolculuğunda nasıl saklanmalıdır, memlekete giderken bozulacak yiyecekler neler var, buzluk taşıma çantası etleri korur mu, köpük kutu etlerin bozulmasını önler mi

 Etlerin daha güvende olmalarını isterseniz etleri strafor kutu içlerini buz aküsüyle soğutabilirsiniz. Buz akülerini strafor kutunun hem altına, hem etlerin arasına hem de üstüne yerleştirmeniz etleri daha iyi korur. 

– Etin buzlukta muhafaza edileceği en doğru sıcaklık -18 derecedir. Uzun yolculuklarda en kolay ve güvenilir bir şekilde etlerinizi taşımak isterseniz “taşınabilir buzluk”lardan satın alabilirsiniz. 

– Uzun yolculuğun sonunda eve geldiğinizde direk etleri yerleştirdiğiniz kutuyu açıp etlerinizi  erimeden derin dondurucu bölümüne yerleştirin.

SİZİN İÇİN: Blanching yöntemi nedir? Sebzeleri blanch etme nasıl yapılır?

 Eğer dondurucunuzun hızlı dondurma düğmesi varsa o düğmeyi yaklaşık 10 dakika kadar açın. Böylece etlerde herhangi bir erime varsa hızlı bir şekilde dondurma işlemi gerçekleşecektir. 

Uzun yolda et nasıl saklanır, Yolculukta bozulacak yiyecekleri saklama, otobüste giderken et bozulur mu, yolculuk sırasında et kaç saat bozulmaz, kurban eti otobüs yolculuğunda nasıl saklanmalıdır, memlekete giderken bozulacak yiyecekler neler var, buzluk taşıma çantası etleri korur mu, köpük kutu etlerin bozulmasını önler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER