Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Mobilya bölümünün yıl sonu ihracat amacı 3 milyar 750 milyon dolar

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, mobilya bölümünün her yıl ihracatını yüzde 10-15 bandında artırdığını belirterek, “2018 yılında 3,2 milyar dolar, 2019 yılında 3,5 milyar dolar ve bu yıl da beklentimiz 3 milyar 750 milyon dolar. Pandemi dönemine karşın ihracat tarafında büyümemizi devam ettirebildik.” dedi.

Gürcan, toplam 128 milyar dolarlık dünya mobilya ticaretinde Türkiye’nin emin adımlarla ilerlediğini söz etti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

2019 datalarına nazaran Türkiye’nin, yaptığı 3,5 milyar dolar ihracatla 8. ülke pozisyonunda olduğunu aktaran Gürcan, şunları kaydetti:

“Dünya ihracat sıralamasında 4,7 milyar dolarla ABD 6. sırada, 3,7 milyar dolarla Kanada 7. sırada bulunuyor. Bu da 2021 yılında ihracat gayelerimizi tutturursak 7. sıraya rahatlıkla çıkabileceğimizi gösteriyor. Dünyanın en büyük 13. üreticisi mobilya dalımız, son 10 yılda 10 basamak yükseldi. Gayemiz, 2023 yılında birinci 10 üreticiden biri olmak. Dünyanın en büyük 8. ihracatçısı olarak 200 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 3,5 milyar dolara karşılık yalnızca 500 milyon dolar ithalatla 3 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyoruz.”

Mobilya bölümündeki ihracatçı firma sayısının son 20 yılda yaklaşık yüzde 300 arttığını belirten Gürcan, “2019 yılında en çok ihracat yaptığımız pazarlar sırasıyla Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Libya ve ABD. Bölümümüzde 36 bin üretici ve 65 bin iş yeri bulunuyor. Kesimimizin neredeyse yüzde 90’ını ise KOBİ ölçekli firmalar oluşturuyor. Kesimimizde ihracat yapan firmaların sayısı yaklaşık 20 bin civarında. Yaklaşık 20 yıl içerisinde ihracatçı firma sayısındaki artış yüzde 300’lere dayandı. İhracat yapan firmaların dağılımına baktığımız vakit asıl yükü tek bir ülkeye ihracat yapanların oluşturduğunu ve 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan firma sayısının 700 olduğunu görüyoruz. Amacımız, 2023 yılında bu sayıyı 6 bine çıkarmak.” ifadelerini kullandı.

“2021 YILI MAKSADIMIZ 4,5 MİLYAR DOLAR”

Nuri Gürcan, dalın kilogram başına ihracatının 2,74 dolar olduğunu, MOBSAD üyelerinin ortalama ihracatlarının kilogram başına 25 dolar düzeyinde bulunduğunu bildirdi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Pandemi nedeniyle mart ve nisan aylarında stok çalıştıklarını belirten Gürcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Online B2B’ler sayesinde satış kanallarımızı canlı tuttuk ve bu sayede bu yılı da 3 milyar 750 milyon dolarla kapatmaya hazırlanıyoruz. Birinci 11 ayda 3,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2021 yılı için ise maksadımız 4,5 milyar dolar ihracat sayısına ulaşabilmek. Son birkaç yıldır üzerinde durduğumuz ABD, Nijerya, Çin ve Hindistan pazarlarının meyvelerini aldık. Bu pazarlara pandemi periyodunda bile ihracat yapmak için çalışmalarımızı devam ettirdik. Kilogram başına ihracatta ABD değerli bir pazar. Şu an ABD’ye kilogram başına 4 dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz ve bunu 6 dolara çıkarabiliriz. 60 milyar dolarlık iç pazar hacmimize karşılık 12 milyar dolarlık üretim gücümüz bulunuyor.” 

