Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Son dakika: Avrupa’dan peş peşe açıklamalar: Denetimden çıktı! 4 ülkeye daha sıçradı…

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


2 milyondan fazla olayın görüldüğü İngiltere’de mutasyona uğramış corona virüsü paniği yaşanıyor.

 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı, “Mutasyon geçirmiş corona virüsü evvelki virüse nazaran yüzde 70 daha bulaşıcı” açıklamasının akabinde bugün kabineden kritik bir açıklama geldi. 

SON DAKİKA AÇIKLAMAS: DENETİMDEN ÇIKTI, PATLAMA YAŞANIYOR

 

 

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock, mutasyona uğramış yeni corona virüsünün denetimden çıktığını açıkladı. Sky’da Sophy Ridge’in programına katılan Hancock, Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan denetim altına almak çok sıkıntı gözüküyor” dedi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

‘TAHMİN ETMİYORDUK’

Mutasyona  uğramış corona virüsünün denetimden çıktığını vurgulayan Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar süratli yayılacağını varsayım etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün özgün corona virüsüne nazaran daha hafif olduğuna dair bir delil yok” dedi. 

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere’de yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının akabinde bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı da İngiltere’yle uçuşların karşılıklı olarak askıya alındığını aktardı. 

GECE YARISINDAN İTİBAREN

De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, İngiltere’den uçak yahut trenle Belçika’ya gelecek şahıslara hudutların gece yarısından itibaren süreksiz olarak kapatılacağını söyledi.

İngiltere’nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak maksadıyla bu kararı aldıklarını tabir eden De Croo, 24 saatlik müddetin uzatılabileceğini kaydetti.

De Croo, “Mutasyonla yahut yeni virüs cinsinin Avrupa ana karasına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili yanıtsız birçok soru var.” dedi.

HOLLANDA DA UÇUŞLARI DURDURMUŞTU

Hollanda hükümeti de dün gece İngiltere ile uçuşları 1 Ocak’a kadar yasakladığını duyurmuştu.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19’un daha süratli yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıklamıştı.

ALMANYA VE FRANSA’DAN DA MİSAL ADIM GELEBİLİR

AFP’ye konuşan Almanya Sıhhat Bakanlığı yetkililerinden uçuş yasağı sinyali geldi. 

Berlin idaresinin İngiltere ve Güney Afrika’ya uçuş yasağı yahut kısıtlaması getirebileceği aktarıldı. 

Ayrıyeten Fransa’nın da İngiltere’ye uçuşları durdurabileceği bildirildi.

YENİ CİNS ÖTEKİ ÜLKELERE SIÇRADI

Ülkeler tedbir olarak sonları kapatıyor. Öte yandan Belçika ve Hollanda’dan gelen bilgilere nazaran iki ülkede de yeni tıp corona virüs mutasyonu halihazırda görülmüş durumda. 

Öte yandan BBC’ye açıklama yapan Dünya Sıhhat Örgütü yetkilileri Belçika ve Hollanda’nın yanısıra Avusturya ve Danimarka’da da mutasyona uğramış corona virüs olaylarına rastlandığı belirtti. 

AFP’nin haberine nazaran DSÖ Avrupa Ofisi yeni mutasyonun ortaya çıkmasının akabinde üye ülkelere tedbirleri artırmaları davetinde bulundu. Bu ofisin datalarına nazaran Danimarka’da dokuz hadise görüldü. Hollanda ve Avusturya’da ise birer olaya rastlandı.

DSÖ’DEN YAKIN TEMAS AÇIKLAMASI

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha süratli yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıkladı.

DSÖ tarafından Twitter’dan yapılan paylaşımda, “Covid-19’un daha süratli yayılan yeni çeşidiyle ilgili İngiliz yetkililerle yakın temas halindeyiz.” sözüne yer verildi.

Paylaşımda, Covid-19’un yeni cinsine ait devam eden araştırmaların “bilgi, sonuç ve analizlerinin” İngiliz makamlarınca paylaşılmaya devam edileceği aktarıldı.

“Virüsün yeni çeşidinin özellikleri ve mümkün etkileri” hakkında daha fazla bilgi edinildikçe DSÖ’ye üye 194 ülkenin bilgilendirileceği de kaydedildi.

YENİ ÇEŞİT YÜZDE 70 DAHA FAZLA BULAŞICI

İngiltere’nin güneydoğusunda Covid-19’un daha süratli yayılan yeni tipi keşfedilmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir küme bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni çeşidin yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.