Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur? Tedavisi Var Mı? Geçtiğimiz günlerde şarkıcı Hadise’nin açıklamasıyla merak edilen bir rahatsızlık olan uyku felci hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Hemen hemen herkesin hayatında bir kez yaşadığı bu durum aslında bir sağlık sorunudur. Felç denilmesinin nedeni ise kişi bu sorun esnasında hareket etme gücünü yitirir.

Halk arasında karabasan olarak tabir edilen uyku felci tamamen psikiyatri alanına ait bir rahatsızlıktır. Bu konuda metafizik uzmanları da oldukça ilgilenmiştir. Ancak yapılan araştırmalarda birçok psikiyatri uzmanı bu rahatsızlığın tamamen beynin işlevselliğiyle alakalı olduğuna dair çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bilim literatüründe Hipno pampek felç olarak geçen uyku felci kişinin uykuya geçmeden önce fiziksel hareketlerini kontrol etmez. Rem sırasında yani uyku durumundan kalkmaya başlamasıyla ise beyin uyanmasına rağmen bedensel bir hareketsizlik başlar. Uzun süre devam eden bu durum tekrarda edebilir. Bedenin hareketlerini kaybetmesi durumunda beyin daha çok panikler ancak sinir sinyalleri alamaz. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

UYKU FELCİ NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalarda beynin pons denilen hareket yani motor bölümünde yaşanan sistematik bir deformasyon sonucu yaşanabileceği ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra melatonin hormonu vücutta fazla oluştuğunda motor sistemine hasar verebilir. Sinirlerin işlevselliğini azalttığından beyin uyansa bile hareket merkezine hükmedemez. Psikiyatri uzmanları uzun stres ve yoğun bir şekilde yaşanan depresyonun sinir sisteminde hasara neden olabileceğini bununda uyku durumunda bu tarz olaylara zemin hazırlayabileceğini vurguluyor. Bunun yanı sıra:

– Sürekli olarak sırt üstü uyuyarak vücudun sabitlenmesine neden olunur.

– Uyku saatlerinde sürekli olarak düzensizlik olması

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

– Uyku öncesi melatonin miktarını artıracak besinler tüketmek

uyku felci nedir? uyku felci neden olur? tedavisi var mı?
Uyku Felci Nedir, Uyku Felci Neden Olur, Tedavisi Var Mı, uyku felci psikolojik mi, uyku felci ilaçla geçebilir mi, uyku felci neden olur ve kimlerde olur, uyku felcinin karabasan ile ilişkisi nedir, uyku felcinde karabasan basar mı, uyku felci psikolojik tedavi ile mi geçer

– Yoğun iş temposu nedeniyle artan stres

– Duygusal çökme sonucu oluşan depresif hal

– Fobik korkuların fazla olması örneğin karanlık

– Uykuya dalmadan önce korkunç şeyler düşünme 

– Doğru yapılmayan nefes egzersizleri nedeniyle vücuda yeteri oranda oksijen alınmaması gibi nedenler de uyku felcine zemin hazırlar.

UYKU FELCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku sırasında ya da sonrasında görülen kas sisteminde kasılma

Uyku sonrası sık sık halisülasyon görme

Rüya sırasında yaşanan duygusal tepkilerin gerçekte tam tersi olması 

Uykunun sürekli olarak bölünmesi

Yataktan sıçrayarak uyanma

Uyanma sırasında zorluk çekme 

Gerçeklik ve rüyayı ayırmada güçlük çekme 

Yorgun ve bitkin uyanma

Kalp atışlarında düzensizlik

UYKU FELCİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Genellikle uyku bozukluğunda alınan ilaçlar verilir. Bu durumu sık sık yaşayan kişilerin destek alarak uzmanların söylediklerini uygulayarak uykuya dalması gerekir. Bunun yanı sıra günlük yaşamda ruhsal durumları kötü etkileyen her türlü durumdan uzak durmak gerekir. Tehlikeli olmamasına rağmen sık sık tekrarlandığında sinir sistemine zarar verir. Bu da kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden bir uzmana erkenden danışmakta fayda var. 

Uyku Felci Nedir, Uyku Felci Neden Olur, Tedavisi Var Mı, uyku felci psikolojik mi, uyku felci ilaçla geçebilir mi, uyku felci neden olur ve kimlerde olur, uyku felcinin karabasan ile ilişkisi nedir, uyku felcinde karabasan basar mı, uyku felci psikolojik tedavi ile mi geçer

Bu Reklam Sadece Size Özel Fırsatlar İçerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu