Histeri Nedir? Histeri Belirtileri Nelerdir? Kişilik Bozukluğu Nedenleri?

Yayınlama: 01.03.2021
11
A+
A-

Histeri Nedir? Histeri Belirtileri Nelerdir? Kişilik Bozukluğu Nedenleri? Psikolojik rahatsızlıklar arasında en sinsi olarak ilerleyen ve kişinin neredeyse hayatını kabusa çeviren Histeri kişilik bozukluğunun ne olduğunu sizler için araştırdık. Hızla değişen duygu değişimlerinin yanı sıra farklı kişiliklere de bürünen histeri kişilik bozukluğuna sahip olanların tedavisi de zordur. 

Histerik kişilik bozukluğu, sürekli olarak başına gelen olayları aşırı dramatize ederek anlatan kişilere denir. Ayrıca toplumda bu kişiler “ilgi arsızlığı” anılır. Bu bozukluk ergenlikte ortaya çıkar. Ancak bazı kişilerde çevresel faktörlerin etkisi ile ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Histirionik olarak da bilinen bu ruhsal hastalık zihinsel bir süreç sonrası ortaya çıkar. Zihin ve bilinç altında oturmayan gerçeklik kişiyi hayale sürükler. Bu da zamanla gerçek ve hayal arasında farkın azalmasına neden olur. Ani yükselmeler, duygusal taşkınlıklar, hareket bozukluğu ve hafıza da gerileme gibi durumlarla kendini gösterir. Hastalarda duygular abartılı bir şekilde görülür. Aslında ilk olarak bu hastaların bu süreci yaşadığına dair belirtiler yoktur. Çünkü kolayca arkadaş olabilen ve önceleri çevresine pozitif bir enerji verir. Ancak asıl sorun bu sürecin kendisi için anlamsız gelmeye başlamasıyla başlar. Bu kişiler genellikle uzun süre psikolojik bir rahatsız yaşadıklarının farkında değillerdir. Ünlü Nörolog olan Sigmund Freud, zihinsel bir süreç kaynaklı yaşanan bu hastalığın iki çeşidi olabileceğine dikkat çekti. Freud çevresel faktörlerin bu hastalığın yaşanmasına etkili olduğu kadar geçmiş travmalarında bunu tetikleyebileceğini hatırlattı. Hastalar çevresinde ilgi bekler.

  Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

HİSTRİONİK KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELEDİR?

– Bu kişiler bulundukları ortamlarda sürekli ilgi odağı olmak ister,

– İlgi toplamak için fiziksel görünümünü değiştirir.

– Konuşma sırasında sürekli diksiyonunu düzeltir ya da yabancı kelimeler kullanarak konuşur.

– Yaşadığı duyguları aşırı gösterir.

– Akıl vererek konuşur ve kendi yaptığı hataları başkaları yapıyormuş gibi anlatır.

– Övgü toplamak için her türlü yolu dener.

– Kimseye bağlanmaz ve oldukları ortama göre davranır.

– Kendilerine ait düşünce ve fikirleri yoktur. 

  Acılı Şalgam Suyu Basura (Hemoroide) Zararlı Mı?

HİSTERİ KİŞİLİK BOZUKLUĞU YAŞAYAN KİŞİLER…

– Mutlu olmamın tek yolu insanların beni övmesi

– Zayıf yanlarımı örtmem için çok komik biri gibi davranmalıyım

– Sürekli abartılı biri olarak görünmeliyim yoksa ilgi odağı olmam

– Yüzeysel duygular sergilemeliyim. Her şeyi aşırı düşünen ben olmamalıyım

– Yakalanmadıkça yaşan atmak ortamda sürekli popülerliğimi artırmayı sağlayabilir

– Çok içli dışlıymışım gibi davranırsam kimse duygularımı fark etmez, gibi fikriyatlar yaşarlar

HİSTERİK KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalarda bu kişilerin hayal dünyaları olmadıkları ortaya çıkarılmıştır. Kişilik bozukluğuna sahip kişiler genellikle aynı özellikte oldukları için uzmanlar aynı terapi  yöntemini kullanır. Ancak histrionik kişilik bozukluğu ileri düzeyde olmadıkça ilaç tedavisi uygulanmaz. 

Histeri Nedir, Histeri Belirtileri Nelerdir, Kişilik Bozukluğu Nedenleri, kişilik bozukluğu neden olur, kişilik bozukluğu psikolojiyi nasıl etkiler, histeri tedavisi nasıl olur, histeri rahatsızlığı olan insanlar kendilerine zarar verir mi, histeri kaç yaş aralığında olur, kişilik bozukluğu neden ve kimlerde olur

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit