Un bozulur mu? Unun bayat olduğu nasıl anlaşılır? Unun tazeliğini koruma

Un bozulur mu? Unun bayat olduğu nasıl anlaşılır? Unun tazeliğini koruma Mutfakta kullanılan ana malzemelerin başında ün geliyor. Paketi açıldığında zaman içerisinde bozulabilen unu doğru koşullarda muhafaza etmek gerekir.

Sıcak havalar ve nem olan ortamlar unun bozulmasına sebep olan nedenlerdir. Un satın aldığınız zaman paketi ne kadar sürede bitirdiğiniz de çok önemlidir. Unu kullanım sıklığına göre büyük paket ya da küçük paket satın almak her zaman daha mantıklıdır. Unu saklarken karşılaşılabilecek sorunlar yalnızca nem ve böcek değildir. Un çok hassas bir tarım ürünü olduğu için çevredeki kokuları emebilir. Bu yüzden un paketini aldıktan sonra kahve, deterjanlar, ev kimyasalları gibi keskin bir kokuya sahip ürünlerin yakınında muhafaza edilmesi tavsiye edilmez. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havalarla birlikte kolayca bozulabilen unu ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz. Böceklenmenin önüne geçmek için kullanacağınız bu yöntemde un paketinin ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın. 

UN BOZUK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Ununuzun güvenli olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu onu koklamaktır. Taze un nötr bir kokuya sahip olsa da bozulmak üzere olan un kötü kokar. Hatta bayat, küf veya  ekşi kokabilir.  Aynı zamanda renksiz görünebilir.

Ek olarak, ununuz su veya nem ile temas ederse, büyük kalıp kümeleri ortaya çıkabilir. Bu durumda, hemen tüm torbayı atmalısınız.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Esnafa 1.000 TL dayanak başvurusu nasıl yapılır? Kimler alabilir, kurallar nedir?

Unun bozuk olup olmadığını elekten geçirerek anlayabilirsiniz. Eğer çok uzun süre bekletilmemişse ve kelebeklenmişse israf etmek istemezseniz elekle eleyip temiz halini kullanabilirsiniz. 

SİZİN İÇİN: Siyez Buğdayı Nedir? Siyez Buğdayı Nasıl Pişer? Siyez Buğdayı Faydaları

UN BÖCEKLENMEDEN NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Kuru baklagillerde genelde yaşanan en büyük sorunlardan biri böceklenme bir diğer adıyla kelebeklenmedir. Un da meydana gelen kelebeklenmenin önüne geçebilmek içinse birden fazla yol bulunuyor. Bunlardan biri un paketinin içine birkaç defne yaprağı atmaktır. Defne yaprağı hem unu taze tutar hem de böceklenmesine engeller. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Fenomen Caner Çalışır kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti

Unun böceklenmesine neden olan sebeplerden biri de plastik kaplar kullanmaktır. Unu, plastik kap içinde muhafaza ediyorsanız kapalı bir dolapta ağzını açık bırakmalısınız. Böylece ununuz hava alarak rutubet oluşumunu engelleyecektir.

Bu noktada önemli olan koyduğunuz dolabın içidir. Böcek almayacak, temiz ve rutubetsiz dolaplar un saklamak için çok daha uygun alanlardır.

Unu saklamak için en ideal kap, camdır. Çünkü cam kap, plastik gibi terleme yapmaz. Bu yüzden tüm unu, cam kavanoz içine doldurabilirsiniz.

Kap içinde un alırken ıslak ve demir kaşık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Un, tahta kaşık ile alınırsa çok daha sağlıklı olacaktır.

Un bozulur mu Unun bayat olduğu nasıl anlaşılır Unun tazeliğini koruma
Un bozulur mu, Unun bayat olduğu nasıl anlaşılır, Unun tazeliğini koruma, un küflenir mi, un böceklenir mi, un helvası tarifi, un buzdolabında saklanır mı, taze ve bayat un nasıl ayırt edilir, unu plastik kaplarda muhafaza etmek doğru mu, un kilo aldırır mı, ekmek yapımında taze un kullanımı, un rutubetten bozulur mu

Un buzdolabında saklanır mı?

Serin ve kuru bir ortam bulunamadığında un buz dolabında saklanabilir. Hatta buz dolabında taze kalacağı süre de uzayacaktır. Fakat un dolaptaki kokuları absorbe edecektir. Bu nedenle paketin veya kavanozun hava almadığından emin olun.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  DGS sonuçları açıklandı! ÖSYM'den son dakika duyurusu: AİS DGS sonuç sorgulama ekranı

Un bozulmadan nasıl değerlendirebilirim?

En az malzemeyle basitçe bol miktarda unu tüketmek için;

  • Un helvası
  • Poğaça
  • Ekmek

…yapmayı düşünebilirsiniz.

Un bozulur mu, Unun bayat olduğu nasıl anlaşılır, Unun tazeliğini koruma, un küflenir mi, un böceklenir mi, un helvası tarifi, un buzdolabında saklanır mı, taze ve bayat un nasıl ayırt edilir, unu plastik kaplarda muhafaza etmek doğru mu, un kilo aldırır mı, ekmek yapımında taze un kullanımı, un rutubetten bozulur mu

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat