‘Kürdistan’ Tabirinden Yargılanan Gazeteciye Beraat: Mahkemeden ‘Yöneticiler de Kullanıyor’ Münasebeti

Gazeteci Mehmet Sanri 'Kürdistan' tabiri nedeniyle yargılandığı davada mahkeme, bu ifadenin “Üst seviye yöneticiler tarafından da …

Yayınlama: 12.01.2021
A+
A-

Gazeteci Mehmet Sanri 'Kürdistan' tabiri nedeniyle yargılandığı davada mahkeme, bu ifadenin “Üst seviye yöneticiler tarafından da kullanıldığını” vurgulayarak beraat kararı verdi. Gazeteci Sanri karar sonrası “Eğer Binali Yıldırım Diyarbakır’da ‘Kürdistan’ demeseydi bize cezayı keseceklerdi” dedi. 

Gazeteci Mehmet Sanri'nin İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat kararı çıktı. Sanri hakkında, Yılmaz Güney'in 1984 yılında Paris Kürt Enstitüsü’ndeki Nevroz programında yaptığı ve içerisinde 'Kürdistan' tabiri geçen konuşmasını toplumsal medya hesabından paylaşması üzerine dava açılmıştı.

Sanri'nin avukatı mahkemedeki savunmasında “Yakın tarihte Başbakanlık yapan kişi de tıpkı kelimeyi kullanmıştır” diyerek bir cürüm ögesi bulunmadığını söz etti.

“Üst seviye yöneticiler tarafından kullanılıyor”

Mahkeme gazeteci Sanri'nin beraatine hükmetti. Mahkeme kararını şu formda gerekçelendirdi: 

“Kürdistan sözcüğünün sanık tarafından kullanılmasının Türk Ceza Yasası’nın 216’ncı unsurunun ilam kapsamında değerlendirilemeyceği, birebir sözcüğün üst seviye yöneticiler tarafından kimi vakit kullanıldığı gerçeğinden hareketle bu sözcüklerin sarf edilmesinin toplumda rastgele bir kamu bozma tesiri de oluşturmadığı kimi itirazları olduğu da görüldüğünden yasal ögesi olmayan hatadan sanığın beraatine…”

Kararı toplumsal medya hesabından paylaşan gazeteci Sanrı, “Yani Binali Beyefendi de Kürdistan demeseydi, bize cezayı keseceklerdi… Bana o denli geldi…” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Binali Yıldırım 6 Haziran'da Diyarbakır'daki programında “İstiklal uğraşını başlatırken, Ankara'da Büyük Millet Meclisini toplayan Gazi Mustafa Atatürk'ün davet ettiği millet temsilcileri ortasında Kürdistan mebusu da Lazistan mebusu da vardı. Anadolu'nun her tarafından temsilci vardı. Onun için bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere asla prim vermeyeceğiz” demişti.