HPV Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Bulaşır?

Yayınlama: 18.03.2021
A+
A-

HPV Nedir? Human Papilloma Virus (HPV); genital siğil ve serviks, penis, anüs kanseri gibi sağlık sorunlarının gelişmesine neden olan bir virüstür.

HPV Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Bulaşır?
HPV Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Bulaşır?

HPV Nedir?

HPV Nedir? Human Papilloma Virus (HPV), papillomaviridae ailesine mensup bir virüstür. Papillomaviridae ailesinin farklı hayvan türlerini enfekte eden pek çok farklı cinsleri olmakla birlikte HPV sadece insan türünde yaşayabilir. 
HPV, genetik materyal olarak DNA içeren bir virüstür. Virüs, ikozahedral yapıda (20 yüzlü), 55 nm boyutundadır. HPV, küçük boyutu sayesinde vücuttaki küçük çatlaklardan dahi geçerek kişiyi enfekte edebilir. 
HPV’nin bilinen 100’ün üzerinde farklı alt tipi bulunur. HPV alt tiplerinden en az 14’ünün kansere yol açtığı tespit edilmiştir. HPV tipleri, kanser oluşturma potansiyellerine göre yüksek riski ve düşük riskli olarak iki gruba ayrılabilir. 
Yüksek riskli HPV tipleri: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 58 olarak sıralanabilir.
Düşük riskli HPV tipleri ise 6,11, 40, 42 şeklindedir. 
HPV, insan vücuduna girerek sağlıklı hücrelerde değişimlere sebep olur. Bu durum sonucunda HPV, insanlarda;
serviks (rahim ağzı)· anüs· penis· vajina · ağız· boğaz kanserine neden olabilir.
Bu kanser türleri arasında serviks yani rahim ağzı kanseri ile HPV arasında oldukça sıkı bir ilişki vardır. Kadınlarda serviks kanseri gelişiminden neredeyse %100 HPV sorumludur. Yani serviks kanseri olan bir kadın, hayatının bir döneminde HPV ile enfekte olmuştur. Serviks kanserine neden olan HPV tiplerine bakıldığında özellikle HPV 16 ve HPV 18’in öne çıktığı görülür. HPV 6 ve HPV 11 ise serviks kanserine neden olmaz ancak genital siğil gelişimine yol açar. 

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV Nedir HPV Belirtileri Nelerdir HPV ile enfekte olan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti görülmez. Hatta HPV ile enfekte kişilerin yaklaşık %90’ında enfeksiyon herhangi bir semptoma neden olmadan birkaç yıl içerisinde geçebilir. Kişiler bu dönemde HPV taşıdığının farkında olmayabilir ve virüsü sağlıklı kişilere bulaştırabilir. 
HPV erkek bireylerde penis ve anüs çevresinde siğil oluşumuna yol açabilir. HPV kadınlarda da vajina ve anüs etrafında siğil oluşumuna neden olur. HPV ayrıca her iki cinsiyette de boğazda siğil oluşturabilir. 
HPV, farklı kanser türlerin gelişiminde de rol aldığından hastalarda ilgili kansere bağlı semptomlar görülebilir. Örneğin HPV rahim ağzı yarasına veya penis üzerinde ülser oluşumuna yol açabilir.
HPV hastalığı denilince serviks kanseri anlaşılır. Bu nedenle HPV belirtileri arasında serviks kanseri belirtilerini saymak faydalı olur. Bu belirtiler: HPV belirtileri nelerdir

  • Adet dönemleri arasında ara kanama
  • Normalden uzun veya şiddetli adet kanaması
  • Vajinal akıntıda artış· Cinsel ilişki sırasında ağrı, kanama
  • Menopoz sonrası kanama
  • Pelvik bölgede ağrı olarak sıralanabilir. 

HPV Testi Nedir?

HPV Testi Nedir? Pap smear ya da bilinen adıyla smear testi, serviks kanseri taramasında kullanılan bir testtir. 
Smear testi, rahim ağzında transformasyon zonu olarak adlandırılan bölgeden sürüntü örneği alınmasıyla yapılır. Transformasyon zonu, HPV enfeksiyonunun gerçekleştiği bölgedir. Bu zondaki hücreler HPV’nin yüksek riskli tiplerinden biriyle enfekte olur ve bağışıklık sistemi ile bu enfeksiyon düzeltilemezse, kişide kansere doğru ilerleyen bir süreç başlayabilir. Kanserleşme süreci 10-20 yıl sürebilir. Smear testinde transformasyon zonundan alınan hücreler mikroskop altında incelenir. Bu incelemede hücrelerde HPV enfeksiyonuna bağlı belirteçlerin olup olmadığına bakılır. Sürüntü ile alınan hücreler, çeşitli laboratuvar incelemelerine gönderilebilir. Bu incelemelerde hücrelerde HPV varlığı araştırılır.
Smear testinin sonucu HPV pozitif veya HPV negatif olarak gelebilir. HPV negatif sonucunun anlamı; alınan örnekteki hücrelerin normal olduğu ve hücrelerde HPV ile ilgili bir bulguya rastlanmadığı şeklindedir.
HPV pozitif test sonucu ise hücrelerde birtakım değişimler bulunduğu anlamına gelir. Hücrelerdeki değişimler de kendi aralarından az riskli, çok riskli, riskli belirlenememiş gibi alt gruplara ayrılabilir.
Kadınlar tarafından ‘HPV pozitif ama siğil yok ya da HPV pozitif ama şikayetim yok.’ gibi konularda pek çok soru sorulmaktadır. Smear testinin yapılma amacı serviks kanserini erken dönemde yakalamaktır. Kanserin erken tanı alması ile tedaviye erken dönemde başlanır ve tedavi başarısı artar. Bu nedenle 30-65 yaş aralığındaki her kadın smear testi ile serviks (rahim ağzı) kanseri açısından taranmalıdır. Kadınlar test sonucu HPV pozitif geldiğinde telaşa kapılmamalıdır. Her pozitiflik kanser anlamına gelmez. Kişinin hangi HPV tipi ile enfekte olduğu gibi faktörler de kanser riskini etkiler. 
Ülkemizde 30-65 yaş aralığındaki her kadın 5 yılda bir smear testi yaptırarak kanser taramasına alınır. Sonucu HPV pozitif gelen kadınlar ileri tetkik için sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. HPV Testi Nedir

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV Nasıl Bulaşır? HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. HPV, küçük yapısı nedeniyle cinsel birleşme olmadan genital bölgedeki çatlaklardan da vücuda girebilir. Oral seks ve anal seks de HPV bulaşma yolları arasındadır. Bu bulaş nedeniyle anüs, boğaz gibi vücut kısımlarında HPV’ye bağlı kanser gelişimi görülebilir. 
HPV enfeksiyonuna bağlı siğil ya da kanser gelişimi riskini artıran bazı etmenler vardır. Bu HPV risk faktörleri:
· Cinsel aktifliğin erken yaşta başlaması (20 yaşından önce)· Birden fazla partner· Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalık veya bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanımı· Sigara içme olarak sıralanabilir. HPV Nasıl Bulaşır

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

HPV Nasıl Tedavi Edilir? HPV virüsünün kendisini yok etmeye yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Tedavi temel olarak HPV’ye bağlı olarak gelişen siğillerin veya kanser öncüsü lezyonların ortadan kaldırılması şeklinde yapılır. 
HPV’ye bağlı gelişen genital siğillerin tedavisinde çeşitli ilaçları içeren kremler kullanılabilir. Doktorun reçete ettiği kremin doğru ve düzenli olarak kullanılmasıyla siğiller ortadan kaldırılabilir. Siğil tedavisinde ilacın yanı sıra cerrahi seçeneği de vardır. Kriyoterapi, cerrahi çıkarma, lazer gibi farklı yöntemlerle genital siğillerden kurtulmak mümkündür. 
Serviks (rahim ağzı) kanseri tedavisi, pek çok farklı parametre göz önünde bulundurularak yapılır. Hastanın yaşı, çocuk sahibi olup olmadığı gibi kişisel bilgiler ve kanserin evresi, yayılımı gibi tıbbi faktörler bir arada değerlendirilerek uygun tedavi yöntemi belirlenir. Erken evrede kanserli dokuyu çıkarmak yeterli olurken kanserin lenf nodlarını tuttuğu ileri evrelerde daha rahmin tamamen çıkarılması söz konusu olabilir. Serviks kanseri geç dönemde tanı aldığında hastadaki kanserli dokunun cerrahi olarak çıkarılması mümkün değilse radyoterapiye başvurulur. 
‘Kanser tedavisi sonrası HPV’nin geçtiğini nasıl anlarız?’ sorusu sıkça karşılaşılan sorulardandır. Hastalarda kanserli dokunun çıkarılması sonucu kalan dokularda HPV varlığı takip edilir. Kalan dokuların HPV negatif olması kanser nüksü açısından koruyucu olabilir. HPV Nasıl Tedavi Edilir

HPV öldürücü müdür?

‘HPV öldürücü müdür?’ sorusu sıkça sorulur. HPV enfeksiyonu kendi başına öldürücü bir durum değildir. Ancak HPV’nin neden olduğu kanserler erken dönemde tanı almaz ve uygun tedavi yapılmazsa, hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Her yıl ülkemizde yaklaşık 1200 kadın serviks kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Ancak serviks kanserinden korunmak mümkündür. 9-12 yaşlarındaki kız çocuklarının HPV aşısı olması, ilerleyen dönemlerde HPV’ye bağlı kanser oluşumunu önler. Aynı yaş grubundaki erkek çocukların da aşılanması hem penis kanseri gibi kanserlerden korunmayı hem de kadınlara HPV bulaştırmanın azalmasını sağlar. 
HPV ile ilgili merak ettikleriniz için Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine danışabilirsiniz. İletişim formunu kullanarak ya da 444 0436 numaralı telefonu arayarak uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

HPV belirtileri nelerdir, HPV nedir, HPV nasıl bulaşır, HPV testi nasıl yapılır, HPV öldürücü müdür? HPV Nasıl Tedavi Edilir

Ne Zaman İyileşeceğini Söyleyen Akıllı Bandaj! Akıllı Bandajın Özellikleri? Yazımızı okur musunuz?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.