Youtube Abone Satın Alma Sitesi

Kırıkkale Üniversitesi’nde İstiklal Marşı ‘Siyasi İçerikli’ Denilerek Okutulmadı Savı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kırıkkale Üniversitesi’nde mezuniyet merasiminde İstiklal Marşı’nın “siyasi içerik taşıdığı” gerekçesiyle okutulmadığı tez edildi. Üniversiteden bu teze yalanlama geldi. İddiayı lisana getirip reaksiyon gösteren öğrenciler gözaltına alındı, tabirlerinin akabinde özgür bırakıldılar.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nün 2018- 2019 mezuniyet merasimi, yerleşkedeki salonda yapıldı. Merasime öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Merasim sırasında kürsüye çıkarak, mikrofonu alan E.D. isimli öğrenci, “Mezuniyet merasiminde İstiklal Marşı okunmayacakmış, siyasi içerikli olduğu için. Bu cumhuriyetin üniversitelerinde, bu cumhuriyetin İstiklal Marşı yasaklanamaz. Hiç kimsenin, hiçbir biçimde buna gücü yetmez” dedi. Öğrenciye, salonda bulunan güvenlik vazifelileri müdahale etti. Kürsüden indirilen öğrenci ve manzara çeken arkadaşı, salondan çıkarıldı. Bu anlarda salonda cep telefonu kamerasıyla çekilen imgeler ise toplumsal medyadan paylaşıldı.

İşte o anlar

Sözlerinin akabinde özgür kaldılar

Öğrenciye, salonda bulunan güvenlik vazifelileri müdahale etti. Kürsüden indirilen öğrenci ve manzara çeken arkadaşı, salondan çıkarıldı. E.D. ve arkadaşı, polis merkezine götürüldü ve sözleri alındıktan sonra özgür bırakıldı.

“Böyle bir karar yok”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Kırıkkale Üniversitesi’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Rektörlükten yapılan açıklamada, “Sosyal medyada mezuniyet merasiminde İstiklal Marşı’nın okutulmasının yasaklandığı halindeki ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemizin mezuniyet merasiminde İstiklal Marşı’mız coşkulu bir formda 500’ün üzerindeki protokol, mezunlarımızın aileleri, mezun öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarının iştiraki ile okunmuştur. Bu coşku hem Kırıkkale Valiliği hem de Kırıkkale Üniversitesi internet sayfasında görülebilir” denildi.

Manzaraları üniversitenin bir kısmının yapmış olduğu programda çekildiği belirtilen açıklamada,  “Görüntülerde İstiklal Marşı’mızın siyasi içerikli olmasından ötürü yasaklama kararı alındığı söz edilmektedir. Bu türlü bir karar yoktur. Kullanılan bu ibare amaçlı ve üniversitemizin prestijini zedelemeye yönelik bir provokasyondur” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.