Martılar Nerede Yaşarlar? Martılar Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Martılar Nerede Yaşarlar? Martılar Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler. Martı özellikle İstanbullular tarafından çok iyi tanınan kuş türlerinden bir tanesidir. Boğazda en sık karşılaşılan kuş türüdür. Martılar adeta İstanbul şehrimiz ile özdeşleşmişlerdir. Neredeyse boğazın tamamında martılara rastlamak mümkündür. Ayrıca İstanbul ile ilgili bir çok şiire ve resme konu olmuşlardır

martılar nerede yaşarlar? martılar hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler
martılar nerede yaşarlar, martılar hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler, martılar ne ile beslenir, yumuşakçalar ve yengeçlerle beslenen martılar başka ne ile beslenir, martıların ilginç özellikleri nelerdir, kara ve denizde yaşayan martıların ayakları perdeli mi, martıların ömrü ne kadardır

Martı özellikleri nelerdir?

Martılar Hayvanlarda kordalılar şubesi, kuşlar sınıfı yağmur kuşları takımı martıgiller ailesinin bir üyesidir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Martı bir deniz kuşudur. Martılar kuşlar içerisinde büyük olarak addedeceğimiz kuş türlerinden bir tanesidir. Büyüklükleri yaklaşık olarak 25 santim ile 75 santim arasında değişiklik göstermektedir.

AYAKLARI PERDELİDİR

Martılar renk olarak genelde beyaz ve gri renkli olmaktadırlar. Baş kısımlarında ise siyah bölgeler bulunabilmektedir. Gagaları uzun yapıdadır. Deniz kuşu olmalarından dolayı ayakları perdelidir.

Martıların birçok türü olmakla birlikte genel itibari ile türleri arasındaki ayrım kanatlarından, bacak renklerinden ve yapılarından ayrıca gaga renklerinden yapılmaktadır.

MARTILAR YUMUŞAKÇALAR VE YENGEÇLER İLE BESLENİR

Martıların besinleri yumuşakçalar ve yengeçlerdir aynı zamanda balıklarda bu kuşların en çok rağbet ettiği yiyeceklerdendir. Bunun haricinde deniz üzerinde bulunan birçok atık yiyecekler ile beslenmektedirler.

Yapılan araştırmalar neticesinde martıların hem sosyal kuşlar hemde çok zeki kuşlar oldukları sonucuna varılmıştır. Çünkü martılar genel olarak bütün çalışmalarını ve yaşamlarını toplu halde yaparlar. Ayrıca, insanları yaşadığı yerleri kendilerine mesken olarak edinirler. Zekilik durumuna gelince martıların bazıları alet kullanmayı dahi öğrenebilmektedirler.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

KARA VE DENİZDE BULUNAN BİTKİLERLE YUVALARINI BÜYÜTÜRLER

Martılar yuva yaparlar ve bu yuvaları genel olarak toplu olarak yapmaktadırlar. Özellikle yuvalarını ağaçlara yaparlar ve buldukları diğer kara ve denizde bulunan bitkiler ile yuvalarını büyütürler.

Martıların çıkardığı ses düzeyleri ve gürültüleri çoğu zaman liman ve deniz kıyısında martıların bulunduğu esnafı ve yine burada yaşayan ve burada vakit geçiren insanları rahatsız ettiği görülmektedir. Çünkü bu kuşlar zaman zaman oldukça gürültücü olabilmektedir. Ve bu gürültücü tavırları üreme döneminde hat safhaya çıkmaktadır.

Martıların şaşırtıcı özellikleri nelerdir?

Yukarda genel olarak martıların özelliklerinden bahsettikten sonra martıların bazı şaşırtıcı özellikleri de bulunmaktadır.

1-Martılar ağızdan çiftleşen hayvanlardır. Bu tür çiftleşmeyi beklide aramızda bu yazıyı okuduktan sonra ilk defa duyanlar olacaktır. Evet, bazı tür canlılarda ağız yoluyla çiftleşme olduğu kaynaklarda geçmekte olup martılarda bu canlı türlerinden bir tanesidir.

2-Yapılan araştırmalar neticesinde martıların ölümlerine sebebiyet veren en önemli konulardan bir tanesinin yutmuş oldukları plastik parçalar olduğu sonucuna varılmıştır. Ölen birçok martıların yapılan incelenmesinde midelerinde plastik parçalar bulunmuştur. Martı mideleri plastik maddeleri sindiremediği ve sürekli tok hissi vermeleri nedeniyle martıların açlıktan ölmesine sebebiyet vermektedir.

3-Martıların bazı türleri özellikle iri tür martılar kuşların yumurtalarını ve yavrularını yiyerek beslenebilmektedir.

 martılar nerede yaşarlar, martılar hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler, martılar ne ile beslenir, yumuşakçalar ve yengeçlerle beslenen martılar başka ne ile beslenir, martıların ilginç özellikleri nelerdir, kara ve denizde yaşayan martıların ayakları perdeli mi, martıların ömrü ne kadardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.