Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
Ekonomi

TÜİK’e yönetici dayanmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son günlerde yine iktidar müdahaleleriyle gündemde. Açıkladığı enflasyon ve işsizlik verileri nedeniyle güven kaybı yaşayan TÜİK’te başkan yardımcılıkları bir kez daha değişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan kısa süre önce TÜİK’te önceki başkan yardımcılarını görevden almış ve yerlerine Fatih Şahin, Yusuf Gökhan Özbakış ve Tülay Korkmaz’ı atamıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı devreye girdi ve önce Şahin ve Özbakış’ın görevlerine son verildi. Başkan yardımcılıklarına ise Umut Serhat İdman, Nurettin Kaya ve Abdullah Yüksel getirildi. Görevde kalan Tülay Korkmaz’dan da uzmanlık alanı olan ‘milli hesaplar’ bölümü alınarak Abdullah Yüksel’e devredildi.

KURUMUN YAPISI DA DEĞİŞTİRİLDİ, ELVAN TÜİK KONSEYİ’NDEN ÇIKARILDI

Bu gelişmeyi TÜİK’in yapısının değiştirilmesi izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan yeni kararnamede, “Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlıdır” ve “Başkan bakana karşı sorumludur” ifadeleri kaldırıldı. TÜİK, kararnameyle bakanlığın yetki alanı dışına çıkarılarak ‘özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğine haiz, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkili’ kuruma dönüştürüldü. Bakan Elvan, TÜİK Konseyi’nden çıkarıldı. Böylelikle Elvan’ın TÜİK’te yönetim yetkisi bitmiş oldu. TÜİK’te başkan yardımcılıkları da yeni kararnameye göre Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Oysa Lütfi Elvan’dan önceki bakan Berat Albayrak döneminde, yine Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlanmıştı.

GÜRSES: BUNU BİRİ ANLATACAK MI?

Öte yandan ekonomi yazarı Uğur Gürses de, TÜİK’teki hareketliliğe dikkat çekerek, “TÜİK’te yine bir değişiklik olmuş; iki başkan yardımcısı görevden alınmış, üç yeni başkan yardımcısı atanmış. Mevcut iki başkan yardımcısının görev sorumlukları üzerlerinden alınarak, ulusal hesaplar, enflasyon ve iş gücü konuları yeni atananlara verilmiş. Bunu biri anlatacak mı?” sorusunu yöneltti. (EKONOMİ SERVİSİ)

ERTANHABER

NEDENHABER

Sizin için seçtik:  Şanlıurfa'daki keşifler turizmcileri heyecanlandırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER