Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Koç Üniversitesi Rektörünün Kızına 1.1 Milyon TL’lik Şantaj: ‘Polisin ve MİT’in Elinde Kayıtların Var’

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan’ın danışmanı olan Ramazan Kalaycı’nın, rektörün kızı Ayşe İnan’dan şantajla 1 milyon 150 bin TL aldığı ileri sürüldü. İnan’ın şikayeti üzerine danışman Kalaycı hakkında 15 yıla kadar mahpus cezası istendi.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Sabah gazetesinden Dilek Yaman'ın haberine nazaran, Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan’ın danışmanı olan Ramazan Kalaycı’nın, rektörün kızı Ayşe İnan’dan şantajla 1 milyon 150 bin TL aldı. Koç Üniversitesi, rektör danışmanının, rektörün kızına yaptığı 1 milyon 150 bin liralık şantajla iddiası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca olayla ilgili hazırlanan iddianamede şu halde anlatıldı:

“2009'dan bu yana Koç Üniversitesi rektörü olan Umran İnan'ın kızı Ayşe İnan, 2014'te üniversitede güvenlik vazifelisi olarak çalışan Kani İrfan Kuzu ile evlendi. İkilinin ortasında bir müddet sonra uyuşmazlık başladı. Teze nazaran, Ayşe İnan bir gün meskende uyuşturucu husus kullandığı sırada eşine yakalandı. Kani İrfan Kuzu, bu olay sonrasında eşini daima polise şikayet etmekle korkuttu.”

'Polisin ve MİT'in elinde çok uyuşturucudan kayıtların var'

“Bunun üzerine Ayşe İnan samimiyeti olan rektör danışmanı Ramazan Kalaycı'dan yardım istedi. Uyuşturucuyu Taksim'de tanımadığı bir kişinin verdiğini belirti. Olayı araştırdığını ileri süren Kalaycı teze nazaran Ayşe İnan'ı 'Polisin ve MİT'in elinde çok önemli kayıtlar var, uyuşturucudan kayıtların var, narkotik polisi tarafından takibe düşmüşsün, otomobilin kayıtları var, torbacılar ile birlikte çekilmiş fotoğrafların var, telefonun dinlenmiş. Benim üst seviye devlet içerisinde, emniyet ve MİT'te tanıdıklarım var. Bütün bu kayıtların hepsini hallederim' dedi. İnan, Kalaycı'nın polis ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı'ndan hakkındaki kayıtları sildirmek üzere kendisinden kesim parça 1 milyon 150 bin TL aldığını tez etti.”

Rektör Umran İnan'ın durumdan haberdar olması üzerine olay savcılığa yansıtıldı.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Rektörün de şahit olarak alınan tabiri akabinde Ramazan Kalaycı gözaltına alındı. İsimli denetim kuralıyla özgür bırakılan Kalaycı tabirinde, şantaj karşılığı para aldığı tezini reddetti. Ama yapılan araştırmada hesabında yüklü ölçüde para tespit edildi. İddianamede, Kalaycı'nın Ayşe İnan'ın içinde bulunduğu ruhsal çöküntüden faydalanarak ve ona Ankara ile İstanbul'da bulunan 7 farklı yere 'bu işi temizlemek' için para verdiğini söyleyerek iradesini sakatlayıp toplam 1 milyon 150 bin lira aldığı kaydedildi. Kalaycı'nın, aldığı parayı Ayşe İnan hakkındaki kelamda kayıtları silecek devlet vazifelilerinin çocuklarına burs olarak yatırıldığını söylediği belirtilen iddianamede, devlet görevlilerine para verdiğine inandırmak için banka dekontları gösterdiği söz edildi. Ancak emniyetin yaptığı araştırmada özel bir bankanın logosu bulunan bu dekontlar geçersiz çıktı.

Kalaycı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nden hâkim karşısına çıkacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Ramazan Kalaycı hakkında 'Kamu vazifelileri ile münasebeti olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık' ve 'Resmi evrakta sahtecilik' kabahatleri kapsamında mahpus cezası talep edildi. Ramazan Kalaycı ile işbirliği yaptığı argüman edilen eş Kani İrfan Kuzu hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Kuşkulu Kalaycı ilerleyen günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nden hâkim karşısına çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.