Youtube Abone Satın Alma Sitesi

‘Koronavirüs, kalp krizini tetikliyor’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR


Uygunlaşan hastalarda teneffüs ve kalp yetmezliği gelişebildiğini kaydeden Tetik, hastalığa yakalanmamanın önemli olduğuna dikkati çekip, önlemler konusunda uyardı.

Pandemi devam ederken, başta akciğer ve beyin olmak üzere insan bedeninde önemli hasarlar bırakabilen koronavirüsün kalpte de olumsuz tesirlere neden olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda koronavirüsün kalp üzerindeki tesirlerini pahalandıran MCBÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Tetik, kalpte kalıcı hasara neden olarak ritim bozukluğu ve kalp krizini tetiklediğini belirtti.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Prof. Dr. Tetik, yapılan çalışmalarda koronavirüse yakalanan ve bununla birlikte kalp-damar hastalığı bulunan şahısların vefat riskinin daha yüksek olduğunu belirtti. Tetik, şöyle konuştu:

“Covid inflamatuar bir hastalıktır. Kalp- damar sistemini değerli bir formda etkiliyor. Bilindiği üzere ASE2 reseptörleri üzerinde tesir etmekte. Bu reseptörlerde bilhassa damar sistemimizde, akciğerde, böbrekte, kalpte ve beyinde, pankreasta ve birçok organda karşımıza çıkmaktadır. Damarın iç katmanında endotel dediğimiz bir katman ile damardaki kan akımının akışkanlığını sağlamak üzere misyon yapan hatta bedenin en büyük organı olarak isimlendirilen endotel sistemi var. Bu endotel sistemi üzerinde ACE reseptörleri var. Virüs bu reseptörlerle birleştiği vakit endotelde bir iltihap yapıyor. Endotelde kana akışkanlığı sağladığı üzere damar içerisindeki trombozları önlemeye yönelik bir tesiri var ve birtakım adaleler salgılar. Bu tesiri bozulduğu vakit endotelde iltihap ve bu sefer damar üzerinde tromboza meyil gelişir. Ateroskleroz dediğimiz damar sertliği damar aslında sistemik bir hastalıktır. Var olan bu hastalık tabanda bir de bu yangı oluştuğu vakit endotel bozulduğu vakit damar sisteminde trombozlar gelişir. Bu, kalpte, kişinin ekstremitelerinde, beyinde, boyun damarlarında olabilir. Kişi felç geçirebiliyor. Kalp krizi geçirebiliyor. Ayak damarlarında ani bir formda tıkanıklık olabiliyor. İleri evrelerde Covid-19,  kalp kasında iltihaplanmalara sebep oluyor. Yapılan çalışmalarda güzelleşen hastalarda bile daha sonra bunun kalp üzerinde olumsuz tesirleri vasküler sistemdeki olumsuz tesiri karşımıza çıkmakta. Farklı görüşler olmakla bir arada, kendi görüşüm erkeklerde 40 yaşından sonra bayanlarda ise menopozdan sonra biraz da esirgeyici olarak 100 miligram asprin almasında fayda var.”

‘HASTANELERDEN KORKMAYIN’

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların hastanelerden korkmasının vefatla sonuçlandığını lisana getiren Prof. Dr. Tetik, “Virüsün birinci vakitlerde akciğer üzerindeki tesirine yoğunlaşıldı. Daha sonra geniş spektrumlu bir hastalık olarak karşımıza çıktı. Dokuları, organları ve en değerlisi de damar komplikasyonlarına neden oldu. Yapılan otopsilerde hastaların birçoklarında akciğer damarlarında tromboz tespit edildi. Onun için endotel işlevini bozmaya bağlı olarak damarlarda tromboza bir meyil gelişiyor. Mevcut hastalığı olanlarda da bu daha süratli bir halde karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, damar sistemini etkilemesiyle bir arada akciğerdeki oksijen geçiş alışverişini bozmasına bağlı olarak da ritim bozuklukları karşımıza çıkıyor. Hastalık birinci çıktığında beşerler meskenlerine kapandıkları için herkes hastanelere gitmeye korktu. Hakikaten teğe bir şahidiz, kalp damar hastalığı olan insanların birçok konutlarında öldü. Hastaneye gitme kaygısıyla ya kalp krizi geçirdi ya da geç devirde hastaneye geldi. Kalp ve damar hastalarının bunu geciktirmemesi gerekiyor. Zira virüsün teğe bir etkilediği organların başında kalp geliyor. Risk faktörü olan hastaların kendilerini denetim ettirmelerinde fayda var. Hastanelerden korkmayın, kalp damar sistemiyle ilgili şikayetleri olan hastalar gerekli tedbirleri alarak hastanelere gelebilirler. Gelmedikleri takdirde sonuç daha berbat olabiliyor” dedi.

Vatandaşa kesinlikle maske takmaları tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Tetik, “Hastaların çektikleri düşünceleri görüyoruz. En çok da korkuyorlar. Değerli olan bu hastalığa yakalanmamaktır. Zira yakaladığı vakit hastalar iyileşse bile uzun vadede baktığınız vakit organlarda fibrozis yapıyor. Yani dokuları bozuyor. Beyinde ve akciğerde solunun yetmezliği kalpte ise kalp yetmezliği gelişebiliyor. Şahıslar eski kondisyonuna kavuşamayabiliyorlar. Onun için burada kıymetli olan yakalanmamaktır. Vakit zaman sokaklarda görüyorum. Maskeler insanların burnunun altında duruyor. Bunun hiçbir manası yok. Koronavirüsün en çok sevdiği yer burundur. Onun için burnun kesinlikle kapalı olması gerekiyor” diye konuştu.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.