Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Salda Gölü’yle ilgili flaş gelişme! Ahşap üniteler kurulacak

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Burdur’un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumsalı ve suyunun turkuaz rengiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü’nde, ziyaretçilerin günlük gereksinimleri için yapılan ahşap üniteler, doğal dokuya ziyan verilmemesi için kıyıdan yaklaşık 500 metre geriye yerleştirildi.

Salda Gölü’nü müdafaa çalışmaları kapsamında kurulan, üyeleri ortasında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle akademisyenlerin de bulunduğu Etraf ve Tabiat Heyeti’nin tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü Etraf Müdafaa ve Düzenleme Projesi’nde revizyona gidildi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Burdur Valiliğince acil gereksinimlere karşılık vermesi için kurulan ünitelerin kaldırılması planlanarak daha geriye tek katlı, sökülüp takılabilir, beyaz renkli ahşap gereçten, temelsiz ve tabandan yüksekte üniteler yerleştirilmesi kararı alındı.

Karar doğrultusunda Beyaz Adalar Bölgesi’nde ziyaretçilerin günübirlik gereksinimlerine yanıt verecek tabiatla uyumlu ahşap üniteler konuldu. Gölün plaj kısmında da kıyıdan 500 metre kadar geride üniteler yerleştirildi. Alanda tekrar ahşaptan kapalı ve açık ikramlık eşya satış üniteleri de bulunuyor.

Ziyaretçilerin otopark muhtaçlığı ise gölden 2 kilometre uzakta oluşturulacak alanda çözülecek. Bölgede atık suların bertaraf çalışmaları, Vilayetler Bankası Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünce yürütülüyor.

SIFIR ATIK İDARESİ OLUŞTURULDU

Gölün pak tutulması için bölgeye çöp konteynerleri konuldu, çöp toplama araçları alındı ve alanda sıfır atık idaresi uygulaması başlatıldı. Memleketler arası Doğayı Müdafaa Birliğince muhafaza altına alınan kritik çeşitlere konut sahipliği yaptığı belirtilen gölde, bu çeşitlerin tespiti gayesiyle başlatılan “Biyo-çeşitlilik çalışmaları” ve “Sosyo-ekonomik tahlil ve ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmaları” sonuçlarının alınmaya başladığı bildirildi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Elde edilen bilimsel datalar ışığında Salda Gölü’ne ziyaretçi kısıtlaması getirilebileceği kaydedildi. Salda Gölü Su İdaresi çalışmalarına devam edildiği, bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilecek bulguların gölü müdafaa önlemlerine yol gösterici olacağı vurgulandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.