Mossad dijital platformlarda propaganda peşinde!

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


İsrail’in istihbarat teşkilatı, imaj çalışmalarına başladı. 

Buna nazaran Mossad; Netflix, Hulu ve Apple TV üzere yayın platformları üzerinden bünyesine yeni elemanlar alacak. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Apple TV Plus’taki Tahran, Netflix’teki The Spy ve Hulu’daki False Flag üzere üretimlerin yanı sıra imaj çalışmalarında bulunacak elemanların, siber savaş alanında da ülkeyi temsil etmesi bekleniyor.

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine nazaran, 2016’dan beri Mossad’ın başında olan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yakın müttefiki Yossi Cohen, eleman alımı için bütçeyi birkaç milyar yeni İsrail şekeli artırdı.

İstihbaratın eski çalışanları, Mossad’ın medyadaki görünürlüğünü artırmaya çalıştığını belirtti.

Mossad, başrollerini Tom Cruise ve Kelly McGill’in paylaştığı ünlü Top Gun sinemasının ABD Hava Kuvvetleri için çizdiği imajı sağlayacak üretimler peşinde.

Bu çalışma ile birlikte teşkilatın yine havalı görünmesi hedefleniyor. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

BÜTÇE ARTIRILDI

2016’dan beri Mossad’ın başında olan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun yakın müttefiki Yossi Cohen’un, eleman alımı için bütçeyi, birkaç milyar yeni İsrail şekeli artırdığı öğrenildi.

Istihbaratın eski çalışanları, Mossad’ın medyadaki olumlu görünürlüğünü artırmaya çalıştıklarını belirtti. 

ESKİ CASUSTAN DAYANAK DAVETİ

Hollywood stüdyoları için danışmanlık yapan bir şirketin sahibi ve  28 sene boyunca teşkilatta çalışmış Avner Avraham, daha çok casusa gereksinimlerini olduğunu açıklayarak takviye davetinde bulundu. 

Ülkedeki müellif ve yapımcıların da cemaate misal bir topluluğun kesimi olduğunu açıklayan Israilli direktör Eytan Fox, ülkedeki herkesin teşkilatta bir tanıdığı olduğunu hatta kendisinin de teşkilatta birçok arkadaşı bulunduğunu söyledi. 

Fox, ABD’den İsrail’e göç eden ve Mossad’da misyon yapmaya başlayan bir karakterin kıssasını anlattığı bir sinema üzerinde çalıştığını da belirtti.

‘AJAN ARAYIŞINA’ KARŞI ÇIKANLAR DA VAR

Öte yandan, Mossad’ın bu kadar göz önünde olmasını eleştiren eski teşkilat çalışanları da var. Bunlardan birisi de Eski casus Orna Klein. Teşkilatın, medyadaki “melodramatik tasvirinin” gruba katılan casusların misyonları yerine getirmekte zorlanmalarına neden olabileceğini öne sürüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.