Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Maske kullanımına karşın hadise suratında büyük artış! Uzmanlar nedenini açıkladı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Dünya ülkeleri koronavirüsle gayret kapsamında yeni önlemler alırken, bir yanda da adım adım aşılamaya geçiyor. İngiltere Başbakanı Johnson’ın Koronavirüs mutasyona uğradı, yüzde 70 daha bulaşıcı” açıklamalarının akabinde bilim insanları artık de virüsün maskeler tarafından neden durdurulamadığının karşılığını verdi.

Bu kapsamda yapılan araştırmalar, koronavirüs taşıyan havadaki damlacıkların maskeler tarafından durdurulamayacak kadar küçük olduğunu ortaya koydu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), aile içi etkinliklerde bile maske takılması uyarısı yaparken, İngiltere’de yapılan araştırma, her 4 şahıstan üçünün maskeyle dolaştığını ortaya koydu. Ama virüsün hala süratli bir halde yayılması akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

MASKE KULLANIMINA KARŞIN BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Bunun üzerine çalışma yapan uzmanlar, maskelerin sahiden koronavirüsü durdurmaya yardımcı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Daily Mail’in aktardığına nazaran, İngiltere’de geçtiğimiz hafta ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde Kovid-19 hadise sayısında artış yaşandı. Birtakım bölgelerde olay sayısı, geçen nisan ayına nazaran 2 kat arttı. İspanya ve İtalya üzere, maske zorunluğu uygulanan ülkeler de yıkıcı Kovid-19 dalgasından kaçamadı.

Edinburgh Üniversitesi’nden virolog Paul Digard, virüsün temel kaynağının öksürük yahut hapşırık sonucu oluşan ve havada uçuşan damlacıklar olduğu belirterek, “Kovid-19 parçacıkları, maskelerin onları durduramayacak kadar küçük” sözünü kullandı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Lakin birden fazla durumda virüsün büyük damlacıklar içinde yayıldığına dikkat çeken bilim insanı, bu damlacıkların durdurulmasında maskelerin tesirli olduğunu kaydetti.

KÜÇÜK VE HAFİF PARÇACIKLAR SAYESİNDE YAYILIYOR

Lakin damlacıklar koronavirüsün tek yayılma yolu değil. DSÖ’nün temmuz ayında yayınladığı rapora nazaran, Kovid-19 duman yahut toz üzere hava hareket eden çok daha küçük ve hafif parçacıklar sayesinde de yayılabiliyor. Bu parçacıklar, hastanın bulunduğu yerlerde uzun müddet kalabiliyor.

MASKE KESİN TAHLİL DEĞİL

DSÖ, toplumsal arayı muhafazanın mümkün olmadığı durumlarda maske takmamızı öneriyor. Araştırmalar, bu kurala uyulmamasının salgının daha büyük süratle yayılmasına yol açabileceğini gösteriyor. Haberde, sonuç olarak maske çok büyük yarar sağlamasa bile hiç risk taşımadığı vurgulanıyor.

Ayrıyeten DSÖ’nün şimdi koronavirüs salgının nereden başladığı hakkında bir açıklama yapamamış olması kuruma duyulan itimadı bütün dünyada sarsmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.