Hava Soğuduğunda Ağrılar Neden Artar? Canımız Neden Daha Çok Acır?

Yayınlama: 05.03.2021
5
A+
A-

Hava Soğuduğunda Ağrılar Neden Artar? Canımız Neden Daha Çok Acır? Havanın soğuk, rutubetli ve karanlık olduğu zamanlarda sanki uyumak dışındaki her şey normalde olduğundan daha zordur. Üstelik vücudumuzun birçok bölgesinde (özellikle eklemlerde) nereden çıktığını bilmediğimiz ağrılar belirir. Sanki alnımızın üzerinde bir ağrı davetiyesi varmış gibi çarpma, incinme, burkulma ağrılarının ortaya çıkma sıklığı artarken, cildimiz yaz aylarına kıyasla çok daha kolay tahriş olur. Peki bütün bunlar neden oluyor? Soğuk hava vücudumuza ne yapıyor da bu sonuçlar ortaya çıkıyor?

Sinir Sistemi

Soğuk günlerde acı hissinin artışının nedenini anlamak için öncelikle sinir sistemimizle ilgili bazı şeyleri anlamamız gerekir. Sinir sistemi beyin, omurilik ve sinirlerden oluşur. Duyusal organlarımız ve sinirlerimiz vücudumuzdan aldığı bilgileri omuriliğimiz üzerinden kontrol merkezimize yani beynimize aktarır.

EŞİK SİSTEMİ

Beynimiz de aldığı bu bilgiyi yorumlar. Ancak duyu organlarımızın ve sinirlerimizin algıladığı her duyum beynimize gönderilseydi, beynimiz bu kadar çok veriyi işleyemezdi. Üstelik buna gerek de yoktur. Çünkü her duyumu yorumlamak enerjimizi boşa harcamak olurdu. İşte bu nedenle vücudumuzda bir eşik sistemi vardır.

BEYNİN UYARMASI

Yani vücudumuzdan toplanan sinyaller, belli bir eşik değerinin altında kalırsa beyne gönderilmez. Bir başka deyişle beynimize ulaşan sinyaller, eşik değerinin üstüne geçmiş ve yorumlamaya değer hale gelmiş olan verilerdir. Bununla birlikte eşik değerini geçen bir veri, sürekli olarak tekrarlanıyorsa da sinir sistemimiz bu veriye karşı özel bir uyum geliştirir ve bu sayede beynimizi başka uyaranlara odaklanabilmesi mümkün olur.

  2 tane üst üste antibiyotik içtim bir şey olur mu?

Ağrının ortaya çıkışının temel nedeni;

Sinir sistemimiz ağrılara dair verileri de diğer tüm veriler gibi işler. Beynimizin “ağrı” yorumunda bulunabilmesi için ağrı verilerinin eşiği geçip beyne ulaşması gerekir. (Aslında eşiğin altında kalan ağrı verileri, beyne ulaşıp ağrı olarak yorumlanana kadar ağrı değildir.) Fakat eşik değerinin altında kalan ağrı verilerine soğuk havanın yol açtığı veri eklenince toplam veri, eşiği geçer ve beyne ulaşır.

BEYİN GELEN VERİYİ YORUMLAR

Beyin gelen veriyi yorumlar ve ağrıyı tespit eder. İşte o sırada çoktan iyileştiğini sandığımız yaralar, burkulmalar, varlıklarından haberdar olmadığımız hafif eklem iltihapları, fibromiyalji (lif dokusu iltihabı) gibi sorunları farkına varmamızı sağlayan ağrılarla yüz yüze geliriz.

  Ege Tepe (Biotekno) Etil Alkol İçilir Mi?

Hava Soğuduğunda Ağrılar Neden Artar, Canımız Neden Daha Çok Acır, soğuk havalarda acı eşiği artar mı, soğuk havalarda neden vücut titrer, soğuk havalarda acıyan yaralarımız neden sızlar, ağrıların sızlaması soğuk havadan mı kaynaklanıyor, eklem iltihapları nedir, soğuk havaların etkisi vücudumuza nedir

sağlık sitesi |-| süprem kumaş |-| nakliyat |-| youtube izlenme al |-| ideal kilo hesaplama |-| instagram beğeni hilesi |-| Film Önerileri vozol likit