Şarjı Uzun Süre Giden Telefonlar Hangileridir? Uzun Ömürlü Şarjlar

Şarjı Uzun Süre Giden Telefonlar Hangileridir? Uzun Ömürlü Şarjlar

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Şarjı Uzun Süre Giden Telefonlar Hangileridir? Uzun Ömürlü Şarjlar. Akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelirken birçok modelin şarjı yoğun kullanımda sadece bir gün dayanabiliyor. Gündelik hayata dair birçok işin halledilebildiği akıllı telefonlar şarj bitmesi durumlarında işe yaramaz hale geliyor. Peki en uzun süre şarjı giden telefon modeli hangisi?

şarjı uzun süre giden telefonlar hangileridir? uzun ömürlü şarjlar
Şarjı uzun süre giden telefonlar hangileridir, Uzun ömürlü şarjlar, Şarjın uzun süre dayanması için ne yapılır, telefonu kapatmak şarjı uzun süre götürür mü, wifeyi kapatmak şarjın dayanmasını sağlar mı, interneti kapatmak şarjın bitmesini engeller mi, en dayanıklı telefonlar hangileridir, yeni telefonların şarjı ne kadar süre gider, telefonun özelliklerini nasıl çözebiliriz, çakma şarj aletleri telefonu bozar mı

Akıllı telefonların vasfı arttıkça şarj süreleri düşüyor. Günümüzde birçok telefonu her akşam şarja takmak gerekiyor, bazı kullanıcılar ise çözümü powerbanklarda buluyor. Yeni bir akıllı telefon alacak vatandaşların ise merak ettiği soruların başında, hangi telefon modellerinin şarjı daha uzun süre dayanıyor sorusu oluyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

ŞARJI EN UZUN SÜRE DAYANAN TELEFONLAR LİSTESİ

Expert Reviews isimli site telefonları uçuş moduna alıp, 170cd/m2 sabit ekran parlaklığında sürekli video ve ses testi yaparak hangi telefonun şarjının ne kadar dayandığını hesapladı ve bir sıralama yaptı. İşte güncellenmiş son performans sonuçları.

SONY XPERIA XA | 7 SAAT 12 DAKİKA

ALCATEL PIXI 4 | 8 SAAT 17 DAKİKA

SONY XPERIA E5 | 8 SAAT 41 DAKİKA

SONY XPERIA M5 | 8 SAAT 5 DAKİKA

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

HTC DESIRE 530 | 9 SAAT 20 DAKİKA

iPHONE X | 9 SAAT 22 DAKİKA (YENİ)

HONOR 5C | 9 SAAT 27 DAKİKA

SONY XPERIA Z5 PREMIUM | 9 SAAT 38 DAKİKA

VODAFONE SMART ULTRA 7 | 9 SAAT 55 DAKİKA

MICROSOFT LUMIA 950 | 10 SAAT 1 DAKİKA

HTC ONE A9 | 10 SAAT 2 DAKİKA

HTC DESIRE 626 | 10 SAAT 7 DAKİKA

GOOGLE NEXUS 5X | 10 SAAT 14 DAKİKA

LG K8 | 10 SAAT 16 DAKİKA

HUAWEI MATE S | 10 SAAT 33 DAKİKA

HONOR 5X | 10 SAAT 37 DAKİKA

RAZER PHONE | 10 SAAT 37 DAKİKA (YENİ)

NOKİA 3 | 10 SAAT 40 DAKİKA

ASUS ZENFONE 6 | 10 SAAT 53 DAKİKA

LG G5 | 11 SAAT 10 DAKİKA

BLACKBERRY PRIV | 11 SAAT 11 DAKİKA

MOTOROLA MOTO G 3rd GEN | 11 SAAT 12 DAKİKA

ONEPLUS 2 | 11 SAAT 13 DAKİKA

ŞARJIN UZUN SÜRE DAYANMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Günümüzde kullandığımız akıllı telefonların şarjları, eskiden kullandığımız ve işletim sistemi içermeyen telefonlara göre oldukça kısa sürede bitmektedir. Çoğu zaman gün içerisinde telefonumuzun şarjı bittiği için zor durumda kalabilmekteyiz. Bu sebeple powerbank tarzı cep telefonu şarj etmekte kullanılan cihazlar yaygın olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Birçoğumuza göre bu durumun sorumlusu, kullandığımız telefonların bataryalarının yetersiz olması. Ancak bazı yanlış kullanım şekilleri de cep telefonlarının şarjlarının çabuk bitmesine yol açabiliyor. Dolayısıyla bizler da cep telefonu kullanırken bu yazıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat ederek, cep telefonumuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz.

