Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
Sağlık

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? Tanı ve Tedavisi

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? Çeşitli cilt hastalkları kafa derisinde kırmızı lekelere neden olabilir. Birçoğunun tedavisi olmasa da, bazı tedavi yöntemleri semptomları hafifletebilir. Bu yazımızda kafa derisinde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilecek bazı durumları, neye benzeyebileceklerini ve hangi tedavilerin yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler
Saç Derisinde Kırmızı Lekeler

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur?

Çeşitli cilt hastalıkları kafa derisinde kırmızı lekelere neden olabilmektedir.

1- Ciltte pütürlenme

C vitamini eksikliği olduğunda ciltte keratosis pilaris denilen durum ortaya çıkabilir, bu da cildin pütürlü görünüm almasına yol açar.

2- Saçlarda buklelenme
Saçlarda normal olmayan bir buklelenme C vitamini eksikliğinin belirtilerindendir.

3- Saç köklerinin parlak kırmızı renk olması
C vitamini eksikliğinde saç köklerinde bolca bulunan kılcal damarlarda çatlamalar olur, bu da köklerin çevresinde kırmızı lekeler olarak görülür.

4- Kaşık biçiminde, üzerinde kırmızı lekeler ve çizgiler olan tırnaklar
Tırnakların konkav bir şekil alması, kolay kırılması ve üzerinde kırmızı leke ve çizgiler bulunmasıda C vitamini eksikliği işaretidir.

5- Kuru ve hasarlı cilt
C vitamini cildi güneşin ve çevrenin kirliliğinin yarattığı oksidatif stresten korur. Ayrıca C vitamini kollajen üretimini de artırır.

6- Cildin kolaylıkla morarması
C vitamini eksikliği damarları zayıf hale getirir. Kolaylıkla çatlayan kılcal damarlar cilt altında mor lekeler oluşturur. Bu C vitamini eksikliğinin ilk bariz işaretlerindendir.

7- Yaraların yavaş iyileşmesi
C vitamini eksikliği yeni doku oluşumunu yavaşlatır, yaralar da daha yavaş iyileşir. Bu C vitamini eksikliğinin ilerlediğinin işaretidir.

8- Eklemlerde şişme ve ağrı
C vitamini eksikliği kollajenin üretmini azaltarak şiddetli eklem ağrılarına yol açar. Bazı ileri durumlarda eklemlerde kanamalara dolayısıyla şişmeye de yol açabilir.

9- Kemiklerde zayıflama
Kemik dokusu oluşumu için C vitamini önemlidir ve eksikliğinde kemikler zayıflar ve kırılgan hale gelir.

10- Diş eti kanamaları ve diş kaybı
Yeterli C vitamini olmazsa diş eti dokusu zayıflar, kılcal damarlar da daha kolay çatladığından diş etleri kırmızı renk alır ve kanar. Diş etinde sorun olması diş kayıplarına yol açabilir.

Folikülit

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? sorusunun ilk cevabı Folikülit, saç köklerini etkileyen bir deri enfeksiyonudur ve ellerin avuç içi ve ayak tabanları dışında vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir.

Folikülit bir sivilce çıkmasına benzer. Noktalarının etrafında kırmızı bir halka olabilir. Mikropların derinize girmesine ve enfeksiyonu tetiklemesine izin veren saç köklerinin hasar görmesi sebebiyle oluşur.

Saç folikülü hasarı, bir şahıs cildini sık sık ovalar ya da dokunursa, sık sık sıkı kıyafetler ya da şapka giyerse, düzenli şekilde tıraş olursa ya da cilt nemli ya da ısınırsa ve cildin ya da giysinin diğer bölgelerine sürtünürse meydana gelebilir.

Bazen folikülit cildi ağrılı ya da kaşıntılı hale getirebilir, ancak kişi cilt lekeleri dışında herhangi bir belirti yaşamayabilir.

Kafa derisi sedef hastalığı

Ulusal Psoriasis Vakfı’nın söylediğine göre, sedef hastalığı olan kişilerin % 60’ından fazlasında kafa derisi sedef hastalığı var

Saçlı deri sedef hastalığı kafa derisini, saç çizgisini, boynun arkasını, alnı ya da kulakların arkasındaki cildi etkileyebilir.

Belirtiler şunları içerir:

 • kaşıntı
 • kanama
 • geçici saç dökülmesi
 • ağrı ya da yanma hissi
 • kafa derisinde kırmızı lekeler
 • kepek gibi görünen ince gümüşi beyaz pullar
 • tüm kafa derisini kaplayan kalın, huysuz plaklar

Soğuk hava, kuru hava ve stres gibi faktörler kafa derisi sedef hastalığının alevlenmesini tetikleyebilir.

Seboreik dermatit

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? yazımızın en önemli noktalarından biri de Seboreik dermatit.

Seboreik dermatit nedir diye soruyorsanız sedef hastalığına benzer görünebilen bir egzama türüdür. Bu rahatsızlığı olan bir şahısnin genelde kuru, kırmızı saç derisi, kalın, yağlı, beyaz ya da sarı pulları vardır.

Ergenlerde ve yetişkinlerde, cildin daha fazla yağ üretmiş olduğu yerde seboreik dermatit gelişebilir. Ayrıca burun kenarlarında, kaş çevresinde ve saç derisinde, erkeklerde göğsüsde de görülebilir.

Saçkıran

Saçkıran, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen bir mantar enfeksiyonu hastalığıdır.

Görünüşü vücuttaki konumuna bağlıdır . Kafa derisindeki saçkıran şunlara neden olabilir:

 • yoğun kaşıntı
 • kafa derisinde kalın, kabuklu yamalar ile yaygın kellik
 • kel bölgedeki siyah noktalar
 • irin sızdıran açık yaralar
 • süngerimsi ve iltihaplı kabarık bir cilt alanı
 • şişmiş lenf düğümleri

Akne

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? sorunusunun cevabından biri de akne.

