Münasebet Gerilime Neden Olması: Norveç’in Sommaröy Adası Sakinleri Saatsiz Ömür İstiyor

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Norveç'te Trömsö yakınlarında bulunan Sommaröy Adası'nın sakinleri, gerilime neden olduğu gerekçesiyle 'saatsiz bir yaşam' için harekete geçti. Ada sakinleri, düzenledikleri toplantıda geceleri bile aydınlık olduğu için, saatin kaç olduğunu bilmelerine gerek olmadığını tabir etti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

'Bölgede geceleri bile aydınlık olduğu için saatin kaç olduğunu bilmeye gereksinim yok'

Norveç Kamu Yayıncısı NRK'de yer alan habere nazaran, Norveç'in Trömsö kentinin yakınlarında bulunan Sommaröy Adası'nın sakinleri, saat kullanmamak için harekete geçti. 

Ada'nın 300 sakini, bölgede gecelerin bile aydınlık olması nedeniyle saatin kaç olduğunun bilinmesine gereksinim olmadığını tabir ederken, saat kullanımının kaldırılması için parlementoya başvurma konusunda fikir birliğine vardı.

'Biz, herkesin hayatı tam manasıyla yaşadığı, vakit dilimi olmayan bir bölge olmak istiyoruz'

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Saat kaldırma fikrinin öncülerinden Kjell Ove Hveding, taleplerininin nedenini şu formda söz etti:

'Zaman dilimine bağlı kalmadan yaşayın' daveti

Hveding, adadaki dükkanların vakit diliminden bağımsız bir formda çalışabileceğini söz ederken, “Gecenin 4'ünde çim biçmek mi istiyorsunuz, hiç çekinmeden biçebilirsiniz.” dedi ve “Buraya geldiğinizde saatinizi atın ve hayatınızı yaşayın” yorumunu ekledi.

Saatsiz hayatı benimsemeye başlayan Sommaröy sakinleri, saatsiz ömrü sembolize etmek hedefiyle saatlerini ada girişindeki köprüye asıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.