İlişki Nasıl Bitirilir? Sevmediğiniz Birinden Nasıl Ayrılırsınız?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

İlişki Nasıl Bitirilir? Sevmediğiniz Birinden Nasıl Ayrılırsınız? Tamam mı devam mı? Bu bir yarışma sorusu değil. Aksine oldukça ciddi bir mevzu; ilişkinize artık noktayı koymalı mısınız, yoksa biraz gaza basarak ilişkinizi bir sonraki level’a mı taşımalısınız?

İlişki Nasıl Bitirilir? Sevmediğiniz Birinden Nasıl Ayrılırsınız?
İlişki Nasıl Bitirilir, Sevmediğiniz Birinden Nasıl Ayrılırsınız, İlişkiyi Bitirmenin Yolları Nelerdir, Sevgilinizi Sevmiyorsanız Nasıl Ayrılırsınız, Ayrılık Kolay mı, İlişki Bittikten Sonra Nasıl Devam Edilir, Kalp Kırmadan Nasıl Ayrılınır, Ayrılmak Kolay Mıdır, Sevgiliyi Üzmeden Ayrılmak

Kendini Hazırlamak

İlişkiyi gerçekten kalıcı olarak sonlandırmak istediğinden emin ol. Bir daha asla bir araya gelme olasılığınız olmamasıyla bir sorunun olmadığı müddetçe asla birinden ayrılma. Ayrıldıktan sonra fikrini değiştirsen ve tekrar bir araya gelseniz dahi, ilişkinize onarılması mümkün olmayan kalıcı bir hasar vermiş olursun.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

AYRILIK İKİ TARAF İÇİNDE DUYGUSAL OLABİLİR

Kendini karşındakinin seninle en azından ilk başta arkadaş kalamayacak kadar incinmiş olma olasılığına karşı hazırla. Ayrılık iki taraf için de çok duygusal olabilir. Ayrılığın hemen ardından arkadaş olmayı bekleme.

HİSLERİNİ İNCİTMEKTEN KORKUTUĞUN İÇİN AYRILMAKTAN KAÇINMA

Yanlış nedenlerden ötürü ayrılmaktan kaçın. İlişkinin bitirilmeyi hak edip etmediğine karar vermelisin. Yalnızca kendin için değil, aynı zamanda partnerin için de geleceği düşünmelisin.

 • Asla yalnız kalmaktan korktuğun için birinden ayrılmaktan kaçınma. Senin için doğru kişiyi bulmanın tek yolu ilişkiden çıkmak ve kendi başına kalmaktır.
 • Asla karşındakinin hislerini incitmekten korktuğun için ondan ayrılmaktan kaçınma. Ayrılmak zalimce görünebilir ama artık aşık olmadığın biriyle birlikte olmaya devam etmek daha kötüdür.
 • “Ara vermeyi” önerme. Aralar genellikle gerçek bir ayrılığın öncüsüdür; biriyle birlikte olmaya ara vermen gerektiğini hissediyorsan muhtemelen aslında ayrılmak istiyorsundur ama yalnız kalmaktan korkuyorsundur. Ara vermeyi önermek yerine ilişkiyi tamamen bitirmeye hazır hissedene kadar bekle ve sonra bunu yap.

BİRBİRİNİZE YETERLİ SÜREYİ VERİN

Gerekli düzenlemeleri yap. Birlikte yaşıyorsanız evden kimin çıkıp kimin aynı evde kalacağına (elbette bunun tartışmaya açık olmasını da isteyebilirsin) karar ver. Partnerinin evden çıkmasını bekliyorsan ona başka bir ev bulması için yeterli süreyi vermelisin ve bu süreçte kalacak başka bir yer bulmalısın.

 • Ailene veya yakın arkadaşlarına birkaç gün onlarda kalıp kalamayacağını sor veya birkaç geceliğine bir otelde oda tut.
 • Birlikte yaşamıyorsanız ama okulda ya da işte birbirinizi her gün görüyorsanız o zaman programını/koşullarını yeniden ayarlaman gerekip gerekmediğine karar vermelisin. Birbirinizi düzenli olarak görmenin hayatına devam etmeni zorlaştıracağını düşünüyorsan bu kişiyle sürekli karşılaşmamak için işini değiştirmeyi veya ders programını tekrar düzenlemeyi düşünebilirsin.

Kararını Açıklamak

Doğru zamanı seç. Sevdiğin kişiden ayrılmak için kusursuz zamanlama hiçbir zaman gelmeyecek ama kesinlikle kaçınman gereken durumlar vardır. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • Partnerin aileden birinin ölümü, bir hastalık teşhisi veya iş kaybı gibi kişisel bir krizle uğraşıyorsa. Karşındaki kişi bir krizin ortasındaysa ona daha fazla acı vermemek için ayrılmadan önce biraz zaman geçmesini bekle.
 • Bir kavganın ortasında. Bir ilişkiyi hiçbir zaman kavgadan sonra sıcağı sıcağına bitirme; gerçekten söylemek istemediğin şeyler söyleyebilir ve tartışma bittikten sonra kararından pişmanlık duyabilirsin.
 • Başka insanların önünde. Bu kişiden toplum içinde ayrılmayı tercih edersen en azından konuşmayı yapmak için sessiz bir masa veya köşe bul. Konuşma sırasında birinizin veya ikinizin de duygusallaşabileceğini ve biraz mahremiyet isteyebileceğini unutma.
 • Mesajla, e-postayla veya telefonla. Bu kişiyi gerçekten seviyorsan o zaman yüz yüze bir konuşma yapmayı ona borçlusundur.
 • Bu kuralın tek istisnası ilişkinizi uzun mesafeden yürütmeniz ve yüz yüze görüşmenizin mümkün olmadığı bir durumdur. Bu durumda bile mesaj ya da e-posta gibi samimiyetsiz bir yöntem yerine onunla Skype üzerinden veya telefonla konuşmayı dene.

ARKADAŞ KALMAYI ÖNER

Bu kişiyle gerçekten arkadaş kalmak istiyorsan o zaman bu düşünceni ayrılığın sonunda dile getirmelisin. Tabii yine karşındakinin, en azından ilk başta, seninle arkadaş kalamayacak kadar incinmiş olma ihtimaline hazırlıklı olmalısın. Partnerinin ihtiyaçlarına saygı duy ve ona ihtiyacı olan alanı ver.

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR
 • Ayrılığın ardından eski sevgilini düzenli olarak arama ve ona mesaj atma. Bu ona karışık sinyaller verecek ve hayatına devam etmesini imkansız hâle getirecektir. Arkadaş kalmaya karar verseniz bile ayrılığın hemen ardından biraz uzak kalmalı ve birbirinizi görmemeli ve konuşmamalısınız.
 • Ayrılığın ardından biraz zaman geçtikten sonra ve hisler eskisi kadar taze olmadığında eski partnerinle görüşmeyi düşünebilirsin. Bu, grup olarak dışarı çıkmak olabilir (karışık sinyaller vermemek için birebir görüşmemek en iyisidir). Ona “Birkaç arkadaşla şu yeni filmi izlemeye gidiyoruz. Sen de gelmek ister misin?” gibi bir şey söyleyebilirsin.

Ayrılığın Ardından Hayatına Devam Etmek

Eski partnerinle konuşmaktan kaçın, en azından ilk başta. Sevdiğin biriyle iletişimi tamamen kesmek imkansız görünse de sürekli olarak irtibat hâlinde kalmak işleri çok daha acı verici kılacaktır. Onu aramamak için kendini zor tutuyorsan partnerinin numarasını telefonundan sil. Onun kullanıcı adını sosyal medya sitelerinde blokla. Bu onunla iletişime geçme isteğinle başa çıkmana yardımcı olacaktır.

Kendine biraz zaman ayır

Aşk karmaşık olabilir. Sevdiğin birinden ayrıldıktan sonra kendini kaybolmuş hissedebilirsin. Bu, kendini tanıman ve yeni bir ilişkiye atlamadan önce yalnız olmaya yeniden adapte olman gerektiğinin işareti olabilir.

İlişki Nasıl Bitirilir, Sevmediğiniz Birinden Nasıl Ayrılırsınız, İlişkiyi Bitirmenin Yolları Nelerdir, Sevgilinizi Sevmiyorsanız Nasıl Ayrılırsınız, Ayrılık Kolay mı, İlişki Bittikten Sonra Nasıl Devam Edilir, Kalp Kırmadan Nasıl Ayrılınır, Ayrılmak Kolay Mıdır, Sevgiliyi Üzmeden Ayrılmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.