Protan Turkey Doğa Dostu Çözümleriyle Dikkat Çekiyor 

Kısmen ya da tamamen bitli örtüsüyle kaplanmış olan bina çatılarına ya da su yalıtım membranı üzerine dikilmiş olan yetiştirme ortamlarına yeşil çatı ya da yeşil çatı sistemleri adı verilir. Yeşil çatılar ya da çatı bahçeleri, çatı üzerine yerleştirilen bitkisel tabakalar olarak ifade edilebilir. Yeşil çatılar sanayi tesislerinden konutlara kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir 

Yeşil çatılar bitki köklerine karşı koruma ve su-nem tutucu karşı koruma görevini yerine getirirler. Yeşil çatı sistemlerinde bakımı kolay, suya ihtiyacı az, rüzgara ve güneş ışığına dayanıklı bitkilerin kullanılması tercih edilir.

Yeşil çatı sistemleri yalnızca ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve enerji korunumu konularında avantaj sağlamakla kalmaz aynı zamanda göz alıcı estetiği ve çevresel olumlu etkileriyle de dikkat çeker. Yeşil çatıların üzerinde bitki örtüsü bulunduğundan yağmur suyunu doğal olarak emdiği gibi toz oluşumu da önler. Yağmur ve dolu gibi doğal etkenler karşısında çatının korunmasında ve ömrünün uzamasında önemli bir rol üstlenirler. 

Çatı yapılarındaki örtülü membranlar genellikle korumalı ya da balastlı çatılar olarak bilinirler. Balast yeşil bir çatının temeli olarak beton levha, toprak ya da çakıl taşı olabilir. Protan aynı zamanda çeşitli yeşil çatı türlerinde kullanıma yönelik membran üretimi de yapar. Protan Yaygın Yeşil Çatılar, Protan Çim Çatılar ile Protan Yoğun Yeşil Çatılar da bunlar arasında sayılabilir.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Mobil Ev

Su İzolasyonu İçin En Uygun Malzemeler Seçilmelidir

Su deposunda bulunan su kaçaklarının giderilmesi veya olası su kaçaklarının önlenmesi amacıyla uygulanan işlemler su deposu yalıtımı olara bilinir. Su izolasyon çalışmalarının önemli türlerinden biri olan su deposu yalıtımı zaman içinde çeşitli dış faktörler nedeniyle ya da kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan sızıntıların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu tür durumlarda su baskınlarına ek olarak birtakım tehlikeli durumlarla da karşı karşıya kalınabilir. Su depolarında bakteriyel durumlar ile bunlara bağlı sağlık sorunlarının meydana gelmesini engellenmesi ve dış ortamın sudan tamamen temizlenmesi noktasında su deposu yalıtımı çok önemlidir. Su deposu yalıtım çalışmalarında farklı yöntemlerin kullanılması mümkün olsa da kullanılacak olan yöntemlerin yalıtımının nasıl yapılacağı deponun imal edildiği malzeme özelinde farklılık gösterebilir.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Toptan Tesettür Giyimde En Kaliteli Ürünler Ayshan Moda’da

Su depoları beton, paslanmaz, fayans, plastik, galvaniz ve sac olmak üzere farklı türlerde üretilir. Su depolarının inşasında kullanılacak olan malzemeler farklı olduğu için yalıtım işleminde kullanılacak malzemeler ve yöntemler de farklı olmalı, her su izolasyon uygulamasında kullanım amacına uygun olacak şekilde seçilmelidir. Su deposu yalıtım uygulamalarında kullanılacak malzemeler seçilirken kullanım ve içme suyuna uygun ve kullanılabilir sertifikalara ve belgelere uygun özelliklere sahip olması dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Eğer bu konuda gereken özen gösterilmezse su deposunda muhafaza edilen suya zararlı kimyasal karışması, bu kimyasalların zehirlenmelere, ciltte ve iç organlarda sağlık problemlerine neden olması riski vardır. Bu yüzden su deposu yalıtım uygulamalarında kullanılacak malzemelerin solvent içermemesi noktasında gereken özen gösterilmelidir.

Su deposu yalıtım uygulamasında ilk adım su deposunun içinin basınçlı suyla tamamen yıkanması olmalıdır. Bu sayede su deposu çamur, yosun ve diğer yabancı maddelerden arındırılır ve temizlenir. Tavan hariç olacak şekilde su deposunun zeminleri ve yanal duvarları PVC membranla kaplandıktan sonra uygulama yapılan PVC köşeleri ve birleşim alanları el kaynağı kullanılarak sabitlenir. Detaylı bir temizlik işlemi yapıldıktan sonra su deposu kullanıma açılabilir.

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Keman Çalmayı Öğrenmek Zor Mu? 

Yüksek Kaliteli Ürün Seçimi Su Yalıtım Uygulamasının Etkinliğini Artırır

Protan Turkey deneyimi ve kalitesiyle sektörel ihtiyaçları karşılama amacıyla üretilen Protan G membran cam elyaf donatı takviyeli bir su yalıtım ürünü olarak çakıllı balast çatı sistemleriyle yeşil çatılar için geliştirilmiştir. Mikroplara ve sert hava koşullarına dayanıklı olan Protan G membran hem düşük hem yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Boyutsal kararlılığa sahip olan Protan G yük taşıma uygulamalarında önemli bir role sahiptir. Ayrıca yeşil çatı sistemleriyle balast çatı sistemlerinin ürüne getirmekte olduğu yük taşıma kapasitesindeki dayanımı da artırır.

Yeşil çatılarda Protan GG membran kullanımı tercih edilir. Mükemmel yaşlanma özelliklerine sahip olan Protan GG membran ağır yüklere ve su basınçlarına dayanma konusunda önemli bir avantaj sağlar.

Başa dön tuşu
eşya depolama | - | sağlık sitesi | - | islam sözleri| - | uluslararası evden eve nakliyat | - | eşya depolama | - | bunedy | - | habervadi | - | nedenhaber | - |