Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
Bitkiler ve Bitki ÇeşitleriSağlık

Reishi Mantar nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı?

Reishi Mantar nedir? Reishi Mantarın Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? Kırmızı Reishi Mantarı Nerede Bulunur?
Reishi Mantar nedir? Reishi Mantarın Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl kullanılmalı? Kırmızı Reishi Mantarı Nerede Bulunur?

Reishi Mantar olarak bilinen, Mantar biliminde Ganoderma lucidum, Çin ve Japon dilinde Lingzhi Reishi olarak adlandırılır. Lingzhi, Çincede, “manevi potens otu” olarak da tarif edilmiştir ve mucizevi faydaları olduğu bilinen bitkisel bir mantardır.Anlamı “ölümsüzlük mantarı” .Reishi Mantar – Lingzhi şimdi Amerikan Bitkisel Farmakopesi ve Terapötik Bölümüne eklenmiştir. Reishi Mantar nedir?

Reishi mantarı, yumuşak, alt kesimi odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı parlak bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Reishi Mantarı yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar. Buruk bir tadı vardır. Reishi Mantar nedir?

Reishi Mantar İmmün Sistemin moderatörüdür.

Reishi Mantarın uluslararası  Basidiomycetes Mantar, Mantar Basidiomycete, Ölümsüzlük Mantarı Reishi Mushroom, Reishi Mantar, Ganoderma, Ganoderma lucidum, Reishi Hongo, Ling Chih, Ling Zhi, Mannentake, Ruhani Etkili Mantar, Kırmızı Reishi , red Reishi, Reishi Boynuz Mantar Reishi Kırmızı Rei-Shi, Bitkilerin Ruhu olarak bir çok yerde adı geçmektedir. Reishi Mantarı faydaları nedir?

Reishi Mantar ,”Shen Nong’s Herbal Classic” adlı 2000 yıllık Çin Tıbbını anlatan bu eser , bugün Doğu’nun en eski tıbbi bitkiler kitabında bahsedilmektedir. Bu kitapta tıbbi bitkiler, 3 kategoriye ayırılarak anlatılıyor. “Superior” adlı birinci kategoride çoklu hastalıklarda etkili olan,vücut dengesinin sağlanması ve devamından çoğunlukla sorumlu olan bitkilerden bahsediliyor.Bu bitkilerin neredeyse hiç yan etkileri olmadığı da söyleniyor.Lingzhi olarak adı geçen Reishi Mantar bu kategoride 1. sırada yer almış ve bu yüzden eski zamanlarda en çok övgü olan bitki olmuştur.

Reishi Mantar yüzyıllardan beri Uzakdoğuda sadece imparator yiyeceği olmuş, halkın kullanılmasına  izin verilmemiştir.

Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarı faydaları nedir? Ölümsüzlük mantarı lakabına sahip reishi mantarının bu lakabı hak etmesini sağlayacak çeşitli kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır
  • Yorgunluk ve depresyonla mücadele eder
  • Kan şekerinizi kontrol altında tutar
  • Hücre hasarını önleyen antioksidan etkiye sahiptir

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır? Reishi mantarı genellikle kuru veya sıvı, kapsül veya toz formunda bir ekstrakt olarak alınır.

Ağız yoluyla alınabilecek günlük doz:

  • 1.5 ile 9 gram ham kurutulmuş mantar
  • 1 ile 1.5 gram reishi tozu
  • 1 ml reishi çözeltisi (tentür)

Kuru formda bulunan reishi mantarlarından çay yapabilir veya çorbanıza ekleyebilirsiniz. Reishi mantarlarından çay elde etmek için mantarı önce öğütün veya dilimleyin. Ardından mantarları suda yarım saat ila iki saat arasında kaynatın. Kaynattığınız bu suyu daha sonra bir filtre veya peynir bezi yardımıyla süzerek içebilirsiniz. Mantarın acı tadını meyvelerle tatlandırmayı ihmal etmeyin .

Sizin için seçtik:  Mantar nasıl soyulur? Mantar kararması nasıl önlenir? Püf noktaları

Kurutulmuş reishi mantarları bütün olarak veya toz halinde tüketilebilir. Kurutulmuş reishi mantarları çorba ya da çaya katılabilir. Reishi mantarı çayı yapmak için ya bütün mantarlar öğütülür ya da uzun şeritler halinde dilimlenir. İstenilen miktar ölçülür ve birkaç dakika suda kaynatılır. Daha sonra ısı azaltılır ve çay yarım saat ve iki saat arasında pişirilir. Sıcak su, peynir bezi veya kahve filtresi kullanılarak süzülür. Bu çay acı bir tada sahip olduğundan dolayı bal veya meyveler ile tadı yumuşatılabilir. Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Ölümsüzlük Mantarı Nedir?

Reishi mantarı ölümsüzlük mantarı olarak biliniz. İlk olarak 2.000 yıldan fazla bir süre önce Changbai Dağları’nda Çinli şifacılar tarafından keşfedilmişti. Soğuk koşullarıyla bilinen bu kuzey dağları, aynı zamanda nadir bulunan reishi mantarının geliştiği büyük ılıman bir sert ağaç ormanına ev sahipliği de yapar.

Eski Çin metinlerinde bu mantar ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılırdı. Şifacılar, reishi mantarının yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğuna inanırdı. Çin kültüründe bu mantar uzun yıllar şans, şifa ve sağlık tılsımı olarak kullanılıyordu.

Kırmızı Reishi Mantarı Nerede Bulunur?

Kırmızı Reishi mantarı Meşe ve Akçaağaç gibi sert ağaçların gövdelerinde ve etrafında büyümektedir.

Reishi Mantarı Tozu Nasıl Kullanılır?

Reishi mantar tozunu çorbalara karıştırılabilir, smoothie tariflerinde kullanılabilir veya diğer içeceklerle karıştırılarak tüketilebilirsiniz. Bu toz gıdalarınıza bir besin takviyesi olarak da eklenebilir. Diğer yiyeceklerle veya içeceklerle karıştırmak mantarın acı tadını maskeler. Vücudunuz tozu daha hızla emer ve bu nedenle reishi mantarının toz hali etkilerini ve faydalarını kapsül formatından daha hızlı ortaya çıkarır. Reishi mantarının toz olarak kullanılması da doz açısında esneklik sağlar. Reishi tozunu yemeklerde ve tatlılarda toz halde tükettiğinizde miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Reishi mantarı tozu stresi dengelemek veya stresi azaltmak için kullanılır. Geleneksel Çin kültüründe bu mantar meditasyon uygulamalarını daha da faydalı halde getirmek için çaylarda kullanılır. Reishi mantarı özüt veya öğütülmüş toz formda bulunabilir. Hem mantarın gövdesi hem de mantarın tamamı öğütülerek elde edilir. ölümsüzlük mantarı nedir

Reishi Mantarı Saç Çıkarır mı?

DHT’nin (dihidrotestosteron) inhibitörü olan reishi mantarları, erkek ve kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesinin ana nedenini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Reishi mantarının kullanılması vücudunuzdaki DHT miktarını azaltarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir denilebilir. Reishi mantarı kafa derisini iyileştirmeye yardımcı olan antimikrobiyal, antibakteriyel ve diğer özelliklere sahiptir. ölümsüzlük mantarı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER