Kılıçdaroğlu: Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafya

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik kapatma davasını eleştirdi. Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu …

Yayınlama: 09.06.2021
0
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik kapatma davasını eleştirdi. Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Kılıçdaroğlu “Demokrasinin var olduğu bir ortamda siz bir partiyi kapatamazsınız” dedi. Boğaziçi Üniversitesi’nin kurum dışından atanan rektörü Melih Bulu’ya istifa çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen iddialara karşın iktidar sahiplerinin sessizliğine de tepki gösterdi.

CHP’nin TBMM toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

KAPATMA DAVASINI DOĞRU BULMUYORUZ: Bu ülkeye kendi özgür iradesiyle çok partili hayatı getiren parti CHP’dir. Dünyada başka örneği yoktur. Demokrasi olmazsa olmazımızdır. Siyasi partiler ise demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Demokrasinin var olduğu bir ortamda siz bir partiyi kapatamazsınız. Şiddet, baskı uyguluyorlarsa kapatın. Zaten savcı harekete geçer. Partinin yöneticileri eline silah alıyorsa eyvallah. Ama savcı siyasi otoritenin talimatıyla harekete geçiyorsa orada demokrasi yok demektir, demokrasiyi yok ediyorsunuz demektir. Düşünceyi ifadeden korkmayacaksınız. Bunu yaptığınız zaman demokrasiyi getirmiş olursunuz. Siz siyasi partileri düşman olarak görüp, küçük ortağın büyük ortağı esir aldığı bir ortamda bunu yapacaksın denilerek savcılar harekete geçiyorsa orada demokrasi yoktur. Parti kapatmaya yönelik eylemi doğru bulmuyoruz. Vatandaş gider oyunu kullanır.

GIRTLAKLARINA KADAR LAĞIM ÇUKURUNDALAR (Sedat Peker’in açıklamaları): İktidar kendisini kurtarmak istiyor. Gırtlağına kadar lağım çukurunda olan bir siyasi iktidarın Türkiye’ye yararı olamaz. Ben lağım borusu patladı dedim, meğer çukurun içindeler. Koku bütün Türkiye’yi sardı, saray hissetmiyor. Çünkü lağım orada. Türkiye’yi temelden sarsan bir sürü açıklama var, saraydan tek cümle bile yok. AK Partili kardeşlerime sesleniyorum, MHP’li kardeşlerime sesleniyorum; bu lağım çukuru bu kadar kokuyu dünyaya yaymışken neden kimse konuşmuyor? Ben konuşunca 24 saat bile sürmeden harekete geçiyorlar. Yolsuzluklar diz boyu, bir Allah’ın kulu kalem bile oynatamıyor. ‘Demokrasi var’ diyorlar, sen onu benim külahıma anlat. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir hukuk devleti olmaktan çıkmıştır. Şimdi bunu dış güçler diyerek millete satıyorlar. 19 yılın sonunda Türkiye Cumhuriyeti devletini dış güçlerin oyuncağı haline sen getirmedin mi o zaman?

  Özdağ ve Kılıçdaroğlu’ndan sürpriz görüşme

CUMHUR İTTİFAKININ ÜÇÜNCÜ ORTAĞI MAFYA: Mafyayla el ele olacaksın, tezgahı kuracaksın. 21. yüzyılın Türkiye’sinin geldiği nokta bu. İktidar sahipleriyle mafya ülkeyi yönetiyorlar. Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafyadır. Özel yasalar çıkarmadılar mı, hapisten çıkarmadılar mı? Siz devleti mi yönetiyorsunuz, mafyadan talimat alıyorsunuz. İçişleri Bakanı Sarayı tehdit ediyor. 17/25’ten, para kasalarından bahşediyor. Tık yok. Kim bu? Nasıl bir anlayıştır, nasıl bir devlet yönetimidir, Türkiye bu noktaya nasıl geldi?

10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ (Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 10 bin dolar alan siyasetçiyi sorması): Meclis Başkanı’na geçen salı çok ağır konuşmuştum, doğru. Konuşması lazımdı. 600 milletvekilini kimse töhmet altında tutamaz. ‘Mektup gönderdim dedi’, İçişleri Bakanı yanıt gönderecek mi? Asla göndermez. Peki, atanmış bir bakanın, seçilmiş Meclis Başkanı’na cevap vermeyerek aşağılanmasını nasıl karşılayacak? Sayın Başkan’a teşekkür ederim. Açık ve net ortaya çıkması lazım. O kişide ahlak, yüz var mı?

SARAY BESLEMELERİ 5-6 YERDEN MAAŞ ALIYOR: Mafya liderleri siyasiler aracılığıyla yargıyı kontrol ediyorlar. Adam (Sezgin Baran Korkmaz) yurt dışında aranıyor, Türkiye’ye gelmiş, MASAK iki rapor veriyor. Önce suçlu diyor, sonra suçlu değil diyor. Ne oldu? Saray devreye girmese hiçbiri olmaz. Hangi adalet? Çiftçiye haciz uyguluyorsunuz, Ziraat Bankası’ndan kredi alan ve geri ödemeyen bir zat eller üzerinde tutulurken adalet var diyebilir misiniz? Esnafa, çiftçiye, sanatçılara ne veriyorsunuz? Milyonlar işsizken, asgari ücretliler geçinemezken, saray beslemeleri 5 yerden, 6 yerden dünyanın aylığını alıyorlar. Bu mudur adalet, ahlak?

  Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Tehdit mi ediyorsun?

BU MU ADALET?: Mafya bozuntuları için af kanunu çıkarırsın; harp okulu öğrencileri, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş içeride… Bu mudur adalet? Görüşünü açıkladığı için çok kişi hapse atılmadı mı? Hangi insan hakları? Kadına şiddeti savundular, İstanbul Sözleşmesi’ni bir imzayla kaldırdılar.

FAİLİ MEÇHULLER ARAŞTIRILMALI: Faili meçhullerin araştırılması lazım, araştırmadılar. Cumartesi Anneleri, Erdoğan ile görüşmüşlerdi, Erdoğan söz vermişti. Ne oldu? Copladılar, dövdüler, yerlerde sürüklediler. Sonra insan haklarına saygılı… Hangi insan hakları?

128 MİLYAR DOLARI BUHARLAŞTIRDILAR: 128 milyar dolar bu milletin parasıydı. 128 milyar doları buharlaştırdılar, utanmadan sıkılmadan bu soru sorulur mu diyor… Boyunu mu, kilonu mu soracağız? Türkiye laik, sosyal, hukuk devleti mi? Çöp konteynırlarından yiyecek arayanlar var, işsizlik almış başını gidiyor hangi sosyal devlet?

TEMİZLİĞİN TEK YOLU HEMEN SEÇİM: Biz kendi ülkemize sahip çıkmak zorundayız. Birileri gelip bu ülkede demokrasiyi kurmayacak, Atatürk’ün ilkelerini anlatmayacak, herkese iş, aş bulalım demeyecektir. Bunu yapacak olan bizleriz. Biz alınan her kuruşun hesabını millete vermek zorundayız. Ahlaklı, temiz siyaset istiyoruz, huzur içinde beraber yaşamak istiyoruz. Bu kadar büyük depremlerin yaşandığı ortamda bir kişi sessizliğini koruyorsa, en büyük suç ortağı odur anlamına geliyor. Temizliğin tek yolu seçim, hemen seçim. (HABER MERKEZİ)

ERTANHABER

NEDENHABER

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit