Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Kovid-19’u yenen hemşire Çelik: Hala derin nefes alma gereksinimi hissediyorum

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) atlatıp vazifelerine dönen Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesinde misyonlu hemşireler Tevfik Çelik, Gülay Gürbüz Cihan ve Ferhat Ateş, hastalıkla çabada yaşadıkları kuvvetli süreci anlattı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Nöroloji kliniği sorumlu hemşiresi Tevfik Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sırt ağrısı ve 38 dereceye çıkan ateş şikayetiyle 1 Aralık’ta yaptırdığı testin müspet çıktığını söz etti.

Tetkikleri sonucu hastaneye yatmasına gerek kalmadan meskende karantinaya girdiğini aktaran Çelik, tıpkı müddette hemşire olan eşinin de rahatsızlandığını anlattı.

Çelik, eşi ve kendisinin farklı odalarda, 1,5 yaşındaki çocuklarından da başka halde izole olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Sırt ağrısıyla başladı ve 38’leri bulan ateşim oldu. Eklem ağrılarımın yanı sıra tat ve koku duyumu kaybettim. İlaçları kullandıktan sonra tat duyusu tekrardan yerine geldi fakat koku duyusunda hala düşünce yaşıyorum. Şu anda bile hala koku almakta zorlanıyorum. Birinci üç dört gün çok korktum. Başına gelmeyen insan bilmiyor. İnsan başına geldikten sonra nitekim çok düzgün anlıyor. Bir an ölebileceğimi bile hissettim zira nefes almakta zorlanıyordum. Hala derin nefes alma gereksinimi hissediyorum.”

“BİR GÜN BELİNİZ, ÖTEKİ GÜN DİZİNİZ AĞRIYOR”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

3 Aralık’ta hastalık belirtisi gösteren nefroloji kliniği sorumlu hemşiresi Gülay Gürbüz Cihan ise, bunun üzerine yaptırdığı testin müspet çıktığını söyledi.

Hastaneye yatmadan konutta izolasyonda kaldığını aktaran Cihan, bu süreçte 5 ve 8 yaşındaki çocukları ile eşiyle hiç görüşmeden başka bir odada 10 gün kaldığını aktardı.

Cihan, çok fazla kas ağrısı ve mide bulantısı şikayeti olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Hiçbir vakit Kovid-19 olmayacağım demedim ancak çok yeterli korunduğum için olma olasılığımı düşük görüyordum. 10 gün konutta izolasyonda kaldım. Birinci iki gün yalnızca dizlerde ağrı hissediyorsunuz. İlacın bedene girmesiyle birlikte de mide bulantısı başladı. Hala de bu bulantı geçmedi. Bir gün beliniz, başka gün diziniz, başka gün kolunuz ağrıyor. Ben de ateş olmadı. Mide bulantısı nedeniyle iştahsızlık oldu ve son üç gün yemek yiyemedim. Tat koku kaybı oldu ve şu anda da hala bu kayıp devam ediyor.”

Birtakım sorunlarının devam ettiğini belirten Cihan, “Lütfen evinizden çıkmayın. Biz konutumuzda çocuklarımıza hasretiz. 5 yaşındaki çocuğumu öpemiyorum, ona sarılamıyorum, onun yanında olamıyorum. Sizler ne kadar çok dışarı çıkarsanız, maske, uzaklık, hijyeni sağlamazsanız o kadar çok bize hasta olarak dönüyor ve biz hasta oluyoruz, bunu engelleyemiyoruz.” diye konuştu.

Yanık kliniği ameliyathane sorumlu hemşiresi Ferhat Ateş, 20 Ekim-30 Kasım periyodundaki yurt dışı vazifesi sırasında Kovid-19’a yakalandığını söyledi.

Yaklaşık 6 gün izolasyon bölgesinde nezaret altında tutulduğunu vurgulayan Ateş, birlikte vazife yaptıkları hekim arkadaşının Kovid-19 nedeniyle durumunun berbatlaşması üzerine Sıhhat Bakanlığının gönderdiği ambulans uçakla Türkiye’ye getirildiklerini kaydetti.

Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir mühlet nezaret altında tutulduktan sonra konutta izolasyon sürecinin başladığını anlatan Ateş, şu an kendini güzel hissettiğini ve misyonunun başına 1 Aralık’ta döndüğünü belirterek, herkesten kurallara uymasını istedi.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.