Tapyoka Nedir? Kilo Aldırır Mı? Tapyoka Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Yayınlama: 24.02.2021
A+
A-

Tapyoka Nedir? Kilo Aldırır Mı? Tapyoka Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? Tapyoka manyok yumrularından yapılmış nişastalı bir üründür. Bu yumrular Brezilya‘ya ve Güney Amerika’nın çoğuna özgüdür. Tapyoka un, yemek, pul ve inci olarak bulunur. Tapyoka incileri, tapyoka pudingi ve baloncuklu çay yapmak için yaygın olarak kullanılır ve koyulaştırıcı olarak da kullanılır. Tapyoka neredeyse tamamen nişastalı karbonhidrattır. Karbonhidrat tüketimini sınırlayan veya nişastaların kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediği konusunda endişe duyanlar tapyoka sağlıksız olarak algılayabilirler. Tapyoka glisemik indeks ölçeğinde yüksektir. Glisemik indeks, yedikten sonra kan şekeri seviyelerinin ne kadar hızlı arttığını ölçer. Tapyoka ile beslenmeye dair bilgiler aşağıda mevcuttur:

Yaygın Alerjen İçermez

Tapyoka glutensiz, fındıksız ve tahıl içermez. Çölyak hastalığı, glüten hassasiyeti ve fındık alerjisi olan kişiler için sorunlara neden olmaz. Tapyoka unu, birçok glütensiz üründe bulunur ve evde alerjen içermeyen pişirme için iyi bir seçenektir. Ayrıca çorba, sos ve turta dolgusu için beyaz unun alternatifidir.

Kolesterol İçermez

Tapyoka kolesterol içermez. Yüksek kolesterol, ateroskleroz olarak bilinen, atardamarlarda plak birikmesine neden olabilir. Kontrolsüz bırakılırsa ateroskleroz anjina, kalp krizi ve felce neden olabilir.

Lif İçerir

Bir bardak tapyoka incisinin yaklaşık 1.5 gram diyet lifi vardır. Çok değil, ancak 21 – 38 gram günlük önerilen değeri karşılanmasına yardımcı olabilir. Çoğu insan neredeyse yeterince lif tüketmez, ancak lif, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyelerini korumak ve kabızlığı önlemek gibi birçok sağlık yararı sunar.

tapyoka nedir? kilo aldırır mı? tapyoka özellikleri ve faydaları nelerdir?
Tapyoka Nedir, Kilo Aldırır Mı, Tapyoka Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir, magnezyum içerir mi, tapyoka tok tutar mı, kilo verdirir mi, alerji yapar mı, zararları ve yan etkileri nelerdir, ne kadar karbonhidrat içerir, tapyokayı kimler kullanabilir

Sindirimi Kolaydır

Tapyoka midede sindirimi kolay olduğu bilinmektedir. Birçok insan, tahıl veya fındık ile yapılan unlardan daha kolay sindirimi bulur. Tapyoka sindirim parlamaları sırasında irritabl barsak sendromu ve divertikülit gibi durumlardan kaynaklanan bir kalori ve enerji kaynağı olarak önerilebilir.

Kilo Alımını Destekler

Hızlı kilo alımı gerekiyorsa, tapyoka yardımcı olabilir. Bir fincan tapyoka incisinde 544 kalori ve 135 karbonhidrat vardır. Günde birkaç kase tapyoka pudingi (ek kalori, karbonhidrat ve yağ içeren) yenirse ve diğer gıdalara tapyoka eklenirse, fazla miktarda yağ tüketmenin olumsuz etkileri olmadan kolesterol almadan beslenme yapılmış olur.

Kalsiyum Kaynağı

Vücutta diğer minerallerden daha fazla kalsiyum vardır. Kalsiyum güçlü kemikler ve dişler için önemlidir. Kalsiyumun faydalı olduğu diğer alanlar şu şekildedir:
• Kan damarlarının ve kasların kasılmasına ve genişlemesine yardımcı olur
• Sinirlerin mesaj göndermesine yardımcı olur
• Kan pıhtısı yardımcı olur
Ulusal Osteoporoz Vakfına göre, kişiler cilt, ter, idrar ve dışkı yoluyla her gün kalsiyum kaybeder ve vücut kaybolanların yerine kalsiyum alamaz. Kalsiyum yenilen yiyeceklerden elde edilmelidir. Bir bardak inci tapyoka, günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 3’ü kadar 30 miligram (mg) kalsiyum içerir. Yine, etkileyici bir miktar değil, ancak günlük alıma dikkat etmek gerekmektedir.

Sodyum Oranı Düşüktür

Çoğu kişi çok fazla sodyum tüketmektedir. Özellikle sodyum işlenmiş atıştırmalıklar, çorbalar ve çeşnilerde bilinçsiz olarak yüksek oranlarda tüketilmektedir. Yüksek sodyum diyeti, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç ile ilişkilidir. Tapyoka çok az miktarda sodyum içerir. Bir fincan tapyoka incisinin sadece 2 mg’ı vardır.

Folat Kaynağıdır

Folat, vücudun DNA yapmak ve hücre bölünmesi için ihtiyaç duyduğu bir B vitaminidir. Folat ayrıca, çocuk doğurma yıllarında, spinal bifida gibi nöral tüp defektlerini önlemek için kadınlar için kritik öneme sahiptir. Folat eksikliği de anemiye neden olabilir. Bir bardak tapyoka incisinin günlük önerilen değerinin yüzde 2’si olan 6 mikrogram folat vardır.

Manganezin Kaynağıdır

Bir fincan tapyoka, vücudun her gün ihtiyaç duyduğu manganın yüzde 8’ini sağlayabilmektedir. Manganez vücudun karbonhidrat, kolesterol ve amino asitleri metabolize etmesine yardımcı olan önemli bir eser mineraldir. Aynı zamanda kemik ve bağ dokusu gelişimini destekler.

Demir Kaynağıdır

Tapyoka iyi bir demir kaynağıdır ve bir bardak tapyoka günlük önerilen değerin yüzde 13’ünden fazlasını sağlayabilmektedir. Demir, vücudun her yerine oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobinde bulunur. Yeterince demir alınmazsa demir eksikliği anemisi gelişebilir. Bu durum nefes darlığı, yorgunluk ve göğüs ağrısı gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tok Tutmaya Yardımcı Olur

Tapyoka içindeki karbonhidrat ve lif doluyor. Tapyoka kilo kaybı için öngörülen bir yiyecek olarak gösterilmese de, kişiyi daha uzun süre tok tutabilir ve açlığı bastırabilir. Bu da aşırı yemek yeme şansını azaltabilir.

Tapyoka Nedir, Kilo Aldırır Mı, Tapyoka Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir, magnezyum içerir mi, tapyoka tok tutar mı, kilo verdirir mi, alerji yapar mı, zararları ve yan etkileri nelerdir, ne kadar karbonhidrat içerir, tapyokayı kimler kullanabilir

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.