Cep telefonlarımızın şarjının hızlı şekilde bitmesine yol açan dört temel faktör şunlardır:

1. Ekran: Ekran parlaklığı arttıkça telefonların enerji kullanımı da artmaktadır.
2. Ses: Özellikle telefonlarımızda kurulu bulunan uygulamaların ses seviyelerinin yüksek ayarda tutulması, telefonun enerji kullanımını yükseltmektedir.
3. Sıcaklık: Ortam sıcaklığı arttıkça, telefon bataryaları daha hızlı deşarj olmaktadır.
4. Toz ve kir: Telefon bataryamızın, telefona enerji sağlayan uçlarındaki toz ve kir batarya performansını düşürebilmektedir.

 

Bu bilgiler ışığında, cep telefonlarımızın şarjının daha uzun süre dayanması yapabileceğimiz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

a. Telefonumuzu uzun süre kullanmayacak isek, telefonumuzu kapatmalıyız. Örneğin akşam yatmadan önce telefonumuzu kapatırsak ve sabah kalktığımızda tekrar açarsak, telefonumuzun şarj dayanım süresini ciddi miktarda arttırabiliriz.

b. Telefonumuzun ekran parlaklık ayarını, bulunduğumuz ortamın ışık seviyesine göre, ekranın görülebileceği en düşük seviyeye ayarlarsak, telefonumuzun şarj dayanım süresi yükselecektir. Genelde dışarıda güneşli ortamda iken telefon ekranımızı seçebilmek için, ekran parlaklık seviyesini en yükseğe ayarlamaktayız. Özellikle günün büyük bölümünde dışarıda ve güneşli ortamda telefonumuz kullanmıyorsak, ekran parlaklığını en yüksek seviyede tutmak ciddi bir enerji israfına yol açmaktadır.

c. Titreşim özelliğini gerçekten ihtiyacımız yoksa kapatmalıyız. Telefonlar titreşim esnasında ciddi enerji tüketmektedirler.

d. Ses ayarlarını da ihtiyacımız olan en düşük seviyeye getirmek, telefonumuzun şarjının daha uzun süre gitmesini sağlayacaktır. Ses özelliğini kullanmadığımız uygulamalar için de sesi kapatmak oldukça uygun bir yaklaşım olacaktır.

e. Telefonlarımızda bulunan GPS özelliği de ciddi miktarda enerji tüketimine yol açmaktadır. Bu sebeple gerçekten GPS kullanmadığımız zamanlarda, GPS özelliğini mutlaka kapatmalıyız. Bu şekilde pilimizin şarj dayanım süresini önemli oranda yükseltebiliriz.

f. Özellikle araba sürerken kullandığımı bluetooth özelliği de enerji kullanımını arttıran bir özelliktir. Bu sebeple bluetooth özelliğini de işimiz bittiğinde kapatmak, telefonumuzun şarjının uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

g. İnternete bağlanmak için kullandığımızı Wi-Fi özelliğini de, internette gezinmiyorken açık tutmak hem anlamsız hem de enerji tüketimini arttıran bir yaklaşımdır. Telefonumuz cebimizde dururken bu özelliği açık tutmak gereksiz bir davranıştır. Wi-Fi özelliğini de internette gezinmiyor iken kapalı tutmak telefonumuzun şarj dayanım süresini önemli ölçüde arttıracaktır.

Bu yazıda, hemen hemen hepimizin ortak sorunu olan cep telefonlarımızın kısa sürede biten şarjlarının, daha uzun süre dayanması için alabileceğimiz bazı önlemlerden bahsettik. Bu önlemlerden hepsini olmasa bile, kendi kullanım alışkanlıklarımız açısından en uygulanabilir üç-dört tanesini uygulamak bile, cep telefonumuzun şarjının daha uzun süre dayanmasına katkı sağlayacaktır.

Şarjı uzun süre giden telefonlar hangileridir, Uzun ömürlü şarjlar, Şarjın uzun süre dayanması için ne yapılır, telefonu kapatmak şarjı uzun süre götürür mü, wifeyi kapatmak şarjın dayanmasını sağlar mı, interneti kapatmak şarjın bitmesini engeller mi, en dayanıklı telefonlar hangileridir, yeni telefonların şarjı ne kadar süre gider, telefonun özelliklerini nasıl çözebiliriz, çakma şarj aletleri telefonu bozar mı 

 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu