Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat
MANŞET HABERYiyecekler

Kara erik nasıl kurutulur? Kara erik evde kurutma yöntemleri ve faydaları

Kara erik nasıl kurutulur? Kara erik evde kurutma yöntemleri ve faydaları. Pazarlarda tezgahlarda en çok satılan ve birçok şehirde yetiştirilen erik hem yaş hem de kurutulmuş şekilde tüketilen en sağlıklı meyveler arasında yer alıyor. Yaz meyvesi olan ve diyetlerde ara öğün olarak çok tavsiye edilen kara eriği evde doğal yöntemlerle kolayca kurutabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz erik kurutma yöntemleri…

Erik, içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde insan sağlığına güçlü bir bağışıklık sistemi sunar. Aynı zamanda lifli meyvelerden biri olduğu için diyet listelerinde diyetisyenler tarafından çok önerilir. Birçok farklı çeşidi olan eriği güneşte evde kendi yöntemlerinizle kurutabilirsiniz. Yıllardan beri bilinen en eski yöntemlerden biri eriği güneşte kurutma yöntemidir. Güneşin altında suyu gidene kadar bekletip kuruttuktan sonra erikler çok az koyu renk oluyor. Erikleri kurutmanın birkaç yolu bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

SİZİN İÇİN: Üzüm nasıl kurutulur? Üzüm kurutma yöntemleri neler? Üzüm faydaları

Erikleri kurutmak isterseniz alırken daha çok etli ve iri olan erikleri tercih etmeniz daha doğru olur. Böylece eriği kuruttuktan sonra da içi etli ve dolgun kalır ve lezzetini kaybetmez.

EN PRATİK KARA ERİK NASIL KURUTULUR?

1.YÖNTEM 

GÜNEŞTE KURUTMA

Satın almış olduğunuz erikleri güzelce yıkayın. Yıkadığınız erikleri bir süzgece koyun. 

Daha sonra erikleri bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölün ve bir tepsinin içine kabuk kısımları altta gelecek şekilde tek tek yerleştirin.

Birbirine değmeyecek şekilde tepsiye dizdikten sonra güneşin en fazla olduğu günlerde en az 3-4 gün güneşte bırakın. 

Arada kontrol ederek hepsinin eşit bir şekilde kurumalarını sağlayın. Ardından kuruyan erikleri hava almayan bir şekilde muhafaza etmeniz gerekiyor. Bunun için cam bir kavanoz ya da vakumlu saklama tercih edebilirsiniz. 

2.YÖNTEM

FIRINDA KURUTMA YÖNTEMİ

Her ne kadar güneşte kurutma yöntemi daha pratik olsa da isteyenler fırında kurutma işlemini deneyebilir.

Erikler yıkandıktan sonra ikiye bölün ve fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serin. Daha sonra erikleri tepsiye yerleştirin. 

Bütün erikleri yerleştirdikten sonra 200 derecelik fırında yaklaşık 3-4 saat boyunca pişirin. 

Pişirme esnasında sürekli fırını kontrol edin. Eriklerin yanmaması gerekiyor. 4 saatin sonunda fırının fişini çıkarın ve bütün bir gece boyunca fırının içinde bekletin. 

Ertesi gün fırından çıkarıp kurumuş olan erikleri hava almayacak şekilde cam bir kavanozun içine koyup bu şekilde muhafaza edebilirsiniz. 

Kara erik nasıl kurutulur, Kara erik evde kurutma yöntemleri ve faydaları, kara eriğin zararları, kara erik fırında kurutulur mu, kara erik nerede kurutulur, kara erik çekirdeği nasıl çıkarılır, kara erik kompostası nasıl yapılır, kara erik hangi vitaminleri içerir, kara erik güneşte kaç saat bekletilir, kara erik kurusu ne kadar tüketilmelidir, kara erik kurusu kalorisi kaç, kara erik kurusu diyet yaparken yenilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Google Haberler
İstanbul evden eve nakliyat | - | NEDEN HABER | - | DUMAN HABER