Hangi illerde yasaklar, kısıtlamalar kalkacak? Haftaya kısıtlama olacak mı?

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Hangi illerde yasaklar, kısıtlamalar kalkacak? Haftaya kısıtlama olacak mı? Kabine toplantısı ile normalleşme açıklaması gelmişti.1 Mart’tan itibaren yeni normalleşme başlayacak. Vatandaşlar, hangi illerde yasaklar kalkacak merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptıkları açıklama ile kademeli olarak normale dönüleceğini belirtti. Bu gelişme sonrası “Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı kalkacak?” sorusu sorulmaya başlandı.

Haftaya kısıtlama olacak mı?
Haftaya kısıtlama olacak mı?

En son yapılan Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan mart başı kademeli normalleşmeye geçileceğini duyurmuştu. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter’dan açıklama yaparak “1 Mart itibarıyla kademeli normalleşeceğiz” dedi. Bu gelişmeler beraberinde “Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı kalkacak?” sorularını getirdi. İşte ayrıntılar…

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

COVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart itibarıyla başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter hasabından, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulundu.

27 şubat sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek. Bakan Koca da konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

EN DÜŞÜK MAVİ, EN YÜKSEK KIRMIZI 

Buna göre, yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek. İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylece o illerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

‘İSTANBUL GEVŞEMEYE HAZIR’ 

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, megakentin 1 Mart’tan itibaren kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu söyledi. Memişoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada özetle şöyle dedi:

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

“Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimalize edilmiş durumda, hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda. İnşallah böyle devam eder. İstanbul şu anda esasında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da özellikle öğrencilerimizin, çocuklarımızın okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın işyerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. İstanbul’da vaka sayıları esasında minimimize edilmiş durumda ama bu minimizasyonun devamı için uyum şart.”

BU REKLAM SİZE ÖZEL YAYIMLANMAKTADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu