Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Mandalina üreticileri dönemi “mutlu” uğurluyor

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Ekim ayının ortalarında hasadı başlayan mandalinada üretici, son yılların en hoş dönemini geçiriyor. Rekoltenin geçen seneye nazaran yüzde 25 fazla olmasına karşın artan talep nedeniyle fiyatlarda düşme yaşanmıyor.

Bahçede toplu olarak kilogramı ortalama 2 liradan süreç gören mandalina, market raflarında ise 4-5 liradan satılıyor. Bilhassa salgın sürecinde tüketiminde artış yaşanan mandalinada, hasadın aralık ayıyla sona ermesi bekleniyor.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“Sezon bereketli geçti”

İzmir Ziraat Odaları Birliği Lideri İbrahim Erdallı, AA muhabirine, salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalara karşın tarla ve bahçelerde üretimin sürat kesmeden devam ettiğini söyledi.

Vatandaşların besin gereksinimi için tarım bölümüne sokağa çıkma kısıtlaması olmadığını anımsatan Erdallı, bu mevzuda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çok hassas olduğunu vurguladı.

Erdallı, hem salgına hem de soğuyan havaya karşın sabahın erken saatlerinde mesainin başladığını belirterek, kuraklık dışında dönemin bereketli geçtiğini tabir etti.

Bilhassa salgınla birlikte narenciye eserlerine ağır talep olduğunun altını çizen Erdallı, “Bu sene rekolteyle birlikte fiyatlar da çok güzel. Olağanda rekolte yüksek olunca fiyat düşer lakin bu yıl pandemi nedeniyle bir istisna yaşadık.” dedi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

İç piyasadaki talebin yanında yurt dışından da önemli talep olduğuna işaret eden Erdallı, “Başta Rusya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere ihracatımız sürat kesmeden sürüyor. Biraz evvel Afrika’ya yanlışsız bir tır yola çıktı. İnşallah bu dönem mandalinada yaşadığımız memnunluğu gelecek yıl, öbür eserlerle de yaşarız.” diye konuştu.

Erdallı, mandalinada hasadın yüzde 90’ın üzerinde tamamlandığını da kaydetti. İzmir’de zamanlama olarak mandalinadan sonra zerzevat hasadının geldiğini aktaran Erdallı, şunları söyledi:

“Meyve dalı yılı çok hoş kapatıyor. Şeftali ile başladı, mandalina ile noktalıyoruz. Zerzevat dönemi da çok âlâ gidiyor. Örneğin Torballı’da şu anda çok önemli bir zerzevat üretimi var. Brokoli, ıspanak, pırasa üzere eserlerde neredeyse başı çekiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.