Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Son dakika haberi: Yüz yüze eğitimle ilgili kritik açıklama! MEB duyurmuştu…

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Ulusal Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimin 2020- 2021 eğitim öğretim yılının birinci periyodunun tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar uzatıldığını açıkladı.

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Anabilim Kolu Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitime geçişi birkaç kriter ile birlikte kıymetlendirmek gerektiğini söyleyerek son dakika açıklamalarında bulundu.

Prof. Dr. İlhan, evvel toplumda corona virüsün yaygınlığının ne durumda olduğuna bakılması gerektiğine vurgu yaparak, “Okullar sanki enfeksiyonda nasıl bir rol oynuyor, bunu kıymetlendirmek gerekiyor. Şu ana kadar yapılan değerlendirmelerde okullarda olan çocukların çok fazla ölçüde enfekte olduğuna dair elimizde bir bulgu kelam konusu değil, bunu Sıhhat Bakanımız açıklamıştı. Geldiğimiz noktada elbette okulların açılıp açılmayacağını kıymetlendirmemiz gerekiyor” dedi. 

 

 

‘VAKALARIN AĞIR OLMADIĞI VİLAYETLERDE BAŞLAYABİLİR’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Prof. Dr. İlhan, yılbaşında 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını anımsatarak, “Milli Eğitim Bakanımız da yılbaşından sonra okulların açılmasının değerlendirilebileceğini söylemişti. Benim şahsî görüşüm şöyle; orta tatili bekleyip, orta tatildeki olayların yaygınlığına nazaran kıymetlendirme yapmak daha hakikat olacaktır. Şubat devrinde kıymetlendirme yapıldıktan sonra tahminen yalnızca olayların ağır olduğu vilayetlerde bir kısıtlamaya gidilebilir. Olayların ağır olamadığı yerlerde okullar yeniden baştaki sıra ile daha küçüklerden başlayarak, imtihanı olanlardan başlayarak açılma yoluna gidilebilir” diye konuştu.

‘ARA TATİLDEN SONRA PEYDERPEY AÇMAK HAKİKAT’

Aşılama şemasında öğretmenlerin ikinci öncelikli kümede yer aldığını belirten Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

* Öğretmenlerin aşılanması yoluyla eğitimde daha olumlu bir ortam oluşturulabilir kanısındayım. EBA aslında devam edecek, çocukların okula gelmesi zati mecburî tutulmuyor, biliyorsunuz.

* Vakaların ağır olduğu yerlerde eğitim EBA üzerinden devam edebilir. Olaylar azaldıktan sonra onlar da yüz yüze eğitime devam edebilirler. Tekrar eğitimin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı EBA üzerinden olabilir, haftada muhakkak günler gidilebilir. Eylül-Ekim ayındaki süreç tekrar devam edebilir.

* Yılbaşından sonra değerlendirilip orta tatilden sonra okulları peyderpey açmanın hakikat bir yaklaşım olacağı kanısındayım. Aşılama da başlayacak, kısıtlamalarımız da tesirini gösteriyor, daha olumlu bir tablo olacağını düşünüyorum şubat başında” tabirini kullandı.

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

* Önce ana sınıfları, ilkokul 1 öğrencileri, daha sonrasında ilkokulun öteki sınıfları, orta sonda olup imtihana girecek çocuklar, lise sonda olup imtihana girecek çocukların açılması daha gerçek olacaktır.

* Burada doğal bir öbür konu da üniversiteler problemi. Üniversitelerin büyük kısmı uzaktan eğitim yapıyor, üniversitenin kendisine bırakılmış durumda şu anda.

* Üniversite öğrencileri için de her üniversitenin şubat periyodunu değerlendirip, bu periyottaki hadiselerin, hastaların gidişatına nazaran karar verecekleri fikrindeyim.

* Üniversiteler ile okulların açılmasını bir tutmamak gerekiyor. Üniversiteler açıldığı vakit yüz yüze, çok fazla insan bir ortaya gelecek. Gençler farklı vilayetlerden gelecekler, bir ortada olacaklar, toplumsal yerlerde buluşacaklar.

* Okullarda bu türlü değil. Bilhassa birinci ve ortaokullarda dışarı ile temas daha sonlu olduğu için okullar açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.