Kredi Kartımdan Fazla Para Çekildi, Ne Yapmalıyım? Nasıl Geri Alırım?

Yayınlama: 04.05.2021
26
A+
A-

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekildi, Ne Yapmalıyım? Nasıl Geri Alırım? Kredi kartınızda yapmadığınız bir harcamayla karşılaştığınızda ne yapacaksınız? Diyelim bir alışveriş yaptınız ve fazla para çekilmiş ya da kredi kartınızdan sizin izniniz olmadan harcama yapılmış.

Bunun önüne geçmek için bankalar kredi kartı harcama itirazı seçeneği sunuyor. Peki bu itiraz nasıl yapılır, hangi durumlarda geçerli oluyor?

Kredi kartı ekstrelerinize baktığınız zaman şüpheli bir harcama fark ettiniz. Mesela sizin dışında bir harcama olduğunu düşünüyorsunuz ve bu harcamayı yapmadığınıza eminsiniz. Bankalar size bunun için kredi kartı harcama itiraz seçeneği sunuyor. Şüpheli ya da hatalı harcamalar karşısında kredi kartı harcama itirazına başvuruda bulunabilirsiniz. Her bankanın kredi kartı harcama itiraz seçeneği bulunuyor. 

Yapmadığınızı ya da hatalı olduğunu düşündüğünüz harcamalar hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Bu şikayet sonunda bankalar bir değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmede eğer haklı görülürseniz paranız banka tarafından size iade ediliyor. İtirazlar için belli bir süre ve şartlar bulunuyor. Bu şartlar bankadan bankaya farklılık gösteriyor.

Çalıştığınız bankayı arayarak dilekçe formu doldurmanız mümkün.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılıyor?

1- Kart sahibi, harcama itirazını bankasına itiraz nedeni ile birlikte bildirir. 

2- Banka kart sahibinin itirafınızı değerlendirir ve sorun yaşadığı iş yerinin bankasına iletir. Bu işlemi yapmak her banka için zorunlu.

3-  Banka kendine gelen itirazı iş yerine üretir ve belge talep eder.

4- İş yeri tarafından kendisine tanına süre içerisinde bankaya herhangi bir belge gelmezse iş yeri bankası, kart sahibinin bankasına işlem tutarını iade eder. 

  Kredi Kartı Geçici Nakit Kullanıma Kapatılması Ne Demektir?

Kredi kartından fazla para çekilen kişi ne yapmalıdır?

Kredi veya banka kartı kullanıcıları zaman zaman kartından fazla para çekilmesine şahit olabilmektedir. Bu işlem kart dolandırıcılığına işaret olabileceği gibi POS cihazında farklı bir rakamın girilmesinden de kaynaklanabilmektedir. Fazla çekim veya çifte çekim işlemi gerekçelerinin tespiti, işlemin iptali veya işlem itirazları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. POS cihazlarından kaynaklanan fazla çekimlerde eğer problemi aynı gün içerisinde fark ederseniz işlemin iptali gerçekleşebilmektedir. Yanlış tutar aynı gün kredi kartınızla çekim yaptığınız yere gitmeniz halinde POS cihazıyla düzeltilebilmektedir. İptal tutarı hesaba aynı anda yansımasa dahi, 1-2 gün içerisinde gerekli tutar kartınıza iade edilmektedir.

Kredi kartıyla 2 kere para çekilirse ne olur?

Bilginiz ve isteğiniz dışında kartınızdan iki kez para çekimi yapılırsa harcama dökümünü inceleyebilir ve böylelikle işlemin hangi harcamada yapıldığını öğrenebilirsiniz. Fiziki noktada POS cihazından fazla para çekilmişse fiziki noktaya başvuru yaparak çekimin incelenmesini talep edebilirsiniz. İntenet ödemelerindeki fazla çekimlerdeyse intenet alışverişinizi yaptığınız sanal sisteme başvurunuzu iletmeniz mümkündür. Ancak intenet başvurularında onay butonuna 2 kez basılmış olması veya bağlantının kopması fazla çekim yapılmasına sebep olabilir. Ne yapmalıyım? Nasıl geri alırım?

ÖNEMLİ İÇERİK: Banka Şube Kodu Nedir? Şube Kodu Nasıl Öğrenilir? Nereden Öğrenilir?

POS cihazından çekilen fazla tutar nasıl fark edilir?

POS cihazından fazla para çekildiğini birçok yöntemle anlayabilirsiniz. Buna göre;

  2024 EVE indirim tarihleri ve günleri

Para çekiminde kart işlem slipini kontrol ederek ödemenin hatalı olduğunu fark edip iptal işlemi talep edebilirsiniz. Kartın ödeme dökümlerini intenet bankacılığıyla kontrol edin. Müşteri hizmetlerinden ödeme dökümlerinizi isteyin. ATM noktalarından ödeme dökümlerine ulaşın. Kredi kartından çekilen fazla tutarın iadesi nasıl alınır? Kredi kartından alınan fazla tutarın iadeleri için aynı gün içinde ödeme noktalarına başvuru yapılır. Aynı günde yapılan ödeme iptal başvurusu ödeme noktası tarafından değerlendirilir. Müşteri bilgilerinizle yapılacak işlemle POS’tan çekilen para iptali adımları takip edilir.

Hatalı çekimlerde şikayet başvuruları nereye yapılır?

Yapmadığınız veya hatalı harcama yaptığınız durumlarda şikayetleri bankanızla irtibata geçerek çözebilmeniz mümkündür. Bankaya yapacağınız bildirim sonrasında işlem esasları değerlendirilir, ödeme noktasıyla irtibata geçirilir ve hatalı işlemin iadesi gerçekleşir.

Kredi kartı harcama itirazı nereye yapılır?

Kredi kartı harcama itirazları için kart sahibinin bankaya itiraz başvurusu yapması gerekmektedir. Banka, kart sahibinin yapmış olduğu itirazı değerlendirmeye alarak ödemenin yapıldığı işyeriyle irtibata geçerek paranın iadesini gerçekleştirir.

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekildi, Ne Yapmalıyım, Nasıl Geri Alırım, kredi kartımdan bir sıfır fazla para çekildi ne yapmalıyım, kredi kartımdan fazla çekilen parayı nasıl geri alırım, kredi kartı yanlış çekilen parayı nasıl geri alabilirim, kredi kartı başvurusu nereye yapılır, kredi kartımı çaldırdım nereye başvuracağım, pos cihazından yapılan hatalı çekimde ne yapılır, kredi kartımdan fazla para çekildi nereye şikayet edebilirim, kredi kartı harcamaları

SİZİN İÇİN: Bankaların Kredi Faiz Oranları Açıklandı, Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit