Karma cilt nedir? Karma ciltler nasıl maske yapmalı? Karma cilt bakımı

Karma cilt nedir? Karma ciltler nasıl maske yapmalı? Karma cilt bakımı Cilt tipine göre bir bakım yöntemi oluşturmak her zaman kolay olmayabilir. En zor cilt tiplerinden biri olan karma cildin bakımı nasıl olmalı, sizler için araştırdık. İşte karma cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler…

Cilt türleri arasında en sorunlu olan ciltlerden birisi de karma cilttir. “Karma” cilt bakımı zor olduğundan dermatologlara sıkça bu nedenle gidilir. Karma cilt, kuru cilt ya da aşırı yağlı cilt gibi dermatolojik bir durum olarak kabul edilmez. Yüzün orta kısımlarının (T bölgesi: burun, çene, alın) yağlı bir görünüme sahip olduğu, yüzün diğer kısımlarının normal-kuru özellik gösterdiği cilt tipidir.

Özellikle 20’li yaşlarda sıklıkla karşılaşılan bir cilt tipi olan karma cilt, ciltteki yağ ve nem oranının dengesizliğinden meydana gelmektedir. Cilt hem kuru hem de yağlı cildin niteliklerini taşır. Karma ciltte sebum salınımı çok fazla olduğundan alın, burun ve çene bölgelerinde çok fazla yağlanma görülür. Cildin geri kalanı ise aynı derecede sebum üretmediğinden daha kuru bir yapıya sahip olur.

KARMA CİLDİ OLANLAR HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANMALI?

Karma ciltler için özel olarak üretilen bazı ürünler vardır ve karma cilde sahip olanların mutlaka bu ürünleri kullanması gerekir. Çünkü karma cilt tipi haricindeki başka ciltler için üretilmiş ürünleri kullanmak, cilde büyük ölçüde zarar verecektir. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  Azerbaycan, ateşkesi ihlal eden Ermenistan'a resti çekti: Devam ederlerse vuracağız
Karma cilt nedir Karma ciltler nasıl maske yapmalı Karma cilt bakımı
Karma cilt nedir, Karma ciltler nasıl maske yapmalı, Karma cilt bakımı, karma ciltte hangi maskeler yüze daha iyi gelir, peeling yapmak karma cilde iyi gelir mi, siyah noktaları karma ciltte hangi ürünler geçirir, karma ciltlerin yağ oranı nasıl, cildin karma olduğunu nasıl anlarız, sağlıklı cilt nasıl olur, karma ciltte çok akne olur mu, karma ciltte aleo vera kullanılır mı

Artık bütün cilt bakım ürünlerinin karma ciltler için üretilmiş özel formülleri bulunur. Cilt temizleme jeli, tonik ve nemlendiricilerin tamamının karma ciltlere özel olanları vardır. Dolayısıyla mutlaka onları tercih etmek gerekir. Ayrıca eğer sonrasında peeling ya da maske yapılacaksa da mutlaka karma ciltlere özel formüller ile yapılmalıdır. 

SİZİN İÇİN: Maske kullanımıyla artışa geçen cilt hastalıklarına dikkat!

KARMA CİLTLİLER NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİR?

  • Karma ciltli kişiler günlük cilt bakımına sadece bir kere yapmalıdır. Bunun sebebi sürekli yüz yıkamak T bölgenize iyi gelse de yanaklarınızı çok kurutarak kırışıklık oluşumuna sebep olur.
  • Cilt bakımında yanaklara nemlendirici uygulayarak, T bölgesine yağ emici bantlar kullanabilirsiniz. Makyaj yaptıktan sonra T bölgenizi bir pudra ile sabitlerseniz gün içinde olabilecek parlamanın önüne geçmiş olursunuz.
MERAK ETMİYOR MUSUN:  95 yaşında koronavirüsü savaşını kazandı, hastaneden güzel görüntü

KARMA CİLTLER NASIL BAKIM YAPILIR?

İlk aşama olan jel. Karma ciltler için üretilmiş olan temizleme jellerini cildinize masaj yaparak kullanın. Eğer cilt temizleme fırçası ya da makinesi varsa mutlaka burun kenarlarını da güzelce ovun. Uzun vadede kullanımda çok büyük yararlar göreceksiniz. 

Karma cildin en önemli uygulaması toniktir. Tonik genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır. Karma ciltlerin en büyük sıkıntısı yağlı ve siyah noktaya eğilimli bir T bölgesinin bulunmasıdır. Toniği T bölgesine güzelce uyguladıktan sonra düzenli kullanımda sıkılaşmış sağlıklı gözeneklere sahip olacaksınız.

Son aşamada da nemlendirici krem kullanarak bakımınızı bitirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken şey yağlı bölgelere yağlı nemlendiriciler yerine su bazlı nemlendiriciler kullanmak. Aksi takdirde sıkılaşmış gözeneklerini tekrardan genişletebilirsiniz. 

MERAK ETMİYOR MUSUN:  105 yaşında koronayı yenen yaşlı adamdan sağlıklı ömrün sırrı: Yoğurt ve bal!

Maske ve peeling ise tamamen size kalmış. Dilerseniz nemlendirme aşamasından önce uygulayabileceğiniz maskeler sayesinde daha ışıltılı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. 

Karma cilt nedir, Karma ciltler nasıl maske yapmalı, Karma cilt bakımı, karma ciltte hangi maskeler yüze daha iyi gelir, peeling yapmak karma cilde iyi gelir mi, siyah noktaları karma ciltte hangi ürünler geçirir, karma ciltlerin yağ oranı nasıl, cildin karma olduğunu nasıl anlarız, sağlıklı cilt nasıl olur, karma ciltte çok akne olur mu, karma ciltte aleo vera kullanılır mı

Başa dön tuşu
NEDEN HABER | - | DUMAN HABER | - | istanbul evden eve nakliyat