“TASARIMCILAR, DAHA ÇOK TEKNOLOJİK VE İŞLEVSEL ESER KÜMELERİNE YÖNELDİ”

MOBSAD Lideri Gürcan, pandeminin mobilya alışkanlıklarının gözden geçirilmesine neden olduğunu tabir ederek, “Bu devirde tasarımcılarımız, daha çok teknolojik ve işlevsel eser kümelerine yöneldi. Neler sattık kısmına gelecek olursak da köşe koltuk, çalışma masası ve sandalyesi, TV ünite konsolu ve puflar ön plana çıktı.” dedi.

Pandemi periyodunda mobilya satışlarının online tarafa kaydığını belirten Gürcan, sektörün fuarları ve görüşmeleri bile sanal ortama taşıdığını kaydetti. 

Gürcan, daha çok zanaatkar tarafı yüksek mobilyaların satışlarını yapan bir dernek olduklarını, bu nedenle daha çok toplumsal medya hesapları üzerinden markaları görünür kılma yoluna gittiklerini söyledi.

Toplumsal medya çalışmalarının başarılı sonuçlarını almaya başladıklarını söz eden Gürcan, “Normalleşmeyle birlikte insanların mağazalarımıza geldiklerini gördük. Toplumsal medyanın tesirli bir gücü oldu. Bilhassa yabancı ve Türkçe olarak ayrıntı anlatımlı videolar tüketicileri karar alma noktasında etkiliyor.” diye konuştu.

Mobilya dalının her yıl ihracatını yüzde 10-15 bandında artırdığını belirten Gürcan, “2018 yılında 3,2 milyar dolar, 2019 yılında 3,5 milyar dolar ve bu yıl da beklentimiz 3 milyar 750 milyon dolar ihracat. Pandemi devrine karşın ihracat tarafında büyümemizi devam ettirebildik.” dedi.

Pandemi nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarında yüzde 20 kapasiteyle çalıştıkları için ihracatta istedikleri büyümeyi yakalayamasalar da birçok kesime nazaran başarılı bir performans sergileyerek 2019 sayılarının üzerine çıktıklarını kaydeden Gürcan, pandemi dönemine karşın ihracat tarafında büyümelerini devam ettirebildiklerini aktardı.

“HAM UNSURUN İHRAÇ EDİLMESİ KESİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR “

Nuri Gürcan, MOBSAD olarak tekli eserden çok yerleri bütüncül bir yaklaşımla değiştirdiklerini, zeminden duvar kaplamasına kadar tam bir yenilemeden bahsedilebileceğini tabir ederek, dünyada mobilya trendlerinin, “parça başına”dan bütüncül yaklaşımlara gerçek ilerlediğini söyledi.

Maksatlarının, 10 milyar dolar ihracat, 25 milyar dolar üretim, en büyük 5 ihracatçıdan biri ve 500 bin ek istihdam oluşturarak 1 milyon istihdama ulaşmak olduğunu aktaran Gürcan, şunları kaydetti:

“Aynı vakitte ‘İtalya’dan kaliteli, Çin’den ucuz’ algısını yıkıp Türk mobilyası algısını oluşturmak üzere çalışıyoruz. Bunun için de dizayna ve Türkiye’ye has çizgilerin dizaynlara yansıtılması gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki meseleler ise lojistik, finansal zayıflık, kurumsal yapı. Bunları aşmak da planlarımız ortasında bulunuyor. Son devirde ham unsur konusunda önemli meşakkatler yaşıyoruz. Bunun da en büyük nedeni ham hususun döviz kuru nedeniyle yurt dışından çok fazla talep alması ve üreticilerin eserlerini ihraç etmeleri. Halbuki ham maddeyi alıp katma bedelli bir hale dönüştürmek ve ülkenin kilogram başına ihracatını artırmak varken ham hususun bu biçimde ihraç edilmesi dalımızı olumsuz etkiliyor. İç pazarda MDF bulamadığımız için eser teslimlerinde de gecikmeler yaşıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.