Akne sivilcelerinin çoğu yüz, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda oluşmaktadır.

Sivilcenin kesin sebebi bilinmemekle beraber uzmanlar, hormon düzeylerindeki, bazı ilaçlardaki, makyajdaki ve kalıtsal faktörlerdeki değişikliklerin rol oynayabileceğine inanıyor.

Akne birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir:

 • Beyaz başlıklar: cilt yüzeyinin altındaki sivilceler
 • Siyah noktalar: cildin bütün yüzeyinde görünen ve siyah görünen sivilceler
 • Papüller: pembe, hassas yumrular
 • Püstüller: altta kırmızı ve üstte irin olan sivilceler
 • Nodüller: cildin derinliklerinde büyük, sert ve ağrılı yumrular
 • Kistler: yara izine neden olabilen irin ile dolu derin ve aşırı ağrılı sivilceler

Liken planopilaris

Liken planopilaris, liken planus adı verilen bir cilt hastalığına bağlı şekilde ortaya çıkan bir saç dökülmesi türüdür. Liken planopilaris saç köklerini yok ederken, yara dokusu üzerlerinde büyür ve saçın uzamasını önemli ölçüde durdurur.

Uzmanlar, bağışıklık sistemindeki problemlerin bu durumu tetiklediğine inanıyor. Belirtiler şunları içerir:

 • saç folikülünün kızarıklığı
 • saç folikülünün ölçeklenmesi
 • kaba kafa derisi dokusu
 • saç köklerinin tahrip olduğu pürüzsüz ve parlak cilt

Bu genelde yamalar içinde gelişir ama kafa derisi geniş alanlar etkileyebilir.

Saç biti

Baş biti, kafa derisinde yaşamakta olan küçük, gri ya da kahverengi böceklerdir. Herhangi bir saç uzunluğu olan herkesi etkileyebilirler.

Bir kişi genelde bitleri kafa temasıyla yayar. Şapka, saç fırçası, tarak ya da yastığı paylaşanlar bu böceklerin yayılmasını daha da kolaylaştırabilir.

Belirtiler şunları içerir:

 • saçın tabanına yakın yapışan küçük sarı ya da beyaz yumurtalar
 • kahverengi ya da gri bit
 • yastıklarda ya da giysilerde koyu lekelere benzeyen bit dışkıları
 • kafa derisinde çizikler
 • kafa derisinde yapışkan ya da ağlayan cilt
 • kafa derisi kenarında aynı zamanda boynun arkasında kaşıntılı pembe yumrular
 • boyundaki genişlemiş bezler

Tedaviler

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Her kafa derisi rahatsızlığının bir tedavisi olmayabilir ve tedaviler semptomları yönetmeye odaklanabilir.

Tıbbi tedaviler

Saç derisindeki kırmızı lekeler için aşağıda belirtilen tetikleyicilerin birçoğuna çeşitli tedaviler yardımcı olabilir:

Akne: İnsanlar kafa derisinde oluşan sivilceleri ilaçlı şampuanlarla tedavi edebilirler. Ayrıca kafa derisi sedef hastalığına, seboreik dermatite ve kafa derisinin bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına karşı da etkili olabilirler.

Saçlı deri sedef hastalığı: İnsanlar kafa derisindeki sedef hastalığını tedavi etmek için topikal steroid merhemler ve katranlar kullanabilirler. Cilt hücresi büyümesini yavaşlatmak için UV ışığı kullanan fototerapi de belirtileri iyileştirebilir.

Seboreik dermatit: Seboreik dermatiti tedavi etmek için bebekler için mineral yağlar veya petrol jöleleri bulunurken, yetişkinler mantar önleyici krem ​​ve ilaçlı şampuanlar kullanabilir. Ağır hastalarda, doktorlar topikal kortikosteroidler reçete edebilirken, steroid olmayan kremler de mevcuttur.

Liken planopilaris: İnsanlar liken planopilaris’i steroid enjeksiyonları, topikal jeller veya merhemler veya oral ilaçlar ile tedavi edebilir.

Evde tedavi

İnsanlar evde seboreik dermatiti, cildi düzenli şekilde nemlendirip nazik çinko temizleyicilerle yıkayarak hastalığı kontrol altında tutabilirler.

Baş biti istilasını tedavi etmek için insanlar böcek ilaçlarını jellerde, losyonlarda veya spreylerde kullanabilirler. Saç Bitlerin yayılmasını durdurmak için tarakları ve fırçaları düzenli olarak sıcak suda yıkamak gerekir. Bakıcılar ayrıca okul çağındaki çocuklarda düzenli şekilde bit olup olmadığını kontrol etmelidir.

Ne zaman bir doktora görünmeli

Reçetesiz satılan ilaçlar ya da evde yapılan tedavilerle semptomlar ortadan kalkmazsa, bir doktora görünme zamanı gelmiş olabilir.

Enfeksiyonlar ciddi hale gelebilir ve tıp profesyonelları antibiyotik reçete edebilir ya da gerekirse insanları profesyonel yardımına yönlendirebilir.

Doktorlar ayrıca kafa derisi hastalığı olan kişilerin doğru teşhisi almalarına yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

Birçok kafa derisi hastalığı tedavi edilebilir ve herkesi etkileyebilir. Işık terapisi ya da steroid enjeksiyonları gibi çeşitli kremler, losyonlar ve diğer teknikler semptomları hafifletmeye ve belirli kafa derisi problemlerini gidermeye yardımcı olabilir.

Saç Derisinde Kırmızı Lekeler Neden Olur? yazımız bu kadardı.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER