Ormandan toplayıp günlük 500 lira kazanıyorlar!

Defne üretiminde değerli bir yere sahip olan Andırın’da, temmuz ayında başlayan hasat devam ediyor. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü …

Yayınlama: 05.01.2021
5
A+
A-

Defne üretiminde değerli bir yere sahip olan Andırın’da, temmuz ayında başlayan hasat devam ediyor. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü tarafından köylülerin üretimine açılan alanların ekseriyetle sarp kayalıklardan oluşması nedeniyle defne yapraklarının hem kısmı hem de aşağıya indirilmesi çok zahmetli. Kozmetikten besine kadar birçok kesimde kullanılan, ekonomik kıymetinin de fazla olması nedeniyle bazıları tarafından ‘define’ olarak da isimlendirilen defneyi toplayan köylüler, yerine nazaran defneleri sırtlarında 4 kilometreye kadar taşıyor. Kimi köylüler ise uygun olan alanlarda defneleri halatla aşağıya gönderiyor.

‘ANDIRIN’A KATKISI 2 MİLYON LİRA’

Köylülerin kilosunu 1, 2 liradan sattığı, tüccarlar aracılığıyla yurt dışına da ihraç edilen defnenin hasadını inceleyen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Andırın’ın defnenin ana yurtlarından biri olduğunu söyledi. Andırın’da toplanan defnenin köylüler için de önemli bir gelir kapısı olduğunu belirten Koç, “Andırın’da bu yıl 400- 500 ton civarında defne üretimi gerçekleştirildi. Defne vatandaşımıza da büyük katkı sağladı, defne toplayanların günlük 500 liraya kadar yevmiyeleri oluyor. Bunun haricinde piyasaya da satılıyor. Bizim amacımız, 1- 2 sene içerisinde buradaki üretimi 2 katına çıkarmak. Andırın köylülerine katkı sağlamak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz. Bölgede yeni yollar yaparak vatandaşlarımızın topladıkları defneleri daha kolay taşımalarına da ayrıyeten katkı sağlayacağız” diye konuştu.

  Yukarıdaki Tutar Hesabınıza Borç Olarak Kaydedilmiştir Hatası

‘HEDEFİMİZ ANDIRIN’DAN DİEKT YURT DIŞINA İHAÇ ETMEK’

İlçedeki defne üretimini artırmak ismine çalışmalar da yaptıklarını kaydeden Mustafa Koç şöyle devam etti:

“Defne kesiminde de Türkiye, dünyada başkan ülkelerden bir tanesi. Andırın’da defne üretim ölçüsünü artırmak için bu sene 50 hektarlık alanda rehabilitasyon çalışması yaptık. Seneye de bunu 100 hektara çıkartıp, rehabilitasyon kapsamına aldık. Bu çalışmalar sonucunda defne üretimini artırmayı hedefliyoruz. Orman Genel Müdürlüğümüz ORKÖY kapsamında kredi tahsis edip defne kurutma fabrikası için takviye verebiliyor. Biz de bu bahiste çalışmalarımıza başladık. Andırın bölgesinde de maksadımız kurutma fabrikasını kurup hem vatandaşımızı bilinçlendirmek hem de defnenin işlenmesini sağlamak. Böylece Andırın’a daha fazla gelir sağlanmasını hedefliyoruz. Defnenin kurutması yapılırsa buradan direkt yurt dışına ihraç olarak satılabilir.”

  Özgür Özel emekli maaşı açıklaması, sondakika

‘BİR KİŞİ GÜNDE 400- 500 KİLO TOPLAYABİLİR’

Sarımsak Dağı’nda defne toplayan köylülerden Zeki Mirik ise defnenin çok âlâ para kazandırdığını söyledi. Mirik, “Bu dağda yaklaşık 15 kişi defne yaprağı kesiyoruz. Bu işi 10 yıldır yapıyoruz. Bir kişi günde ortalama 400- 500 kilo defne kesiyor. Defne hem iç pazarda hem de dış pazarda çok değerli ve Andırın’ın birçok bölgesinde de var. Topladığımız defneleri tüccarlara satıyoruz. Günde 500 lira kadar yarar sağlıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit