Peru nefesini tuttu: Kritik seçimde adaylar başabaş gidiyor

Son beş yılda dört kez devlet başkanı değiştiren Latin Amerika ülkesi Peru yeniden sandığa gitti. Dün düzenlenen ikinci tur oylamasının ardından, eski devlet başkanı Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori ile sosyalist aday Pedro Castillo arasındaki yarış başabaş gidiyor. Sayım devam ederken, seçim kurulu Fujimori’nin önde olduğunu duyurdu. Ancak yetkililer, Castillo’nın oy deposu gözüyle bakılan kırsal bölgelerdeki oyların henüz sayılmadığını ve sonucun değişebileceğini söyledi. Castillo ise destekçilerine “Her bir oyu savunun” çağrısı yaptı.

Ülkenin resmi seçin kurulu ONPE’nin açıklamasına göre, oyların yüzde 61’i sayılmışken Fujimori yüzde 52.4, Castillo da yüzde 47.5 oranında görünüyor. Bununla birlikte yetkililer, sayılan oyların büyük çoğunluğunun Fujimori’nin avantajlı olduğu kentlerden geldiğine dikkat çekti. Ipsos Peru’nun sandıkbaşı anketlerine göreyse, tüm oylar sayıldığında adaylar arasında 1 puandan az bir fark kalması bekleniyor.

instatakipci instagram takipçi satın al

Resmi sonuçlara göre geride görünen Castillo, memleketi olan yoksul Tacabamba bölgesinde bir balkondan megafonla destekçilerine seslendi. Castillo, burada yaptığı konuşmada destekçilerinden sonuçları sakin bir şekilde beklemelerini isterken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Halkımızdan her bir oyu savunmalarını istiyorum. Ülkenin dört bir köşesindeki Perululardan, demokrasiyi savunmak adına tetikte olmak için barışçı bir şekilde sokağa çıkmalarını istiyorum” dedi.

Bir öğretmen olan 51 yaşındaki Castillo’nın seçim vaatleri arasında, yoksullara yardım, devletin rolünün arttığı bir yeni anayasa, kilit sektörleri devletleştirme ve maden şirketlerinden daha fazla vergi alma gibi maddeler bulunuyor. Yolsuzluk ve yargısız infazlarla anılan, iktidarda kalmak için anayasal darbe yapan ve hapis yatan eski lider Alberto Fujimori’nin kızı olarak Keiko Fujimori ise Peru toplumunun önemli bir kesimi açısından tartışmalı bir isim. Fujimori, ülkedeki ekonomik sıkıntıların reçetesi olarak serbest piyasa modelini savunuyor.

Uzmanlar, yarışın başabaş gitmesinin günler sürecek bir belirsizliğe ve kaybeden tarafın destekçilerinin sonuçları sorgulaması nedeniyle karmaşa yol açabileceğini söylüyor. (DIŞ HABERLER)

ERTANHABER

NEDENHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER