Rüyalar Gerçek Mi? Neden Rüya Görürüz? Rüyanın Çeşitleri Nelerdir?

Yayınlama: 02.03.2021
A+
A-

Rüyalar Gerçek Mi? Neden Rüya Görürüz? Rüyanın Çeşitleri Nelerdir? Günlük hayatımızda gördüğümüz rüyalardan yola çıkarak araştırıp baktığımız rüya tabirleri, bazı kimselerin hayatını direkt olarak etkileyebilmektedir. İyi ya da kötü rüyaları anlatmak doğru mu? Rüyayı anlatırsak gerçekleşir mi? Rüya tabirleri doğru mu, rüya çeşitleri! İşte rüyalar alemiyle ilgili tüm bilgiler

Günümüzde kendimizde dahil olmak üzere pek çok kişi, rüyada görülen şeylerin ne anlama geldiklerini merak eder ve uyanır uyanmaz unutmamak için rüya tabirlerinden bakıp araştırmaya başlarız. Öyle ki bazı rüyalar vardır ki kişiyi derinden sarsar ve o anki etkisiyle kişi, gördüğü rüyayı başka birilerine anlatma ihtiyacı duyar. Devamında ise karşısındaki kişiden rüya ile ilgili duyacağı iyi ya da kötü yorumlardan etkilenip rüyayı kendi kendine hayra ya da şerre yoranlar bile var. Peki rüyayı başkalarına anlatmak doğru mu? Görülen rüyaların bir hikmeti var mı? Kuran-ı Kerim’deki birçok sure arasında da bahsedilen rüya kavramı gerçekte 3 türü ile karşımıza çıkmaktadır. Nefsani, şeytani ve sadık/ salih rüyalar olarak gördüğümüz rüyalar, gece ya da gündüz uyurken uyanıkmışız gibi çeşitli olayların yaşanması halidir. 

RÜYANIN ÇEŞİTLERİ! İSLAMA GÖRE RÜYALAR KAÇA AYRILIR?

Rüyalar 3’e ayrılır. Birincisi vahyin geliş şekli olan Rüya-ı sadıka. (Peygamberlerin rüyası) İkincisi şeytani rüya; şeytanın normal hayatta yaklaşmak istedikleri kişilere rüya yoluyla vesvese vermesi. Üçüncüsü de nefsani rüya; günlük etkisinde kalınan olayların gece uyurken rüyaya yansıması

Son nebi olan Peygamber Efendimiz (SAV)’in vefatından sonra başka bir peygamber gelmeyeceğine göre görülen ya da görülecek olan rüyalar Rüya-ı Sadıka’ya girmez. Güzel görülen rüyalar Allah tarafından bir işaret olabilir evet ama bağlayıcılık söz konusu kesinlikle olamaz. Donanımlı bir kişi bile rüya hakkında kesin bir vaat veremez, vermemelidir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in zamanında ‘Ezanın sözlerini’ rüyasında gören Abdullah b. Zeyd (r.a), efendimize rüyasını anlatmış ve kendisi tarafından onaylanınca Bilal Habeşi’ye durumu bildirmiştir.

RÜYA TABİRLERİ DOĞRU ÇIKIYOR MU? RÜYALAR BAŞKASINA ANLATILMALI MI?

Rüyanın önemi ve kökeni ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve çeşitli görüşler ortaya açılmıştır. Bu yazılıp söylenenler her topluma ve kültüre göre değişkenlik göstermiştir. İslamiyette rüyalar hukuki kaynak ve delil değildir. Sadece gören kişi ile ilgilidir. O kimsede gördüğü rüyayı kendisine yorar.

Rüya anlatma konusuna gelince kötü ya da üzücü bir rüyayı başkalarına anlatmak doğru değildir. İnsan psikolojisini bozmanın yanı sıra durduk yere evham yapmaya neden olarak çeşitli vesveseler getirebilir. ‘Şeytandandır’ diyerek rüyayı düşünmemeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

Günümüzde rüya tabirleri kapsamında ortaya çıkan kitaplarda bahsedilen bilgilerin gerçekle alakası yoktur. Bu nedenden dolayı rüya tabirleri sadece tahmin ve temenni niteliğindedir. Peygamberlerin gördükleri ya da tabir ettiği rüyalar dışında kesinlik yoktur. Dolayısıyla rüya tabirlerine bağlı kalarak yaşamı şekillendirmek hiç doğru olmayacaktır.

PEYGAMBERİMİZ (SAV)’İ RÜYADA GÖRMEK BİRİNE ANLATILMALI MI?

“Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür, çünkü şeytan benim suretime giremez.” Buhari, Tabir 2, 10; Muslim, Rüya 10; (2266); Muvatta, Rüya 1, (2, 956). hadisinden belirtildiği gibi Peygamber Efendimiz (SAV)’i rüyasında gören kişi, bizzat kendisini görmüş olur. Peygamber efendimiz (SAV)’i rüyasında gören kişinin bunu başkalarına anlatması uygun olmaz. Nedeni ise bu denli özel ve kıymetli olan rüyanın maneviyatı bozmaması için kişi ile arasında kalması daha uygun olacaktır.

Rüyalar Gerçek Mi, Neden Rüya Görürüz, Rüyanın Çeşitleri Nelerdir, rüya görmek ne anlama gelir, birine rüyamızı anlatırsak gerçekleşir mi, rüyalar suya anlatılırsa akıp gider mi, rüyalar bilinçaltının oyunu mu, rüya görmek psikolojiyle bağlantılı mıdır, istediğimiz rüyayı nasıl görürüz, rüya görmemek için ne yapmalıyız, en uzun rüya ne kadar sürer, uyurken kaç defa rüya görürüz