Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Sayıştay’dan Yeni Açıklama: “Raporda Yer Alan Konular ‘Kamu Ziyanı yahut Usulsüzlük’ Ögesi Taşımıyor”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 2017 yılına ilişkin Kontrol Raporu'ndaki tespitlere yönelik yeni açıklama yaptı. Sayıştay raporda “hatalı bulgular” olarak yer verilen ögelerin “kamu zararı” yahut “usulsüzlük” olmadığını belirtti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Millet İttifakı'nın CHP'li İStanbul Büyükşehir Belediye Lideri adayı Ekrem İmamoğlu, Pazar akşamı AKP adayı Binali Yıldırım ile katıldığı canlı tartışma programında, “Sayıştay raporunda İETT ve İSKİ'de İBB idaresiyle birlikte toplam yapılan usulsüzlüklerin 753 milyon liraya ulaştığı var” demiş ve raporları göstermişti. Yıldırım ise tezleri reddetmişti.

“İBB tarafından kimi sivil toplum kuruluşlarına yardım yapıldığına ait her hangi bir kıymetlendirme bulunmamaktadır”

Sayıştay'ın konuyla ilgili açıklamasında öne çıkan noktalar şöyle:

  • Söz edilen konuların hiçbirisi tabir edildiği üzere “usulsüzlük” yahut “kamu zararı” sonucunu direkt süreçler değildir.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerine ait savlara husus olan Raporlarda yer alan konuların hiçbirisi mevzuatta öngörülen “kamu zararı” yahut “usulsüzlük” ögelerini taşımadığı için yargılamaya temel başka bir rapor düzenlenmemiştir.

    BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
  • İBB’nin %99,7 oranında payına sahip olduğu KİPTAŞ'ta 2017 yılında kar dağıtımı kararı verilmiş lakin 2017 yılı sonunda kar dağıtımı yapılmadığı görülerek bulgu konusu edilmiş, kar dağıtımının gerçekleştirilmesi gerektiği tabir edilmiştir.

  • Ulusal Savunma Bakanlığına ilişkin kimi tesislerin onarılması karşılığında kimi gayrimenkullerin İBB’ye devredilmesi süreçlerinin hızlandırılması tavsiye edilmiş olup,her hangi bir kamu ziyanı tespiti kelam konusu değildir.

  • İBB, İstanbulkart ile muhtaç ailere, zincir marketler aracılığıyla uygun fiyatlı alış veriş imkanı sağlamak suretiyle toplumsal yardım yapmaktadır. Kaynakların daha aktif ve verimli kullanılabilmesi maksadıyla yardım sisteminin tekrar kıymetlendirilmesi tavsiyesinde bulunulmuştur.

  • Raporlarda, tez edildiği üzere, İBB tarafından birtakım sivil toplum kuruluşlarına yardım yapıldığına ait her hangi bir kıymetlendirme bulunmamaktadır.

İmamoğlu, raporlada vakıflara ayrılan 308 milyon lira olduğunu söz etmişti

Raporda 59 kusurlu bulgu tespit edildi

Sayıştay, Kamu Yönetimi Hesaplarının Sayıştaya Verilmesi ve Muhasebe Üniteleri ile Muhasebe Yetkililerinin Bildirilmesi Hakkında Yordam ve Esaslar'ın 5'inci hususu mucibince yaptığı kontrol sonucunda 59 yanılgılı bulguyu tespit ettiğine raporunda yer veriyor.

CHP ise Sayıştay'ın bu raporunda yer alan dokuz bulgunun usulsüzlük olduğunu, bunların israfa yol açtığını öne sürüyor.

Ayrıyeten bakınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.