Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Serebral palsi hastası 7 yaşındaki Elif Hira hayat sevinciyle örnek oluyor

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Gülay ve Köksal Başer çiftinin ikinci çocuğu olan ve 42’nci haftada dünyaya gelen Elif Hira’ya 7 aylıkken serebral palsi teşhisi konuldu ve 8’nci ayda fizik tedaviye başlandı. Cerrahi operasyon için geç kalınan minik Başer’e, Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi umut oldu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“İLK ÖĞRENDİĞİMİZDE NE YAPACAĞIMIZI BİLEMEDİK”

Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirine yaşadıkları süreci anlatan anne Gülay Başer, “Elif olağan mühletten 2 hafta daha geç doğdu. Kızım 7 aylık olduğunda oturamıyordu ve yemek yemesinde önemli meseleler vardı. Bir aykırılık olduğunu düşünerek doktora götürdük. Kızımızın serebral palsi olduğunu öğrendik ve ne yapacağımızı bilemeyerek çok ağladık. Kısa müddette toparlayarak Elif’in 8’inci ayında fizik tedaviye başladık ve 6 yaşına kadar tedavisini sürdürdük fakat çok bir yol kat demedik. Okuyarak, araştırarak ve bu hastalığı yaşayan ailelerle tanışarak kıymetli aralar kat ettik” dedi.

“KIZIM İÇİN ÇALIŞMAYI BIRAKTIM”

Birinci vakitlerde psikolojilerinin bozulduğunu söyleyen anne Gülay Başer, “Bu durumu çabucak kabullenemedik. Şu an her şey olağan bir şeymiş üzere geliyor. Hayatımızda birçok şey değişti. Ben çalışmayı bıraktım. Hayatımız Elif oldu. Haftanın dört günü fizik tedaviye geliyoruz. Kızımız okula başladığında, ben daima okuldaydım. Zira okulda Elif’e yardım edebilecek kimse yok. Biz ve bizim üzere aileler çok kasvetler yaşıyor. Kaldırımlar, üst geçitler, toplu taşıma araçları ve hastanelerde çok düşünceler yaşıyoruz” diye konuştu.

Okulda oldukları devirde Elif’in daima yanında olduğunu belirten Başer, “Okulda çocuklar daima Elif’in durumunu soruyor bende yanıt veremiyorum. Aileler çocuklarına bu çocukların durumlarının sorulmaması gerektiğini anlatmalı. Bu durumlar bizi yıpratıyor. Daima bunlarla karşılaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“ELİF’İN BABASI OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Hayatlarını Elif’e nazaran düzenlediklerini söyleyen baba Köksal Başer ise, “Engellilerle ilgili beşerler bilgilendirilmeli. Engellilere birden fazla vakit otobüslerde yer verilmiyor ve hor görülüyorlar. Bu mevzuda daha çok çalışma yapılabilir. Elif’in babası olmaktan çok memnunum. Büyük bir uğraşın içindeyiz. Manevi takviyeye gereksinimimiz var” dedi.

“YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ OLAN DOĞUMHANELER SEÇİLMELİ”

Serebral palsinin bir çocuğun anne karnında ya da daha sonrasında beyin felci ile oluşan kas sorunları hastalığı olduğunu söyleyen Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapistlerinden Zehra Aslan, “Bizim ailelere teklifimiz ağır bakım ünitesi olan doğumhaneleri seçmeleri. Zira çocuk doğum esnasında oksijensiz kaldığında kuvöz bulunana kadar beyin büyük oranda felce girmiş oluyor. Bu hastalarda tedavi programlarının kesinlikle ergenliğe kadar takip edilmesini öneriyoruz. Ergenliğe kadar kas ve kemik oranının yanlışsız oranda tutulması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“ELİF’İN GECİKMİŞ BİR TEDAVİSİ VARDI”

Elif’in cerrahi operasyonuna geç kalındığını söyleyen Zehra Aslan, “Elif bize yaklaşık bir buçuk yıldır geliyor. Merkezimize geldiğinde oturma istikrarı yoktu ve ayakta duramıyordu. Elif’in gecikmiş bir tedavisi vardı ve aile hakikat yönlendirilmemişti. Elif’in 5 yaşlarında yapılması gereken kas çıtlatmaları dahi yapılmamıştı.  Rehabilitasyon merkezimize haftada 3 gün geliyor ve su anda bağımsız adım atma düzeyini yakaladı. İnşallah yürüdüğünü de göreceğiz.  Elif bu işi başarmak için kendine kelam verdi” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.