İskenderun Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Ülkemizde tarihi ve kültürel turizm denince akla ilk gelen yerlerden birisi İskenderun olarak bilinmektedir. İskenderun’un Hatay’ın önemli ilçelerinden biridir. Lezzetli yemekleri ile bilinen bu ilçe, geniş menüye sahip restoranlarla ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Türkiye’nin adından en fazla bahsedilen müzeleri ve tarihi eserleriyle adından sıkça söz ettirmekte olan bir ilçe olduğunu söylemek mümkündür. İlçenin sadece tarihi turizminden bahsetmek yetersiz kalmaktadır.İskenderun aynı zamanda tatil beldesidir. Her yaz binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Denizi sığ, plajı ise aile tatiline oldukça uygun nitelikler taşımaktadır. Mutfağında sunmuş olduğu lezzetler ise yadsınamayacak kadar değerlidir. İskenderun tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple tarihi yapıların arasında birbirinden farklı özelliklere sahip kilise ve camiler bulunmaktadır. Gezmek, görmek, eğlenmek ve kültür seviyesini artırmak isteyen herkes için İskenderun bulunmaz ilçelerden biridir. Sahili ve plajı ise diğer tatil beldelerine göre daha sakindir. Sığ bir denizde daha sakin bir tatil yapmak isteyenler için oldukça avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

İskenderun Deniz Müzesi

Müzeler deyince İskenderun’da akla gelen ilk yer deniz müzesidir. Türkiye’nin sayılı deniz müzelerinden biridir. İstanbul ve Çanakkale Deniz Müzeleri bir ve ikinci sırada yer almaktadır. İskenderun Deniz Müzesi ise Türkiye’nin 3. büyük deniz müzesi olarak kabul edilmiştir. Bu müze, ilçedeki ilk ve tek müze olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Müzedeki tarihi eserleri görevlendirilmiş askerlerin rehberliğinde gözlemlemek mümkündür. Müze kartı olanlar ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Meryem Ana Havuzu

İskenderun’un ünlü plaj merkezi olan Arsuz’da bulunmaktadır. Anlatılana göre Meryem Ana, havuz olarak isimlendirilmiş olan bu suda yıkanmıştır. Bu rivayete dayanarak havuza Meryem Ana Havuzu adı verilmiştir. Havuzun kutsal olduğuna inanıldığı için ziyaretçi akınına uğramaktadır. İnanışa göre Meryem Ana buraya geldiği zaman oruçtur. Havuzdan bir balık sıçrar ve güneş enerjisinde pişer. Meryem Ana ise orucunu bu balıkla açar. Bu noktada daha birçok rivayetten bahsedilirken her yıl 14 Ağustos’ta Hristiyanlar ziyaret ederek ibadet etmektedir.

Arsuz Plajı

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Arsuz’a kadar gelip Meryem Ana Havuzunu ziyaret ettikten sonra plaja geçilebilir. Arsuz plajı İskenderun’da en popüler plajlardan biridir. İskenderun’dan yola çıkan 33 km yol alarak bu plaja ulaşmaktadır. Deniz suyu dinlendirici ve sıcaktır. Denizi oldukça sığ ve sakindir. Bu sebeple ailecek tatil yapılabilecek bir plaj olduğunu söylemek mümkündür. Plaj etrafına konumlanmış kafe, restoran ve barlarda keyifli bir tatil imkanı sunar. Kamp yapmak isteyenler için ortam mevcuttur.

Payas Kalesi (Cin Kulesi)

Cin Kulesi olarak da bilinen Payas Kalesi bölgenin önemli tarihi eserlerinden biridir. Dört Yol üzerinde bulunmaktadır. Kalenin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. 13. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Bu sebeple ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Kulenin yapılış amacı gözetleme işlevidir. Osmanlı hakimiyetine geçtiği dönemlerde restore edilmiş, yenilenmiş ve külliye binalarıyla birbirine bağlanmıştır. Böylece tarihi değeri artmıştır.

Damlataş Mağarası

İskenderun’u ziyaret edenler mağaralarıyla ünlü bir yer olduğunu bilmelidirler. En ünlü ve kozmik mağarası ise Damlataş Mağarası olarak kabul edilmektedir. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Amanos Dağlarında yer alır. Deniz seviyesinden 550 metre yüksekliğine sahip olmakla birlikte uzunluğu 100 metredir. Mağaraya girmek isteyen ziyaretçiler sıra halinde yaklaşık 200 adet merdiveni çıkmaktadır. Mağaralarda bulunan çeşitli sarkıt ve dikit örneklerini barındırmaktadır.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşun Dört Yol üzerinde bu beldede atılmıştır. Bu durumun anısına müze açılmış olup Kurtuluş Savaşı dönemi malzemeleri sergilenmektedir. Müze konak şeklindedir. Müze 2014 yılında Ocak ayında açılmıştır. Bu tarih Hatay’ın işgalden kurtulduğu tarih olarak bilinmektedir. Ayrıca Atatürk Evi olarak bilinen yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri sergilenmektedir.

Sokullu Külliyesi

Yapılışı Osmanlı dönemine dayanan Sokullu Külliyesi, Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliye seferler için lojistik önem taşımıştır. İkbal bölgesi olarak kabul görmüştür. Bu durum tarihi kaynaklarda geçmektedir. İçinde bulunan cami, hamam, medrese, çarşı gibi yapılar ve tarihi çınar ağacı ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Soğukoluk Yaylası

İskenderun ve Belen arasında bulunan Soğukoluk yaylası Güzel Yayla olarak da kabul edilmektedir. Doğal bir güzelliğe sahip olup, günübirlik konaklama imkanına sahiptir. Pansiyonlar ve kamp kurmaya müsait alanlar mevcuttur. Doğayla baş başa kalmak isteyen, sakin bir yayla tatili yapmak isteyenler için önerilerden biridir.

Aleksandretta Antik Kenti

Aleksendretta Antik Kenti, İskenderun tarihi hakkında fikir edinmeyi sağlayan bir diğer önemli konumlar arasındadır. Bölgede yapılan kazılar sonucu keşfedilmiş, bulunan bazı malzemelerden kente ulaşılmıştır.

Karaağaç Plajı

İskenderun’da alternatif plajlardan biridir. Halka açık bir plaj olup, rahatça günübirlik ziyaret edilecek bir mekan olduğunu söylemek mümkündür. Mangal yapma, piknik yapma ya da kamp yapma gibi imkanlar mevcuttur. İskenderun’da en yakın plajlardan biridir.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR