Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Moody’s, Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü: ‘Döviz Rezervi Zayıf’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürdü, görünümü ise negatif olarak belirledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu karara reaksiyon gösterdi. 

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Dünya’nın aktardığına nazaran, Moody’s açıklamasında “not indirimi ödemeler istikrarı krizinin artmaya devam etmesini yansıtıyor. Türkiye uzun müddetli ekonomik ve finansal oynaklık devrine karşı kırılgan olmaya devam ediyor.” tabirlerine yer verildi.

“Türkiye’nin döviz rezervi tamponları zayıf”

Döviz rezervlerinde düşüşün TCMB’nin şeffaflığı ve bağımsızlığı konusunda daha fazla tasayı ortaya çıkarttığını belirten Moody’s’in açıklamasında, “Türkiye’nin döviz rezervi tamponları zayıf ve bunların gelecek 2 yılda iktisat genelindeki kısa vadeli yükümlülüklere nazaran daha da zayıflaması bekleniyor. Döviz rezervlerindeki düşüş TCMB’nin uzun müddettir devam ettiği kurda hür dalgalanmaya müsaade verme siyasetine aykırı görünüyor” denildi.

“ABD’nin mümkün yaptırımları baskı oluşturuyor”

ABD ile yaşanan S-400 krizine de dikkat çeken kurum, “ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı mümkün yaptırımlar da Türkiye iktisadı ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor. ABD ile yaptırım boyutunda bir kötüleşme, kredi notu üzerinde aşağı taraflı baskıya neden olur.” değerlendirmesini yaptı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Hazine ve Maliye Bakanlığı yansılı: “Temel göstergelerle bağdaşmıyor”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody’s’in kararına reaksiyon gösterdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından verilen not indirim kararı, Türkiye iktisadının temel göstergeleri ile bağdaşmamakta ve bu nedenle kuruluşun tahlillerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yaratmaktadır” diyerek şöyle devam etti:

“Kuruluş, yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin borçlarının rezervlerinden 2.6 kat fazla olduğuna vurgu yapmıştır. Bu oran, Moody’s’in bizden daha üstte notlandırdığı birtakım gelişmekte olan ülkelerde dahi bizim çok üzerimizdedir. Son beş yıllık ortalamalara bakıldığında Türkiye’nin ithalat üzerinden ölçülen rezerv yeterliliği Türkiye ile emsal olarak tanımlanabilecek gelişmekte olan Avrupa ülkelerine yakın seyretmektedir.”

Bakanlık, açıklamasına “Bugün de dalgalı döviz kuru, sermaye akımlarının özgürlüğü ve girişimciliğin teşvik edilmesi iktisat siyasetlerimizin merkezinde yer aldığı üzere bunun aksi Türkiye Cumhuriyeti için ne bugün ne de yarın asla kelam konusu olmayacaktır” diye devam etti.

İktisada yönelik bu karar toplumsal medyanın gündeminde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.