Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? Açılış Tarihi Verildi mi?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? Açılış Tarihi Verildi mi? Üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtı gündemde yer alan önemli başlıklardan birisi olarak öne çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda yüz yüze eğitim için 15 Şubat tarihi öne çıkıyor. Bu gelişmenin akabinde, ‘Bahar döneminde üniversiteler açılacak mı?’ sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde yüz yüze eğitim hakkında son dakika açıklamaları yaptı. Peki, 2021 üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, YÖK Başkanı Saraç’ın üniversitelerin açılma tarihi ve yüz yüze eğitim hakkında yaptığı son dakika açıklamaları

YÖK SAĞLIK BAKANLIĞINDAN GÖRÜŞ BİLDİRMESİNİ İSTEDİ

Yükseköğretim Kurulu tarafından Sağlık Bakanlığına bir yazı gönderilerek, üniversitelerde 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesine ilişkin görüşlerinin bildirilmesi istendi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

YÖK tarafından iletilen yazıda, Yeni Koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını ile mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulduğu belirtildi.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı? Açılış Tarihi Verildi mi?
Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı, Açılış Tarihi Verildi mi, 2020-2021 Üniversiteler Açılış Tarihi Nedir, 2021 Üniversite Açılışı, Yeni Bahar Dönemi Eğitimi Ne Zaman, Eğitim Yılı Ne Zaman Başlayacak, Okullar Ne Zaman Açılacak, Öğrenciler İçin Flash Açıklama, Öğrencilere Açıklama

Yazıda, YÖK tarafından, küresel salgın nedeniyle yükseköğretim kurumlarının 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilerek örgün eğitim müfredatının, yüzde 40’a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılabilmesi ve karma öğretim uygulayabilmeleri için üniversitelere geniş bir alan bırakıldığı hatırlatıldı.

BAHAR DÖNEMİ İÇİN GÖRÜŞ İSTENDİ

Yazıda son olarak “Sağlık Bakanlığı’nın tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarımızda 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşünüzün acil olarak bildirilmesi” istendi.

2021 ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK Başkanı Saraç, Sağlık Bakanlığının görüşlerini ikinci dönem için alacaklarını ifade ederken, ‘Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı?‘ sorusuna flaş bir yanıt verdi.

İşte, YÖK Başkanı Saraç’ın son dakika üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklamasından öne çıkanlar;

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

FLAŞ GELİŞME!

“YÖK, Sağlık Bakanlığından bahar döneminde yüz yüze öğretime geçiş için görüş istedi.”

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Üniversitelerin açılış tarihi henüz belli olmadı. En son YÖK Başkanı Yekta Saraç milyonlarca öğrenci ve velinin merak ettiği ‘Üniversiteler yeniden açılacak mı? sorusunu cevapladı. YÖK Başkanı Saraç, “Biz Sağlık Bakanlığının görüşlerini ikinci dönem için ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz.” dedi.

YÖK Başkanı Saraç, “YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online’a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.” sözlerini kullandı.

İKİNCİ DÖNEM İÇİN…

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberine göre; Saraç, “Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul’a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul’a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak.” ifadelerini kullandı.

Saraç, “Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı’dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz.” diye konuştu.

AŞI PROGRAMI ÖNEM TAŞIYOR!

YÖK, Bakanlıktan öncelikli olarak yükseköğretim kurumlarında görev alan akademik ve idari personelin aşılanması için yazı göndermişti.

İşte gönderilen o yazı ” Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en kısa zamanda başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personelinde kademelendirme yapılarak öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır” açıklaması yer aldı.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı, Açılış Tarihi Verildi mi, 2020-2021 Üniversiteler Açılış Tarihi Nedir, 2021 Üniversite Açılışı, Yeni Bahar Dönemi Eğitimi Ne Zaman, Eğitim Yılı Ne Zaman Başlayacak, Okullar Ne Zaman Açılacak, Öğrenciler İçin Flash Açıklama, Öğrencilere Açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.