Youtube Abone Satın Alma Sitesi

O kent zehir soluyordu! Nedeni muhakkak oldu

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, fabrikaların bacalarına filtre takılmasını, atölyelerde motor yağı ve lastik yakılmamasını istedi.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Daima İzleme Merkezi bilgilerine nazaran Düzce’nin hava kirliliği durumu kırmızı alarm vermeye başladı. Bununla birlikte açıklanan datalara nazaran Türkiye’de havası en kirli olan vilayet Düzce oldu. Düzce’de pak hava için 0 ila 50 ortasında bulunması gereken endeks bedeli 174’e kadar yükseldi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

DÖRT ANA KİRLETİCİ BELİRLENDİ

DHA’da yer alan habere nazaran bunun üzerine Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Düzce´deki kirleticileri tespit etmek hedefiyle taşınabilir hava kalitesi ölçüm aracı ile farklı bölgelerde ölçüm gerçekleştirdi. Yapılan ölçümlerde Düzce´nin 4 ana kirleticisi ve oranları tespit edildi. 

“FABRİKALARIN TESİRİ YÜZDE 25-30”

Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü yaptığı açıklamada, “Yaptığımız ölçümler ve geçen 3 yıla ilişkin değerlendirmeler sonucunda Düzce´deki hava kirliliğinin kaynaklarına ait birinci sonuçları almaya başladık. Bunları 4 ana kümeye ayırabiliriz. Birincisi fabrika bacalarından çıkan kirlilik, tesiri yaklaşık yüzde 25-30 civarında. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“KÖMÜRLE ISINMA YÜZDE 22-25 İLE İKİNCİ SIRADA”

İkincisi konutlardaki kömür yakıtından kaynaklanan hava kirliliği, bunun da sayısal karşılığı yüzde 22-25 civarında. Bilhassa dizel yakıtlı kamyonların çıkardıkları egzoz gazlarından meydana gelen kirlilik. Bunda yalnızca kent içi trafiği değil vilayetimizden geçen D-100 karayolundan geçen araçların oluşturduğu kirlilik var.

“OTOBANDAN GÜNDE 80 BİN ARAÇ GEÇİYOR”

Otobandan günde 80 bin üzerine araç geçiyor, D-100´den günde 25 binden fazla araç geçiyor. Bunların meydana getirdiği kirlilik kelam konusu. Birinci elde ettiğimiz sonuçlar bunların sayısal bedellerinin birbirlerine çok yakın olması. Yani birisi çok önde, biri çok geride değil.

“ATIK YAĞ VE LASTİK YAKIYORLAR”

Dördüncü kıymetli kaynak bilhassa sanayi sitelerinde ısınma hedefli yakılan atık yağlar. Bunun çok büyük tesiri var. Atık yağ ve lastik yakmadan kaynaklanan kirlilik var. Bunların sayısal pahalarını tespit ettik. Çabucak çabucak yüzde 22 ile 30 ortasında bir orana sahipler. Önümüzdeki günlerde bunların üzerine gideceğiz” dedi.

FABRİKALAR MERKEZİ SİTEMLE İZLENECEK

Kirletici olarak belirlenen fabrikalara merkezi sistemle izlenecek bir sistem takılacağını söyleyen Özlü, “Bütün fabrikalarımızın standartlara uygun bir halde bacalarına filtre taktırmalarını istek ediyoruz. Bunu da merkezi bir sistemle izleyeceğiz. Bunlar hiçbir vakit devre dışı kalmayacak. Devre dışı kaldıklarında merkezi sistemde ihtar olacak. Hasebiyle cezai süreç uygulamasına gerek kalmadan fabrikalarımızın standartların gerektirdiği baca filtrelerini taktırmalarını değerle rica ediyoruz” diye konuştu.

MOTOR YAĞI VE LASTİK YAKILMAMASINI İSTEDİ

Özlü bilhassa Düzce´de yağ ve lastik yakılmamasını isteyerek, şöyle konuştu: “Özellikle eski, yeni ve küçük sanayi sitelerindeki iş yeri sahiplerimizin, esnafımızın, motor yağı yakmamalarını istiyoruz. Zira sahiden önemli boyutlarda kirliliğe neden oluyor. Bununla ilgili öncelikle gidip uyaracağız. Lakin devam ederlerse cezai süreç uygulayacağız. Bunun ölçüsü çok yüksek. Ben bilhassa esnafımızdan ve vatandaşlarımızdan motor yağı yakmamalarını, lastik yakmamalarını rica ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.